☰ menu

Ach! Co to był za ślub/tradycje ślubne – Białystok

pt.-niedz.
07.09-28.10.2012

Z bliska będzie można m.in. obejrzeć korony ślubne używane w Kościele prawosławnym, zapoznać się z ketubą – żydowskim kontraktem przedślubnym czy metrykami ślubnymi pisanymi po łacinie. Pokażemy Państwu również otoczkę związaną z przygotowaniami, do tego dla wielu najważniejszego dnia w życiu, m.in. zaproszenia ślubne, skrzynię posagową wraz z zawartością, korowaje – czyli weselne kołacze, czy suknię panny młodej z początku XX wieku wraz z dodatkami.

Eksponaty są zilustrowane zdjęciami par młodych reprezentujących różne wyznania. Te najstarsze pochodzą sprzed ponad 100 lat, ostatnie zrobione zostały kilka miesięcy temu. Odniesieniem do współczesności są również elementy multimedialne wkomponowane w wystawę. Są to wybrane fragmenty filmów ze ślubów w różnych wyznaniach oraz wywiady umieszczone w kiosku multimedialnym z przedstawicielami wyznań opowiadającymi o swoim ślubie.

Do wystawy został przygotowany tekst będący kompendium wiedzy na temat ślubu w różnych kulturach, religiach i wyznaniach obecnych w międzywojennym Białymstoku. Został obficie zilustrowany tzw. białostockimi przypadkami, czyli autentycznymi historiami perypetii ślubnych i przedślubnych mieszkańców naszego miasta, zaczerpniętymi z białostockiej prasy międzywojennej.

aranżacja: Małgorzata Niedzielko
teksty: Wiesław Wróbel
kurator: Agnieszka Mieńko

Eksponaty zostały wypożyczone z:
Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku, Archiwum Państwowego w Białymstoku, Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce , Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Białymstoku, Parafii Prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, Towarzystwa Przyjaciół Supraśla, YIVO – Institute for Jewish Research New York, oraz od osób prywatnych

Zapraszamy!

Wernisaż: 07.09.2012, w godz. 18.00 – 20.00

Podczas wernisażu:
godz. 18.30 – prelekcja Wiesława Wróbla na temat obrzędów, zwyczajów i skandali ślubnych w dwudziestoleciu miedzywojennym
godz. 18.00 – 20.00 – pieśni i melodie weselne w wykonaniu Południc i Frey-Lech Trio
13.09.2012 (czwartek), godz. 18.00
pokaz filmu "Żeby to było ciekawe…" O mediatyzacji obrzędów weselnych" oraz spotkanie z jego autorami: Karoliną Dudek i dr Sławomirem Sikorą