☰ menu

Afrokids: Pokazy krótkich filmów i warsztaty artystyczne

afrokids 2016 1
niedz.
24.04.2016

24.04 (NIEDZIELA), Godz. 10:30, Kino Luna

W ramach spotkania pokazy 5 krótkich filmów, warsztaty robienia zabawek, moda afrykańska, warsztaty bębnów. AfroKids odbędzie się w niedzielę, 24 kwietnia o godz. 10:30. Koszt spotkanie to 13 zł. Zapraszamy również rodziców i wszystkich dorosłych, którzy lubią czasem popatrzeć na świat z perspektywy dziecka. AfroKids jest skierowany dla widzów w wieku od 5 roku życia.

PROGRAM AFROKIDS:

TO PILNE! / It’s Urgent / C’est urgent!, reż. Armel Pululu, Dem. Rep. Konga, 5’03

Kinszasa. Karetka pogotowia na pełnym sygnale sunie przez miasto na ratunek. Nie straszne są przy tym ani przepisy ani tym bardziej prawa fizyki.

O MATCE / About A Mother, reż. Dina Velikovskaya, Rosja, 7’20

Piękna i prosta animacja o Mama Afryce, która dla swoich dzieci gotowa jest oddać całą siebie.

MARZENIE AWY / La reve d’Awa, reż. Zena Zeidan, Yancouba Dieme, Senegal, 4’47

Awa, skromna dziewczyna z senegalskiej wsi, marzy o tym, żeby ukończyć studia i zaopiekować się zwierzętami jako weterynarz.

KUKINGA, reż. Frank Mukunday, Tresor Tshamala, Dem. Rep. Konga, 8’34 

Animacja poklatkowa zrobiona z kamieni. Tytułowy Kukinga wyrusza, aby uratować swoje dziecko.

DZIEDZICTWO RUBINA / The Legacy of Rubies, reż. Ebele Okoye, Niemcy / Nigeria, 28’00

Mfalme, znaleziony jako niemowlę w lesie przez przybranego ojca, osiąga pełnoletniość. Wtedy dowiaduje się, że jego przeznaczeniem jest zostać królem. Musi jednak najpierw odnaleźć matkę. Film nagrodzony m.in. na Africa Movie Academy Awards nagrodą dla Najlepszej animacja.

KONCERT GRY NA KORZE oraz WARSZTATY GALIMOTO

BUBA KUYATEH I KORA: niespotykany instrument i wyjątkowy muzyk, który chętnie współpracuje z polskimi artystami, obecnie ze Stanisławem Soyką. Najmłodszym widzom AfryKamery zgodził się pokazać swój niezwykły i w Polsce rzadko spotykany instrument – KORĘ. Dzieci będą mogły posłuchać koncertu gry na korze oraz dokładnie ją obejrzeć i poznać.

Buba Kuyateh – wirtuoz kory i kompozytor, pochodzi z Gambii. Jego ojczystym językiem jest Mandinka, znamienna dla regionu Senegambii, nie posiadająca jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali – muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów, zwanych także mianem griotów. Buba Kuyateh wychowywał się w znanej rodzinie jali. Od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, uczył się gry na korze i śpiewu. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, którym zaprezentował się szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami.

WARSZTATY GALIMOTO: zabawka z recyklingu

Galimoto to kenijska zabawka recyklingowa z drutu: dzieci uczą się własnoręcznie konstruować zabawkę (w tym wypadku pojazd z drutu), w którym siedzi człowieczek i poprzez ruch kół porusza nogami. Zabawa z galimoto sprawia dzieciom dużą radość, a samodzielne budowanie zabawki – ogromna satysfakcję.

Ponadto: pokaz mody i przebieranki w stroje afrykańskie.

Warsztaty prowadzone są przez trenerów z grupy Karkandoo

Exit mobile version