Ten niezwykły sport łączy w sobie zdrowy, aktywny tryb życia z rozwijaniem pasji, umiejętności socjalnych (współpraca w załodze) oraz szacunku dla środowiska. Zwłaszcza w czasach zdalnej nauki warto zachęcać dzieci do aktywnego trybu życia. Długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem może powodować wiele chorób narządu ruchu, a dla dzieci bycie w ruchu to przecież naturalny stan. Poprzez żeglarstwo najmłodsi zdobywają ogrom wiedzy przez zabawę. W praktyce doświadczają jak wyznaczać kierunki wiatru, mogą dowiedzieć się skąd się bierze, czym jest ciśnienie, pływy lub poznać rodzaje chmur. Podstawy żeglarstwa zakładają także naukę wiązania węzłów oraz teorii żeglowania. Jest to wiedza, która w przyszłości może zaowocować. Co jednak istotne, żeglarstwo to nie tylko cenna wiedza, przekazywana w nietuzinkowy sposób, ruch na świeżym powietrzu czy świetna zabawa. To także szkoła charakteru. Bycie załogantem i współpraca na ograniczonej przestrzeni, jaką jest jacht, uczy współpracy, odpowiedzialności i samodzielności. Zgrana załoga może efektywnie współpracować. Jeśli każdy załogant odpowiednio wykonuje swoje obowiązki, wykazując się umiejętnościami społecznymi, z pewnością rejs będzie wspaniałą i niezapomnianą przygodą. Podczas sterowania jachtem uczestnicy rejsu zdobywają też cenne doświadczenia dotyczące przywództwa.
Warto zaznaczyć, że wobec warunków atmosferycznych, na które nie ma się wpływu, należy wykazać się pokorą. Oczywiście te same warunki pogodowe umożliwiają samo żeglowanie, jednak zawsze należy wiedzieć, kiedy stają się one na tyle niebezpieczne, że nie należy wypływać na wodę.
Bycie żeglarzem oznacza również należenie do wspólnoty ludzi o podobnym zainteresowaniu, co w przypadku każdej wspólnoty oznacza dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i interesującymi informacjami oraz wspólne spędzanie czasu. Poczucie wspólnoty jest bardzo ważne, zwłaszcza dla młodych ludzi, gdyż daje im poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.
Żeglarstwo to sport dla każdego, nawet dzieci, które nie umieją pływać mogą bezpiecznie żeglować. Ważne, aby bezwzględnie stosować środki bezpieczeństwa.
Dzieci już od 7 roku życia mogą brać udział w żeglarskich półkoloniach, na które zaprasza firma Forsail. Każdy turnus naszych wyjazdów dla dzieci zaczynamy od zajęć z ratownikiem WOPR, który omawia zasady bezpieczeństwa nad wodą, na wodzie i w jej pobliżu, a także od kursu pierwszej pomocy – mówi Maciej Fornal z firmy FORSAIL, organizatora wypoczynku żeglarskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. – Ponadto, organizując półkolonie nad Zalewem Zegrzyńskim powiadamiamy lokalny WOPR. W określonych przypadkach, przy mocniejszym wietrze, prosimy ratowników o asystę na wodzie. Przed wejściem na jacht dzieci uczą się na kursie pierwszej pomocy.
Żeglarstwo jest zatem niezwykłą przygodą, kształtuje charakter, uczy i rozwija. Pozwólmy dzieciom tego doświadczyć!
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
Mark Twain