☰ menu

5 edycja DOBRYCH STRON na Dworcu Wrocław Główny!

pt.-niedz.
30.05-01.06.2014

 

Już dzisiaj warto zakreślić w swoim kalendarzu daty od 29 maja do 1 czerwca

. W tych dniach odbędą się we Wrocławiu 5. Targi Ksiażki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY – jedna z najważniejszych imprez tego typu w kraju. W tym roku targi czeka ważna zmiana – zagoszczą w nowej, bardziej komfortowej i atrakcyjnej przestrzeni! Po raz pierwszy w swojej historii wrocławskie spotkania z książką dla młodych czytelników, zamiast w namiocie wystawienniczym, odbędę się w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Wrocław Główny. Organizatorzy postanowili przenieść tam DOBRE STRONY po ogromnym sukcesie zimowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które w grudniu 2013 roku jako pierwsze i jedyne targi w Polsce odbyły się na dworcu. Odwiedziło je ponad 30.000 osób!

– Zarówno uczestniczący w grudniowych targach Wydawcy, jak i Czytelnicy docenili nowe miejsce, dlatego Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY również odbędą się w na galerii pierwszego piętra oraz w pięknej Sali Sesyjnej dworca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających – mówi Anna Morawiecka – dyrektor biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

DOBRE STRONY wpisały się już na stałe w kalendarz ważnych, oczekiwanych imprez kulturalnych Dolnego Śląska i zyskały wiernych uczestników wśród najlepszych wydawnictw z całej Polski. Zaproszenie do udziału w targach chętnie przyjmują wydawcy, ilustratorzy, krytycy oraz dziennikarze, ale przede wszystkim znani oraz cenieni przez najmłodszych czytelników pisarze.

Impreza odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca obejmując jednocześnie obchody Dnia Dziecka. W tym roku również nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży, a ich święto będzie na targach obchodzone przez cały weekend! Tradycyjnie na spotkania z młodymi czytelnikami będą czekać autorzy i ilustratorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej. W programie pojawią się także ulubione atrakcje najmłodszych tj. malowanie buziek, robienie figurek z balonów, pokazy wielkich baniek mydlanych i ogromne gry planszowe. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami i bajkowych postaci, z którymi będzie można spędzić czas, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Pondto w ramach targów przewidziano mały festiwal z okazji Dnia Dziecka, podczas którego to właśnie dzieci i młodzież będą miały okazję zaprezentować na scenie swój talent i własną twórczość. Nie zabraknie także szerokiego wyboru warsztatów kreatywnych, których tematem będą książki. Pojawią się również niespodzianki przygotowane specjalnie dla młodzieży m.in.: spotkania z autorami, warsztaty kulinarne z Grzegorzem Łapanowskim, Maraton Książkowy i Noc w bibliotece, czy gra miejska. Ponadto znajdzie się coś wyjątkowego dla wszystkich miłośników słodyczy – warsztaty „Bajkowe słodkości" przygotowane przez Manufakturę Słodyczy Cukier-Lukier.

Odwiedzając DOBRE STRONY będziemy mieli okazję obejrzeć spektakle oraz wystawy, które odbędą się w przestrzeni dworca. W tym roku program targów został przygotowany we współpracy z Festiwalem Literatury dla Dzieci (Kraków – Warszawa – Wrocław), dzięki której zaprosimy także m.in. do ZOO na spacer śladami wierszy Jana Brzechwy. Z kolei na dworcu spotkamy się m.in. z mistrzem ilustracji Pawłem Pawlakiem, Evą Susso, czy Marcinem Pałaszem, który odkryje przed czytelnikami wszytskie tajemnice Elfów.

Już tradycyjnie podczas targów zostanie przyznana prestiżowa nagroda DOBRE STRONY ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nagroda w wysokości 30.000 złotych przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie. Trafia ona do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym.

DOBRE STRONY to także cieszący się coraz większą popularnością konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie…" na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Spośród prac uczniów wyłaniamy młodych Bajkopisarzy, a ich literackie dzieła zostają wydane przez Organizatorów we wspólnej książce, a także w jednym ze znanych, ogólnopolskich czasopism adresowanych do grupy czytelników w wieku szkolnym. W 2013 roku na konkurs „A to moja bajka właśnie…" nadesłano ponad 1000 prac.

