W tym roku na ulice Krakowa wyjdzie 2200 wolontariuszy. W sumie w całym mieście działać będzie dziewięć sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Główne wydarzenia przez cały dzień będą się odbywać na Rynku Głównym. O godz. 10.00 na scenie ustawionej przy Ratuszu rozpoczną się próby artystów. Godzinę później Rynek opanują niezwykłe modele samochodów – zarówno zabytkowych, jak i tych najnowszych (użyczonych na ten dzień przez salony: Porsche Centrum Katowice – Salon grupy Lellek, Anwa Toyota, Autokrak, salon Hondy Arher). Przez dwie godziny będzie można przyjrzeć im się z bliska – usiąść za kierownicą i obejrzeć wnętrze.
Specjalne atrakcje przygotowano dla rodzin z dziećmi.
O godz. 14.45 rozpocznie się tworzenie wielkiego czerwonego serca Krakowa bijącego dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najpierw z barierek wyznaczone zostaną kontury, a później do pomocy zaproszeni zostaną wszyscy krakowianie: aby wypełnić to niezwykłe serce potrzebnych będzie kilka tysięcy osób. Organizatorzy gorąco zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w przygotowaniu serca oraz do zabrania ze sobą czerwonych akcesoriów – kurtek, czapek, parasoli itp. Po godz. 15.00, na specjalnie ustawionym strażackim wysięgniku, wzniesie się fotograf, który sfotografuje wielkie serce Krakowa. Tak powstanie megafota – zdjęcie o wysokiej rozdzielczości obejmujące duży obszar, które po kliknięciu w dowolny fragment umożliwi jego przybliżenie. Wielkie czerwone serce Krakowa zobaczą widzowie TVP w całym kraju – w tym czasie zaplanowano bowiem wejście na żywo z Krakowa. Będzie je także można obejrzeć na stronach internetowych: www.krakow.pl i www.gk.pl.
Po megafocie czas na muzyczne emocje: Rockowe śpiewanie z Biblioteką Polskiej Piosenki. Wspólnie będzie można zaśpiewać takie piosenki jak „Nie płacz Ewka”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Autobiografia”. Tuż przed godz. 16.00 scenę opanują finaliści programu „Mam Talent” – przypomną piosenki, dzięki którym znaleźli się w finale programu. Publiczności zaprezentują się: Aleksander Martinez – Filipińczyk z Siemianowic i Anna Gogola – wokalistka zespołu „Alabama”, na co dzień pracująca w sklepie. Wieczorem czas na tradycyjny koncert. Na scenie pojawią się dobrze znane krakowskiej publiczności zespoły: Bomb The World, Osły, Bang Bong Blues i Wu-Hae. W finale, o godz. 20.00, w górę wzniesie się światełko do nieba.
Tak jak w poprzednich latach, przez cały dzień, w namiotach ustawionych na Rynku będzie można podziwiać pokazy przygotowane przez służby mundurowe, a członkowie Pokojowego Patrolu pokażą jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak obsługiwać automatyczny defibrylator. Dodatkowo, przez cały dzień, co godzinę z Wieży Ratuszowej rozbrzmiewać będzie hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy grany – jak przystało na Kraków – przez hejnalistę.
Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie towarzyszyć wiele imprez odbywających się poza Rynkiem Głównym. Muzeum Narodowe w Krakowie i jego oddziały będą w tym dniu otwarte wyjątkowo do godz. 20.00 Tego dnia wszyscy będą mogli zwiedzać wystawy i galerie w zamian za datek na WOŚP. Z kolei w klubie studenckim Żaczek zagra Punkowa Orkiestra Świątecznej Pomocy, odbędą się także Krakowskie Kabaretowe Derby Świątecznej Pomocy (Moliere – Scena Restauracji, ul. Szewska 4). Dodatkowe informacje o imprezach towarzyszących oraz aukcjach organizowanych na rzecz WOŚP są dostępne na stronie internetowej www.krakow.pl oraz na stronie krakowskiego sztabu WOŚP – www.orkiestra.gk.pl.
Ponadto przez całą niedzielę wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej (uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa z inicjatywy Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego). Wolontariusze powinni mieć ze sobą imienne identyfikatory (zawierającymi zdjęcie oraz pełne dane osobowe) wydanymi przez organizatorów Finału.
źródło: www.krakow.pl