☰ menu

Akademia Ekodzieło
czw.-wt.
05.05-17.05.2016

Warsztaty, działania parateatralne, instalacje, happeningi, eksperymenty i pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury w Bielsku-Białej, Cieszynie, Bystrej i Żywcu. Zapraszamy!

Do współpracy Klub Gaja zaprosił Galerię Bielską BWA, Zamek Cieszyn, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Dom Kultury Stare Bielsko i Miejskie Centrum Kultury „Papiernik” w Żywcu oraz artystów, którzy w swej twórczości odnoszą się do natury. Artystka Izabela Ołdak, absolwentka Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, współprowadzić będzie warsztaty z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja. Warsztaty  inspirowane działaniami Jerzego Grotowskiego oraz pracą autorów głębokiej ekologii Joanny Macy i Johna Seeda związane będą z poszukiwaniem form ekspresji w naturze i przygotowaniem symbolicznej maski. W finale – wspólna akcja uczestników w przestrzeni miejskiej. Artysta Jarosław Koziara, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP – w młodości twórca ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli – prowadzić będzie warsztaty podczas których powstanie instalacja „Dom dla pszczół” w ogrodzie przy Willi Sixta.

Artyści, których zaprosiła Galeria Bielska BWA do projektu Ekodzieło – Izabela Ołdak i

Jarosław Koziara – w swej twórczości odnoszą się do natury i życia na Ziemi, dostrzegając

nie tylko zewnętrzne piękno przyrody, ale też ukryte głębiej sfery duchowości. Wykorzystują

symbolikę stosowaną w różnych szerokościach geograficznych, ale interpretują wszelkie

wpływy kulturowe według własnej wrażliwości, kreują swoje światy. Rozmach realizacji

Jarosława Koziary każe nazywać je land artem – artysta pracuje z powierzchnią ziemi,

roślinami w ich całorocznych cyklach życiowych, z naturalnymi materiałami. Jak Indianie z

pustyni Nazca tworzy ogromne rysunki na ziemi, widoczne tylko z samolotu. Izabela Ołdak

przeprowadza rytuały, strojąc własne ciało i przygotowując je do kontaktu z ziemią i jej

żywiołami. Jej mistyczne performanse wzbogacone są muzyką i tańcem, angażują różne

zmysły i wciągają emocjonalnie. Warsztaty z młodzieżą, przeprowadzone przez tych artystów, będą miały także aspekt ekologiczny, dzięki współpracy twórców z ekologami z Klubu Gaja: Jackiem Bożkiem i Jarosławem Kasprzykiem – komentuje Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Miłośników kina zapraszamy na pokaz filmu „Projekt Nim”. Dokument Jamesa Marsha jest wstrząsającą i emocjonalną opowieścią o historii szympansa, który staje się przedmiotem naukowego eksperymentu. To opowieść o zwierzęciu, które omal nie stało się człowiekiem. W programie Akademii Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci „Skoczkowie” i „Było sobie drzewo” połączone z warsztatami, a także film „Był sobie las” który stanie się inspiracją happeningu z udziałem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Filmy prezentowane były na Docs Against Gravity Film Festival.

Warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie, a także tworzenie mandali ogrodu to wydarzenia, jakie odbędą się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Etnobotanik, aktywista i społecznik Karol Szurdak poprowadzi spacer po parku i zaprosi do wspólnego przygotowania kolacji z zebranych dzikich roślin.

Akademia Ekodzieło dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice.

W programie Akademii Ekodzieło 2016:

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

5- 6 maja, godz. 16.00 – „Mówią inni”- warsztaty i działanie parateatralne

Warsztaty poprowadzą Izabela Ołdak i Jacek Bożek

Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

BIELSKO-BIAŁA – OGRÓD PRZY WILLI SIXTA

12-13 maja, godz. 12.00 – „Dom dla pszczół” – warsztaty i instalacja.

Warsztat poprowadzą artysta Jarosław Koziara i Jarosław Kasprzyk animator Klubu Gaja.

Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja  na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14-15 maja – Noc z kulturą w Bielsku-Białej  – wystawa Jarosława Koziary „Land art”.

BIELSKO-BIAŁA – DOM KULTURY STARE BIELSKO

14 maj, godz. 11.00 – „Coś z czegoś” – warsztaty upcyklingu poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Natalia Bubiak i Miłosława Bożek..

CIESZYN – ZAMEK CIESZYN

8 maja, godz. 10.00 – „Mandala Ogród” – instalacja, Beata Tarnawa i Jacek Bożek.

8 maja, godz. 14.00 „Eksperyment kulinarny” – warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie.

Warsztat poprowadzi Karol Szurdak.

Zapraszamy, zapisy na adres email: epanasiuk@zamekcieszyn.pl

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

10 maja, godz. 14.00 – film „Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (twórca „Marszu pingwinów”)

Pokaz filmu połączony z happeningiem z udziałem widzów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Happening poprowadzi Jacek Bożek.

11 maja, godz.  9.30 – filmy dla dzieci „Skoczkowie”, reż. Gracia Torres oraz „Był sobie drzewo”, reż. Marleen van der Werf oraz warsztaty.

Warsztaty poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska (pokazy i warsztaty zamknięte).

17 maja, godz. 19.00 – DKF – film „Projekt Nim”, reż. James Marsh (laureat Oscara za film „Człowiek na linie”)

Po pokazie filmu panel dyskusyjny, który poprowadzi redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura Maciej Przestalski.

ŻYWIEC – MIEJSKI DOM KULTURY „PAPIERNIK”

13 maja, godz. 9.30 – „Popłyń z nurtem” – warsztat twórczy dla dzieci poprowadzi Maria Posłuszna (warsztat zamknięty).

Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne

Ul. Wyzwolenia 40, 43-365 Wilkowice