Warto również pamiętać, że wrocławskie targi to czas, w którym miasto tradycyjnie opanowują kolorowo przebrani Bajarze. Można ich spotkać w całym Wrocławiu – w parkach, tramwajach, na dworcu. Niezależnie od miejsca zachęcają do czytania i udowadniają, że po książkę warto sięgać od najmłodszych lat! Bajarze są ambasadorami DOBRYCH STRON i czytelnictwa, których wrocławianie niezwykle polubili. Dzieci natomiast uwielbiają brać udział w prowadzonych przez nich grach i zabawach!

Atutem nowej lokalizacji targów jest z pewnością piękna przestrzeń dworca, którą chętnie odwiedzają nie tylko wrocławianie, ale także podróżni i turyści. W tym roku, aby wziąć udział w tym wyjątkowym literackim święcie wystarczy wsiąść do pociągu i wysiąść na stacji Wrocław Główny. Warto przyjechać i odkryć DOBRE STRONY Wrocławia!

Organizatorem 5. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY są: Wrocławskie Biuro Promocj Dobrych Ksiażek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Polskie Koleje Państwowe. 

Program 5 Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY
29 maja – 1 czerwca 2014
DWORZEC WROCŁAW GŁÓWNY

INAUGURACJA
czwartek, 29 maja
10.30 Parada dzieci szkół podstawowych. Dzieci przebrane za postaci z bajek przejdą ulicami miasta w asyście Bajarzy i Moli Książkowych, namawiając do czytania. Paradę rozpoczynamy o godz. 10.30 pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.
19.00 KONCERT GALOWY – Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik „Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci". Multimedialny koncert z piosenkami do wierszy Juliana Tuwima i muzyką Witolda Lutosławskiego (bilety do nabycia w kasie Impartu, tel. 71-341-94-32).

AUTORZY PODPISUJĄ KSIĄŻKI
czwartek, 29 maja
12.00 – 14.00 Lidia Miś podpisuje swoje książki, stoisko Wydawnictwo Dreams.
piątek, 30 maja
11.00 – 13.00 Lidia Miś podpisuje swoje książki, stoisko Wydawnictwa Dreams.15.00 – 16.00 Eva Susso i Åsa Lind podpisują książki na stoisku Zakamarków.
16.00 Krzysztof Głuch podpisuje książkę Szlakiem wrocławskich krasnali, stoisko wydawnictwa eMKa.

sobota, 31 maja
11.00 – 13.00 Waldemar Cichoń podpisuje swoje książki oraz prezentuje premierową część przygód o kocie Cukierku pt. Jak się masz, Cukierku?, stoisko Wydawnictwa Dreams.
12.00 – 13.00 Ida Pierelotkin podpisuje swoje książki, stoisko Akapit Press.
12.00 – 14.00 Anna Paszkiewicz, autorka Marzenia oraz Pafnucego, ostatniego smoka i Plosiaczka, podpisuje swoje książki, stoisko wydawnictwa Alegoria.
15.00 – 17.00 Urszula Kozłowska podpisuje swoje książki, stoisko Wydawnictwa Dreams.
16.00 – 16.30 Ewa Kozyra-Pawlak podpisuje swoje książki, stoisko wydawnictwa Nasza Księgarnia.
16.30 – 17.30 Eva Susso i Åsa Lind podpisują książki na stoisku Zakamarków.
17.00 – 17.30 Rafał Witek podpisuje swoje książki, stoisko wydawnictwa Nasza Księgarnia.

niedziela, 1 czerwca
11.00 – 12.00 Paweł Wakuła podpisuje swoje książki, stoisko wydawnictwa Literatura.
11.00 – 13.00 Lidia Miś podpisuje swoje książki, stoisko Wydawnictwa Dreams.
12.00 Justyna Rapacz podpisuje książkę Szlakiem wrocławskich legend, stoisko wydawnictwa eMKa.
12.00 Beata Lejman, autorka tomiku "Magia obrazu", podpisuje swoje książki, stoisko Media Rodzina.
12.00 – 13.00 Agnieszka Urbańska, autorka Misji szympansa Klemensa oraz Niedźwiadka Tadka, stoisko wydawnictwa Alegoria
13.30- 14.30 Rafał Witek podpisuje swoje książki, stoisko wydawnictwa Literatura.

