☰ menu

A gdy wyjdziemy z salonu… – nowe media w sztuce. Gliwice

A gdy wyjdziemy z salonu… – nowe media w sztuce. Gliwice
sob.
23.02.2019

Zapraszamy do Willi Caro na niezwykłą wędrówkę, którą rozpoczniemy w mrokach prehistorycznych jaskiń – to tam rozbłysnął pierwszy twórczy impuls.

Zgodnie z osią czasu śledzić będziemy jego drogę poprzez wieki. Przyjrzymy się nurtom i meandrom sztuki, które na przestrzeni dziejów żłobił wciąż żywy prąd ludzkiej kreatywności. Od Altamiry przez renesans, barok, spory akademików z Salonem Odrzuconych po rewolucję abstrakcji i kubizm zakochany w sztuce pierwotnej. Czy dzieje twórczości zatoczyły krąg? A może ewoluują? Jak rozumiano sztukę dawniej, a jak rozumiemy ją my? Czy dziś sztuka ma mniej czy więcej wspólnego z codziennością niż kiedyś? I czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować? Poszukując odpowiedzi włączymy się w nurt sztuki poprzez praktyczne działania. Zaczniemy od samych podstaw: dowiemy się jakie były pierwsze narzędzia malarskie i rysunkowe, a zanim chwycimy za pędzle, na wzór renesansowych mistrzów sami przygotujemy farby zgodnie z tradycyjną recepturą, poznamy zasady kompozycji, nauczymy się obserwować działanie kolorów… Uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do profesjonalnych materiałów, którymi będą wykonywać ćwiczenia rysunkowe i malarskie. A potem twórczy impuls sam nas poprowadzi. Przekonajcie się, dokąd! Nasza artystyczna podróż w czasie dobiega końca. Na ostatnich zajęciach poznamy twórców i dzieła sztuki współczesnej. Czy farba może przewodzić prąd? Co to jest landart? To niektóre z pytań, na jakie odpowiemy.

Zapraszamy do Willi Caro 23 lutego 2019: o godz. 11.30 dzieci od lat 5 do 12 z opiekunami, a o godz. 13.30 młodzież i dorosłych.

Zajęcia prowadzić będzie Marta Keler – malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Nasze ostatnie spotkanie przyjmie postać panelu dyskusyjnego. Odpowiemy sobie na pytania, gdzie kończy się sztuka, a zaczyna nauka? Spojrzymy na sztukę współczesną, wyjdziemy poza malarstwo i rysunek oraz prześledzimy zupełnie nowe sposoby twórczego wyrazu. Farba, która przewodzi prąd, obraz jako rzeźba, landart, a może wiolonczela z telewizorów? Podejmiemy też próby zrozumienia sztuki kontrowersyjnej, którą spróbujemy opisać i – jeśli będzie taka konieczność – mądrze skrytykować. Na koniec podzielimy się doświadczeniami z całego cyklu. Część praktyczna przewiduje kontynuację malarską obrazów rozpoczętych na styczniowym spotkaniu. Będziemy rozmawiać, dawać sobie korekty, przyjmować krytykę i słuchać, ale też szukać własnego, indywidualnego spojrzenia na obraz. Pędzle w dłoń!

Warsztaty realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych: na godz. 11.30 zapraszamy dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Exit mobile version