☰ menu

czw.-sob.
27.10-29.10.2011

6. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

27 października – 19 listopada 2011 r.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Akademia Sztuk Pięknych, Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/16

Wystawy

Skąd ty jesteś, krokodylu? to tytuł wystawy w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury, na której zaprezentujemy inspirowane tematyką afrykańską prace polskich artystów – od klasyków ilustracji, takich jak: Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Janusz Topik, poprzez twórców średniego pokolenia jak Paweł Pawlak, po bardzo młodych ilustratorów jak Marta Ignerska, Monika Hanulak czy Marianna Oklejak.

Pokazane na wystawie ilustracje powstały na przestrzeni ostatnich 50 lat – pokazują więc nie tylko jakie motywy i bohaterowie afrykańskich bajek inspirowały artystów, ale stanowią też świadectwo bogactwa warsztatu i zróżnicowanych technik.

Ratusz Staromiejski

Rozmowa o prezentowanych ilustracjach i wernisaż: 27 października, godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wystawa czynna w dniach 28 października-19 listopada w godz. 10.00-18.00, wstęp 1zł.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w poprzednich latach Spotkaniom towarzyszy wystawa Mistrza Ilustracji, którym w tym roku będzie Janusz Stanny. Prace tego artysty będzie można obejrzeć w galerii Akademii Sztuk Pięknych.

Dom Angielski

Wernisaż: 27 października, godz. 19.30.

Wystawa czynna w dniach 28 października-10 listopada w godz. 10.00-18.00, wstęp wolny.

Spotkania z artystami i prezentacje ilustratorów:

Barwy Afryki: kolory, egzotyka, bujna i dzika przyroda, wielokulturowość, ale także: Inny, Obcy, nieznany – to tylko punkt wyjścia i pretekst do spotkania z ciągle tajemniczym dla nas światem – jego wrażliwością, estetyką, sposobem wyrażania myśli, uczuć i mówienia o trapiących go problemach. Tegoroczne Spotkania stanowią niepowtarzalną okazję nie tylko na zanurzenie się w świecie afrykańskich ilustracji, ale także na poznanie twórców i znawców tych ilustracji!

Do udziału w Spotkaniach zaprosiliśmy artystów, którzy mają afrykańskie korzenie, choć obecnie nie mieszkają w Afryce:

Dominique Mwankumi (Kongo) – ilustrator, malarz i karykaturzysta w swoich obrazach i książkach skierowanych do najmłodszych czytelników przedstawia barwną afrykańską rzeczywistość, szczególną uwagę poświęcając codziennym perypetiom towarzyszącym dorastaniu i pięknu afrykańskiej przyrody.

Piet Grobler (RPA) – autor 60 książek dla dzieci; laureat wielu nagród za książki obrazkowe dla dzieci; autor jednej z ilustracji w wydanej w Polsce przez wydawnictwo Arkady, adresowanej do dzieci Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Wszyscy ludzie rodzą się wolni.

Wyjątkową kolekcję książek dziecięcych i czasopism wydanych w krajach afrykańskich ze zbiorów Narodowego Centrum Literatury dla Dzieci – Radość przez Książki, zaprezentuje Viviana Quinones (Francja) – redaktorka działu afrykańskiego w Takam Tikou, czasopiśmie poświęconym literaturze światowej; autorka wielu artykułów i recenzji dotyczących literatury dziecięcej; propagatorka czytelnictwa i zakładania bibliotek w Afryce. Wielokrotnie organizowała wystawy, seminaria i warsztaty związane z literaturą tego kontynentu.

Związki z Afryką ma także szwedzka pisarka – autorka książek dla dzieci, znana także w Polsce Eva Susso – członkini prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książek dla Dzieci. Obecny w jej twórczości wątek afrykański inspirowany jest jej osobistymi, rodzinnymi związkami z Gambią, którą wielokrotnie odwiedzała.

O zjawiskowo pięknych ilustracjach Johna Kilaki z Tanzanii i reprezentowanym przez artystę nurcie Tingatinga opowie przedstawicielka wydawnictw niemieckojęzycznych Aleksandra Markiewicz.

O afrykańskie zainteresowania będzie można zapytać polskich ilustratorów i wydawców obecnych na Spotkaniach, wśród nich Monikę Hanulak – ilustratorkę wielu nagradzanych książek, Mariannę Oklejak i Katarzynę Skalską z wydawnictwa „Zakamarki".

Na wszystkie Spotkania wstęp wolny.

11.00 Dominique Mwankumi, warsztaty z dziećmi

17.00 Skąd ty jesteś, krokodylu? – Ja? Znad Wisły… – o polskiej ilustracji dla dzieci rozmawiają Janusz Górski (ASP) i Jacek Friedrich (UG).

18.00 Skąd ty jesteś, krokodylu? – wernisaż wystawy

Ilustracje: Bohdan Butenko, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Ewa Kozyra-Pawlak, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Janusz Towpik, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń.

Dom Angielski

19.30 wernisaż wystawy Mistrzowie IlustracjiJanusz Stanny

9.30-15.00 Barwy Afryki – o książkach dla dzieci

Prowadzenie Małgorzata Cackowska (UG).

Viviana Quinones (Francuska Biblioteka Narodowa) – Ilustracje Afryki. Prezentacja kolekcji książek obrazkowych.

Dominique Mwankumi (ilustrator, Kongo) – Uchwycić wizję. Znaczenie obrazów Afryki.

Piet Grobler (ilustrator, RPA) – Brązowe żaby? Bądźmy realistami! – refleksje o afrykańskich ilustracjach.

16.30-19.00 Europa patrzy na Afrykę

Prowadzenie Iwona Hardej (Bluszczyk)

Eva Susso (pisarka, Szwecja) – Pisanie dla dzieci w wielokulturowym świecie

Aleksandra Markiewicz (germanistka, promotor książki niemieckojęzycznej) – Pod baobabem. Motywy afrykańskie w niemieckojęzycznej książce dla dzieci

Ratusz Staromiejski

11.00 Eva Susso i wydawnictwo „Zakamarki"Bębniarsko-taneczno-literacka podróż do Afryki. Spotkanie dla dzieci 3-8 lat.

27 – 29 października

KIERMASZ KSIĄŻEK