SALA CzasZdziecmi.pl
czwartek, 29 maja
12.00 – 18.00 Warsztaty plastyczne – tworzenie zakładek do książek różnego formatu w dowolnej technice.
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
12.00 – 14.00 i 16.00 – 18.00 Malowanie buziek – za pomocą specjalnych farb do malowania dziecięcych buziek przemienimy maluchy w różnobarwne motyle, słodkie kotki, Spiderman′y i inne kolorowe stworzenia.
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
14.00 – 16.00 i 18.00 – 18.00 Balonowe figurki – balon wypełniony powietrzem stanowi atrakcję samą w sobie. Jednak zabawa staje się o wiele lepsza, kiedy nasz balonik zyskuje wymyślny kształt lub zaczyna przypominać radosnego psiaka. Na oczach dzieci odbędą się właśnie takie balonowe metamorfozy, na które zapraszamy dzieci w każdym wieku.

czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
piątek, 30 maja
10.00 – 19.00 Warsztaty plastyczne – tworzenie zakładek do książek różnego formatu w dowolnej technice.
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
13.00 – 14.30 Opowiadania na tacy z książką "Drzewa po drodze" – warsztaty literacko-plastyczne. Afrykańska opowieść wprowadzi dzieci w temat zajęć: Czym jest jedzenie dla człowieka? Czy żywność na całym świecie jest traktowana z podobnym szacunkiem?
Dzieci poznają afrykańskie drzewa i konstruują kartonowe makiety drzew na papierowym planie sawanny. Zajęcia odbędą się w ramach projektów: Tektura i Papier oraz Opowiadania na tacy (Cocina de cuentos. Europa a la carta). Prowadzenie: Tekturowo Katarzyna Bury.
Tako dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat
15.00 – 15.30 Quiz z wiedzy o Wrocławiu – Wrocław jako miasto naszego zamieszkania staje się dla nas plątaniną ulic prowadzących do domu, szkoły, pracy itd. Tymczasem jest to tajemnicze miasto, które kryje wiele sekretów. Uczestnicy warsztatów będą mogli przekonać się jak wiele z nich udało im się do tej pory poznać, a ile jeszcze czeka na odkrycie. Pytania zostały przygotowane przez autorkę bloga Dolny Śląsk dla Uli, przewodnika po Wrocławiu – Monikę Bronowicką. Wszystkie poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone drobnymi upominkami.

czas Z dziećmi i Dolny Śląsk dla Uli dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat.
15.30 – 15.45 „Magiczna skrzynko otwórz się!" – Kamishibai, seans głośnego czytania. Kamishibai – dla nieśmiałych okazja do pokonania wstydu, dla opowiadającego możliwość dowartościowania się, dla rodziny alternatywa dla telewizji, dla każdej publiczności chwila magicznej podróży.
Wydawnictwo Tibum z Katowic jest pierwszym w Polsce wydawcą Kamishibai.
Kamishibai to popularna w wielu krajach Europy, wywodząca się z Japonii technika czytania i opowiadania za pomocą drewnianego parawanu i książek w formie kart. Seans głośnego czytania – zajęcia 10-15 minutowe, to przedstawienie jednego lub dwóch wybranych tytułów wydawnictwa.
Wydawnictwo Tibum dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat
16.00 – 18.00 Warsztaty językowe dla najmłodszych – dla dzieci przygotowaliśmy zabawy z flash cards & Play me, dzięki którym nauczą się między innymi angielskich nazw owoców, zwierząt, czy też kolorów. Oprócz nauki słówek na najmłodszych czekają również rytmiczne piosenki Super Simple Songs, przy których oprócz nauki języka angielskiego będzie można wspólnie z prowadzącym pośpiewać i potańczyć.
British Centre dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
10.00, 12.00, 15.00, 18.00 Malowanie buziek i tworzenie balonowych figurek

czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
sobota, 31 maja
10.00 – 19.00 Warsztaty plastyczne – tworzenie zakładek do książek różnego formatu w dowolnej technice.
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
10.30 – 11.30 Zaginiony świat koni – warsztaty dla miłośników koni – warsztaty prowadzone przez autora książki pt. Zaginiony świat koni, Tomasza Jarosza oraz jego muzę – córkę Ninę. Na spotkaniu dowiecie się wszystkiego o koniach, będziecie mogli zobaczyć i dotknąć różnych elementów wyposażenia jeźdźca, takich jak siodło czy toczek. Prowadzący z chęcią odpowiedzą na Wasze pytania, a na koniec zabiorą w pasjonującą podróż do fantastycznego – zaginionego świata koni.
Tomasz Jarosz dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat
12.00 – 13.30 „Za górami, za lasami…"- warsztaty bajkopisania – uczestnicy zajęć zostaną poproszeni o wymyślenie baśniowych bohaterów, skonstruowanie fabuły opowiadań oraz zilustrowanie kolejnych wydarzeń. Pod kierunkiem opiekunów trzy grupy bajkopisarzy będą przechodzić od stanowiska do stanowiska, równocześnie realizując kolejne etapy zajęć (np. wymyślenie tytułu i bohaterów czy zawiązanie akcji opowiadania z myślą potencjalnym konflikcie lub problemie, który będzie musiał zostać rozwiązany przez bohaterów). Wszystkie baśnie zostaną umieszczone na stronie Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na stronie Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej, działającej przy Instytucie.

Pracownia Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej przy Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – dla dzieci w wieku 7-12 lat.
14.00 – 15.00 Aktywnie twórczo i kolorowo – warsztaty prowadzić będą do wykonania "dzieła′" techniką collage. Do uprzednio przygotowanych stanowisk podchodzić będą w ustalonym rytmie w uczestnicy warsztatu (Aktywnie) z różnymi materiałami (kredki, pisaki, pastele, wycinanki, klej, elementy origami – gotowe, stare kolorowe czasopisma, ścinki itp.) (twórczo i kolorowo). Początek warsztatu zainauguruje przeczytanie fragmentu książki lub wybranego wiersza, do którego nawiązywać będzie praca plastyczna.
Aktywna Mała Szkoła dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
15.15 – 16.15 Plastyczna zabawa z teatrem Kamishibai – podstawą zajęć jest przedstawienie, przy wykorzystaniu Kamishibai,legendy o Skarbniku. Uczestnicy słuchają i oglądają na pojawiających się planszach opowieści o Jorgusiu, osieroconym chłopcu, który jedyną szansę poprawy losu rodziny widzi w pracy w kopalni. Lektura jest wstępem do rozmowy o pracy górników (czy ktoś z Waszej rodziny pracuje w kopalni?), specyfice pracy w kopalni, konieczności postępowania w sposób uczciwy, odpowiedzialności i więzach rodzinnych, oraz znanych dzieciom legendach, podaniach,baśniach.

Część II – Zabawa inspirowana lekturą
Po przeczytaniu historii Jorgusia, młodzi odbiorcy mogą powrócić do fragmentów, które szczególnie przyciągnęły ich uwagę np. wybrać ulubiona planszę i uzasadnić swój wybór. Kolejnym krokiem jest rozmowa o ilustracji- jaki jest Twój ulubiony jej rodzaj? Czy te przedstawione podobały Ci się? Dlaczego?Głównym elementem drugiej części warsztatów będzie zilustrowanie własnego zakończenie czytanej opowieści czyli ostatniej karty Papierowego Teatru. Ilu uczestników tyle zakończeń… Najodważniejsi przejmą rolę opowiadacza i sami przedstawią własne zakończenie w okienku Teatrzyku Kamishibai.
Wydawnictwo Tibum dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.
Wydawnictwo Tibum z Katowic jest pierwszym w Polsce wydawcą Kamishibai.
Kamishibai to popularna w wielu krajach Europy, wywodząca się z Japonii technika czytania i opowiadania za pomocą drewnianego parawanu i książek w formie kart. Seans głośnego czytania – zajęcia 10-15 minutowe, to przedstawienie jednego lub dwóch wybranych tytułów wydawnictwa.
17.00 – 18.00 Warsztaty tworzenia niebanalnych zakładek do książek – twórcze warsztaty dla dzieci, na których własnoręcznie wykonamy zakładki do książek. Zajęcia mają na celu usprawnienie zdolności manualnych i artystycznych dzieci. Zaprezentowane zostaną różne możliwości stworzenia praktycznych przedmiotów (zakładek książkowych), które będzie można wykorzystać w przyszłości. Podczas warsztatów dzieci będą mogły własnoręcznie wykonać zakładki do książek Wed.
Labadu dla dzieci w wieku od 5 lat
10.00, 13.00, 16.00, 18.00 Malowanie buziek i tworzenie balonowych figurek

czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
niedziela, 1 czerwca
10.00 – 17.00 Warsztaty plastyczne – tworzenie zakładek do książek różnego formatu w dowolnej technice.
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku.
11.00 – 12.30 Fotografia dla rodziców – mini warsztaty pełne inspiracji – dzieci są największą inspiracją do odkrywania radości w codziennych chwilach. Warto więc tę radość i emocje zachować na pięknej fotografii. Jak to zrobić? Przyjdź na warsztaty fotograficzne, a z pewnością pokażemy Ci na co zwrócić uwagę przy fotografowaniu dzieci. Podczas 1,5-godzinnego spotkania doświadczona pani fotograf opowie o zdjęciach, dzieląc się sprawdzonymi metodami i praktycznymi wskazówkami, przydatnymi podczas fotografowania Waszych pociech. Zainspiruje Was w ten sposób do uważniejszego widzenia i robienia lepszych zdjęć! Prowadząca: Edyta Antoniewicz – portretuje dzieci, kobiety i rodziny. Swoją wiedzę zdobywała we wrocławskiej szkole fotografii „Kwadrat", w Akademii Sztuk Pięknych oraz dzięki wieloletniej praktyce.
Edyta Antoniewicz dla dzieci i rodziców.
12.45 – 13.00 „Magiczna skrzynko otwórz się!" – Kamishibai, seans głośnego czytania -Kamishibai – dla nieśmiałych okazja do pokonania wstydu, dla opowiadającego możliwość dowartościowania się, dla rodziny alternatywa dla telewizji, dla każdej publiczności chwila magicznej podróży.
Wydawnictwo Tibum dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
13.00 – 15.00 Kraina zabawy – kraina Zabawy organizująca urodziny dla dzieci zaprasza wszystkich najmłodszych do wspólnej zabawy w rytmie Tańców Przeplatańców, gdzie każdy będzie mógł zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Milusińskich czeka również podróż w kosmos oraz ciekawe zagadki, które pozwolą lepiej poznać tajniki Wszechświata. Na te i inne atrakcje serdecznie zapraszają Mickey i Mini, które wprowadzą najmłodszych w świat zabawy.
HappyLandia dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat
10.00, 12.30, 15.00 Malowanie buziek i tworzenie balonowych figurek

FESTWIAL LITERATURY DLA DZIECI NA TARGACH

czwartek, 29 maja
10.00 – 18.00 Wystawa „Tove Jansson – w 100 rocznicę urodzin"
11.00 – 12.00 Teatr Uszyty, przedstawienie "Kto tam" inspirowane książką Onishi Satoru.
12.00 – 13.00 Literowlepki – spotkanie z Agnieszką Frączek.
13.00 – 14.30 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Agata Dudek.
piątek, 30 maja
12.00 – 13.00 Zrób to sam (i zjedz!) – czekoladowe warsztaty kulinarne z Joanną Krzyżanek.
14.00 – 16.00 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Paweł Pawlak.
16.00 – 17.00 Złap Szwedzki trop – spotkanie i warsztaty muzyczno-literackie z Evą Susso.
sobota, 31 maja
11.00 – 12.00 Ida Pierelotkin
12.00 – 13.00 Złap szwedzki trop – warsztaty detektywistyczne na podst. Lessego i Mai Martina Widmarka.
12.00 – 15.00 Literacka Mapa Europy Lassego i Mai – gra miejska dla 200 osób realizowana wspólnie z Gazetą Wybroczą (rozdanie nagród).
13.00 – 14.00 Adam Wajrak – prezentacja ze zwierzakami.
15.00 – 16.00 Złap szwedzki trop – spotkanie i warsztaty muzyczno-literackie z Evą Susso
niedziela, 1 czerwca
11.00 – 12.00 Kaktus, Dżok i Baltic – spotkanie z Barbarą Gawryluk
12.00 – 13.00 Rafał Witek
13.00 – 14.00 Paweł Wakuł

