☰ menu

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

śr.-pt.
19.11-21.11.2014

Opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania) i Arasha Moradiego (Iran) na podstawie perskiej Księgi Królewskiej – Szahname.
W tradycji Indii mity, eposy i bajki opowiadne są za pomocą skodyfikowanego języka tanecznych gestów. Nathalie LeBoucher (Francja), która w unikalny sposób łączy sztukę opowiadania z tradycyjną indyjską techniką tańca – kathakali, opowie i wytańczy prastary mit o powstaniu świętej rzeki Gangesu a Magdalena Niernsee – pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak wraz z Jarkiem Kaczmarkiem zabiorą młodszych widzów w świat tańczących słów indyjskich bajek. Na roztańczoną baśń „Kamienny kwiat“ z tradycji flamenco zapraszają Mirella Gliwińska – opowiadanie, Nadia Mazur – taniec i Tomasz Skłodowski – gitara.
Wydarzeniem Festiwalu będą spektakle Dana Yashinsky‘ego z Kanady, który w niezwykłych, kameralnych opowieściach przypomini o tym, jak blisko historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą. . Dan Yashinsky jest znakomitym pisarzem, autorem wielu książek poświęconych sztuce opowiadania – ostatnia jego publikacja „Swimming with Chaucer“ ukazała się w 2013 roku.

Formę z pogranicza literatury i żywej opowieści zaprezentują Peter Łyczkowski i Adam Bauman w „Zbyt głośnej samotności“ wg. Hrabala – spektaklu w formule Czytagrania – czyli słuchowiska tworzonego na żywo.
„Mamuna czyli baba – dziwo“ to spektakl na podstawie książki Juliana Tuwima „Czary i czarty polskie”, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, w wykonianiu Justyny Jary, Joanny Sarneckiej, Baszy Songin i Dominika Gąsowskiego.
„Wędrowcy i opowieści“ to historia o tym, jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących do Turcji i Turków jadących do Polski, wysnuta na podstawie przekazów literackich, listów, pamiętników. Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz i Marta Maślanka opowiedzą o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów i jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim.

Jak zawszy kulminacją Festiwalu będzie „Noc opowieści“ (w tym roku Grim Grimm – świętujemy symetryczną 202 rocznicę wydania tych baśni), w której wezmą udział festiwalowi goście, w tym Regina Sommer (Niemcy) – znawczyni tradycyjnych i współczesnych niemieckich baśni.
Najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu „Harfa Papuszy“ – opowieści i pieśni w wykonaniu cygańskich dzieci, uczestników projektu „Mali ambasadorowie“, prowadzenie Beata Franowska oraz posłuchać cygańskich bajek opowiedzianych i wyśpiewanych przez Magda Lenę Górską (spektakl „Matiasz i Matka Słońca“) i Joannę Sarnecką z akompaniamentem na gitarze i drumli Macieja Harnego („Człowiek, który zwał się Nic“).
Na bajki w rytmie afrykańskich bębnów zapraszają: Jarek Kaczmarek i mistrz gry na afrykańskich bębnach dundun i djembe Mohamed Gaspard Conde. Paweł Górski zabierze dzieci w świat baśniowego Tybetu. Maga Lena Górska opowie bajkę Andersena o „Małej syrence“. Na festiwalu odbędzie się premiera spektaklu baśni włoskich wg. Italo Calvino „Statek o trzech pokładach“ Agnieszki Hakizimany i Angeli Ottone.

W programie Festiwalu znalazły się spotkanie i warsztaty:„Książka obrazkowa – opowieść skończona, ale niskończona“ – spotkanie i warsztat z Iwoną Chmielewską, która tworzy picturebooki autorskie, a także ilustracje do tekstów poetyckich. Jej książki ukazują się na całym świecie i „Miasto muzyki“ – warsztaty opowiadania i rysowania komiksów na podstawie opowieści o mieście przyszłości. Prowadznie Jarek Kaczmarek – opowiadanie, Czarli Bajka i Anna Woźniak – rysowanie.
Oryginalnym wydarzeniem w programie festiwalu będzie plenerowa opowieść-gra: „Vedra – w labiryncie Saskiej Kępy”, na którą zapraszają Jarek Kaczmarek i Łukasz Szypkowski.
Imprezy towarzyszące: „Czerwona nić opowieści“ – warsztat opowiadania Dana Yashinsky’ego w Muzeum Historii Żydów Polskich oraz „Grodziskowo – szepty miasta, ścieżki opowieści“ – opowieść o dawnym i współczesnym Grodzisku Mazowieckim przygotowana przez dzieci – uczestników warsztatów opowiadania „Grupy Studnia O”. i Galerii Etnograficznej Willa Radogoszcz.

Festiwal zrealizowany dzięki wsparciu M.St.Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strona wydarzenia: http://festiwalopowiadania.org/
Nazwa organizatora: Grupa Studnia O.
Email: opowiadacz@wp.pl