☰ menu

30. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! dla Dzieci w Poznaniu

czw.-niedz.
22.11-09.12.2012

W głównych rolach zobaczymy: nastoletniego Kacey′a Mottet Kleina jako Simona oraz Léa Seydoux w roli Luise. Kacey Mottet Klein (ur. 1998) swój talent aktorski ujawnił już w pierwszym filmie Ursuli Meier – „Dom przy autostradzie". Mogliśmy go również oglądać w filmie „Gainsbourg" w roli małego Luciena Ginsberga. Léa Seydoux w 2009 i w 2011 roku nominowała była nagrody César w kategorii najbardziej obiecująca aktorka, a w 2009 roku odebrała w Cannes nagrodę Chopard Trophy. Od tego czasu pojawiła się w wielu francuskich i amerykańskich filmach, m.in. w „Robin Hoodzie" Ridley′a Scotta, „O północy w Paryżu" Woody′ego Allena czy „Mission: Impossible – Ghost Protoco" Brada Birda. W filmie w drugoplanowej roli zobaczymy także Gillian Anderson, aktorkę znaną z amerykańskiego serialu „Z archiwum X".

„Twoja siostra" jest drugim pełnometrażowym filmem fabularnym Ursuli Meier. Reżyserka przedstawia dwa skontrastowane ze sobą światy: położony wysoko w Alpach kurort narciarski, gdzie dostatnio spędzają wakacje turyści, oraz szarobure blokowisko w dolinie. Na tym tle obserwujemy zagmatwane relacje głównych bohaterów. „Twoja siostra" to film, na który z całą pewnością trzeba zwrócić uwagę w programie tegorocznego festiwalu.

Ursula Meier urodziła się w Besançon we Francji w 1971 roku. Studiowała na Wydziale Filmu i Telewizji w Institut des Arts de Diffusion (IAD) w Belgii. Pracę w filmie rozpoczęła jako druga asystentka Alaina Tannera przy filmach „Fourbi" (1995) i „Jonasz i Lila do jutra" (1999). Jej pełnometrażowy debiut fabularny „Dom przy autostradzie" prezentowany był w ramach sekcji Tydzień Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Wybrana filmografia:

2012 „Twoja siostra" / „L′enfant d′en haut"

2008 „Dom przy autostradzie" / „Home"

2004 „Autour de Pinget" (dokumentalny)

2004 „Des heures sans sommeil" (krótki metraż)

2003 „Des épaules solidem" (film telewizyjny)

2001 „Tous à table" (krótki metraż)

„Twoja siostra" – ZWIASTUN FILMU ORAZ ZDJĘCIA DO POBRANIA: www.alekino.com

ORGANIZATOR