TEATRAKCJA I BAJARZE
29 maja – 1 czerwca
• Bajarze i Mole Książkowe będą towarzyszyć targom DOBRE STRONY. Będą opowiadać i czytać dzieciom bajki, odgrywać sceny z baśni, pojawią się nie tylko w przestrzeni targowej, ale także w tramwajach i na ulicach miasta.
• Gra planszowa z nagrodami w przestrzeni targów DOBRE STRONY.
• „Kontrola czytania"
• Codziennie od 29 maja do 1 czerwca w godzinach 14.00-16.00 na trasie Rondo Reagana – plac Jana Pawła II, w tramwaju numer 33 Bajarze będą przeprowadzać „kontrolę czytania" i zachęcać ludzi do wspólnego czytania „Małpy w kąpieli" A. Fredry.

• Akcja „Zbieramy chore książki".
W specjalnie wyznaczonym miejscu będziemy zbierać „chore książki". Jeśli ktoś ma w domu zniszczone egzemplarze z powyrywanymi kartkami, samotne okładki, porwane stronice i zamierzał oddać je na makulaturę albo wyrzucić, niech przyniesie je na targi, zaopiekujemy się tymi książkami, by za pół roku coś z nich wyczarować na specjalnie przygotowanych warsztatach literackich.

sobota, 31 maja
10.00 – 18.00 „DOBRE STRONY" DNIA DZIECKA – scena przed Dworcem Wrocław Główny. Występy dzieci z wrocławskich domów kultury, konkursy i zabawy dla dzieci, występ szczudlarzy i animatorów z teatru Avatar, zabawy w balonowe zwierzaki, zabawy z chustą Klanzy.

Warsztaty dla dzieci
Warsztaty aktorskie z Bajarzami
Uczestnicy warsztatów na podstawie tekstu nagrodzonego w konkursie dla dzieci i młodzieży „A to moja bajka właśnie" w trakcie zajęć teatralnych przygotują inscenizację na żywym planie. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany na scenie w sobotę 31 maja przed Dworcem Wrocław Główny.
Warsztaty zostaną przeprowadzone w siedzibie WPDK, przy ul. Widok 7A.
Harmonogram warsztatów:
27 maja (wtorek), godz. 16.00-17.30 – warsztaty integrujące.
29 maja (czwartek), godz. 16.00-17.30 – warsztaty teatralne.
31 maja (sobota), godz. 12.00 – warsztaty teatralne, godz. 14.00 – pokaz efektów pracy na targach książki „Dobre Strony". OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: a.skowronska@wpdk.pl

Warsztaty trashowe – „Tworzymy magiczną książkę"
Dwudniowe warsztaty, prowadzone przez wrocławską artystkę Beatę Fertałę-Harlender w wyznaczonym miejscu na targach książki „Dobre Strony".
Podczas warsztatów uczestnicy z różnego rodzaju odpadów stworzą ogromnych rozmiarów księgę. Zbieramy na cele warsztatowe rolki po papierach toaletowych, ręcznikach, kolorowe gazety, papierki po cukierkach, sznurki, sznurówki i to co może się wydać przydatnym:)
Harmonogram warsztatów: 30 maja (piątek), godz. 16.00-19.00, 31 maja (sobota), godz. 16.00-19.00 OBOWIĄZUJĄ ZAPISY! Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: a.skowronska@wpdk.pl

MARATON KSIĄŻKOWY: PRZEPIS NA BEST-SELER
piątek, 30 maja
SPOTKANIA AUTORSKIE W BIBLIOTEKACH
Filia 4, ul. Wieczysta 105, godz. 11.00 – Beata Biały
Filia 10, ul. Jelenia 7, godz. 10.00 – Emilia Dziubak-Szewczyk
Filia 17, ul. Gałczyńskiego 8, godz. 11.00 – Joanna Krzyżanek
Filia 44, ul. Powstańców Śl. 210, godz. 10.00 – Aleksandra Woldańska-Płocińska
(grupy zorganizowane)

