☰ menu

Akademia Planete + Doc w IKM

niedz.
15.06.2014

Akademia Planete + Doc to program edukacyjny kierowany do młodzieży w wieku 12 – 18 lat, w całości oparty na filmach dokumentalnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Pokazy odbywać się będą raz w miesiącu, w Instytucie Kultury Miejskiej, w niedziele w godz. 16.00 – 19.00.

Warsztaty przeznaczone są dla maksymalnie 50 osób, obowiązują zapisy pod adresem mailowym: punkt@ikm.gda.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do 17.01. Zachęcamy młodzież do zgłoszeń indywidualnych i grupowych.

W filmach dokumentalnych jak w lustrze odbija się kondycja naszego współczesnego świata, dzięki nim możemy się przekonać na ile jej stan jest nam bliski i na ile pokazywane w filmach historie w ogóle nas obchodzą. Organizatorzy proponują swojego rodzaju spotkanie z prawdą i realną historią drugiego człowieka, dzięki której poznajemy również prawdę o nas samych. Po każdym filmie odbywać się będą warsztaty dotyczące tematu poruszanego w dokumencie. Do czerwca młodzież zobaczy filmy: „Efekt Chopina", „Krew w moim telefonie", „Więcej niż miód", „Fotograf wojenny", „Na bezrybiu", „Krajobraz bez ludzi".

Akademia Planete + Doc

 

 

18.05 – NA BEZRYBIU (The End of the Line); reż. R. Murray, Wielka Brytania 2009, czas 54 minuty

Zamiłowanie do jedzenia ryb może wkrótce skończyć się ich globalną zagładą. Masowy połów prowadzi do stałego zmniejszania się populacji prawie 300 gatunków ryb. nowoczesne statki rybackie nie pozostawiają rybom żadnych szans na ucieczkę. naukowcy przewidują, że przy połowach na taką skalę jak dziś, morskie pożywienie stanie się przeszłością już w 2048 roku. A skutkiem zagłady ryb, może być powrót masowego głodu wśród ludzi.

 

15.06 – KRAJOBRAZ BEZ LUDZI (A place without people); reż. A. Apostolidis, Grecja 2010, 55 minut

 

Tanzania to jeden z najuboższych krajów na świecie. 24 proc. jego terytorium to obszary chronione. Turyści, przejeżdżający bezkresne sawanny w Tanzanii, zwykle nie zastanawiają się, gdzie się podziali ludzie zamieszkujący te piękne tereny. Nie wiedzą, że zostali oni wygnani przez chciwe rządy, łaknące dużych dochodów z turystyki, a teraz wegetują na obrzeżach olbrzymich rezerwatów. Na wysiedlonych terenach powstają luksusowe hotele dla turystów, które są budowane przez wielkie korporacje. Nikt nie przejmuje się losem miejscowej ludności, która na zawsze zostaje wykluczana z tych ziem.

 

Exit mobile version