☰ menu

godz. 10.00-20.00
Rynek Manufaktury

Obchody 90-lecia Lasów Państwowych w Manufakturze
Niemal 30% powierzchni Polski, czyli ponad 9 mln ha zajmują lasy, z czego większość zarządzana jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Pod tym względem znajdujemy się w czołówce państw europejskich. To powód do dumy oraz dobry pretekst, by jak najwięcej czasu spędzać w bliskości z przyrodą.

W sobotę, 10 maja, w Manufakturze Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi przypomni, jak istotne dla życia każdego człowieka są tereny leśne oraz dbanie o otaczającą nas naturę. Na rynku w godzinach od 10:00 do 22:00 będzie można poznać sekrety pracy leśników, przyrodników i „przyjaciół” lasu, osób aktywnie działających w organizacjach wspierających obszary zielone.
Gości Manufaktury w „leśny” klimat wprawią świerki oraz odgłosy ze świata przyrody. Będzie to okazja do poznania tajników bartnictwa, czyli formy pszczelarstwa, która polega na hodowaniu pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew. Tzw. „bartodzieje” pokażą, jak wykuwa się barć oraz wytłumaczą, w jaki sposób wyjmowało się z nich plastry miodu. Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi będzie można zapoznać się ze szczegółami programu „Natura 2000”. Ma on na celu stworzenie w krajach Unii Europejskiej systemu obszarów objętych ochroną, by zachować istnienie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków fauny i flory, które są zagrożone w skali kontynentu. Z kolei Ogród Botaniczny zaprezentuje nasiona oraz wybrane części roślin niewidoczne dla oka w powiększeniu. Widziane pod mikroskopem odkryją przed wnikliwym obserwatorem swoje tajemnice. Uczestnicy wydarzenia przejdą po „ścieżce zmysłów”, która zapewni wiele sensualnych doznań. Będzie to okazja by przekonać się, jak to jest chodzić boso po ściółce, czy potrafimy zgadnąć, jaki ptak śpiewa piękną melodię oraz jak pachną leśne rośliny. Miłośnicy biologii będą mogli poznać najmniejszych mieszkańców lasu, m.in. chrabąszcze, szeliniaki czy gąsienice. Nie zabraknie również większych zwierząt. Sokolnicy zaprezentują umiejętności łowieckie swoich podopiecznych, a myśliwi opowiedzą o pracy psów myśliwskich.
Na najmłodszych będą czekały łamigłówki, konkursy przyrodnicze, które sprawdzą również wiedzę botaniczną, a także warsztaty leśnego decoupage oraz wykonywania papieru czerpanego, który ozdobią kwiaty oraz rośliny znalezione w ściółce.

www.manufaktura.com