30/31 maja (piątek/sobota)
NOC W BIBLIOTECE
Zajęcia dla dzieci w wieku 10-13 lat (Filia nr 1 MBP we Wrocławiu, ul. Sztabowa 98)*
W programie:
• Warsztaty kulinarne i okołokulinarne z autorkami: Beatą Biały, Joanną Krzyżanek, Aleksandrą Woldańską-Płocińską oraz z blogerką kulinarną Olgą Szewczyk-Zagórską (onzmywa.pl)
• Wspólna kolacja
• Happening kulinarny: Dimitri Vazemsky (Lille)
• Konkurs kulinarny: Lena Braun (Berlin)
• Nocne oglądanie filmów
• Nocowanie w bibliotece
• Śniadanie
Prowadzenie: Katarzyna Kabat, Klaudia Kąca-Jasic (paniteatrzyk.pl)
*zapisy 60 dzieci w Filii nr 1, ul. Sztabowa 98 od 19.05.14 w godz. 12.00-16.00, tel. 71 364 69 68 w. 649)

sobota, 31 maja
WARSZTATY KULINARNE
na Targach Książki Dziecięcej i Młodzieżowej „Dobre Strony"
(Dworzec Główny PKP)
11.00 – 12.30 Warsztaty kulinarne z Grzegorzem Łapanowskim*.
13.00 – 14.00 Warsztaty plastyczne (dekorowanie „przepiśników" – notesów na przepisy kulinarne) – bibliotekarze MBP we Wrocławiu.
Animacja: Klaudia Kąca-Jasic

niedziela, 1 czerwca
WARSZTATY KULINARNE
na Targach Książki Dziecięcej i Młodzieżowej „Dobre Strony"
(Dworzec Główny PKP)
11.00 – 12.30 Warsztaty kulinarne „Baśniowe słodkości" (CRZ Krzywy Komin i Manufaktura Słodyczy Cukier Lukier).
13.00 – 14.00 Warsztaty plastyczne (dekorowanie fartuszków, naszyjniki z makaronu, itp.) – bibliotekarze MBP we Wrocławiu.
Animacja: Klaudia Kąca-Jasic.

BASNIOWY KSIĄŻKOBUS
31 maja/1 czerwca – plac przed Dworcem Wrocław Główny
Książkobus dociera do wybranych miejscowości, gdzie na rynku miejskim lub placu przed biblioteką, wspólnie z biblioteką organizujemy imprezę czytelniczą. Głównym punktem programu i największą atrakcją jest Książkobus, którego wnętrze zamienione będzie w baśniową przestrzeń – brzuch rekina lub wilka, czarodziejską chatkę Baby Jagi albo fantastyczne zamczysko.

Książkobus rozpocznie trasę na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, które odbywają się w tym roku na wrocławskim Dworcu Głównym PKP.
Pojazd zaparkuje bezpośrednio przed budynkiem dworca. Zapraszamy do udziału w zabawach inspirowanych twórczością Małgorzaty Strzałkowskiej.

W swoich książkach znana i bardzo lubiana autorka zapoznaje młodszych i starszych czytelników z częściami mowy, zasadami ortograficznymi, łamańcami językowymi, a przede wszystkim z dźwięczącym i szeleszczącym pięknem języka polskiego. Wiersze Strzałkowskiej to mistrzostwo formy i treści.

Twórczość poetki, to także znakomity materiał do prowadzenia różnorodnych zabaw, gier i ćwiczeń językowych, wymagających ożywienia wszystkich mięśni języka i strun głosowych!
Zapraszamy wszystkich śmiałków na językowe igrzyska, podczas których nie zabraknie dreszczyku zdrowej rywalizacji, nagród dla zwycięzców oraz świetnej zabawy!

WYSTAWA KSIAŻKA ROKU 2013
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia nr 4, ul. Wieczysta 105
Wystawa „Książka Roku 2013" przedstawia książki które zwyciężyły w konkursie organizowanym Polską Sekcję IBBY. Wystawa podróżuje po całej Polsce. Można obejrzeć prace Joanny Concejo, Marty Ignerskiej, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Pawła Pawlaka i innych laureatów konkursu. Wystawę przygotowała Polska Sekcja IBBY, która jest jedną z 70 działających w różnych państwach na świecie sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY -International Board on Books for Youngsters). Polska Sekcja od 1990 roku przyznaje corocznie nagrody za najlepsze polskie książki dla dzieci i młodzieży. W konkursie „Książka Roku" wyróżniani są autorzy tekstów, twórcy ilustracji i osoby zasłużone w dziedzinie promocji czytelnictwa działające m.in. w bibliotekach, mediach, na uczelniach.

Więcej na www.wpdk.pl

 

 

Exit mobile version