☰ menu

wt.
10.12.2013

do 10 grudnia 2013

VIII Konkurs Plastyczny „14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w oczach Młodego Widza"

Dyrektor i Dział Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa zapraszają Młodzież Szkolną do udziału w konkursie plastycznym związanym z ekspozycją 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź 2013.

Łódzkie Triennale odbywa się od 1972 roku i jest obecnie najstarszą i największą międzynarodową prezentacją współczesnej tkaniny artystycznej. W 14 edycji Triennale bierze udział 131 artystów z 50 krajów. Jest to wielkie wydarzenie kulturalne. Co trzy lata gościmy twórców z Polski i innych krajów, którzy obok Triennale biorą udział w licznych wystawach towarzyszących, jakie są organizowane w całym kraju i poza jego granicami. Największe z nich to: „12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2013", „10 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź 2013", „Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych, Łódź 2013", „9 Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni", a także Festiwal Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku.

Konkurs plastyczny zainaugurowany w 1992 roku po 7 Międzynarodowym Triennale Tkaniny, przez wszystkie kolejne edycje cieszył się wielkim zainteresowaniem. Nadsyłano na niego po kilkaset bardzo pięknych prac, które wysoko oceniało i nagradzało jury konkursu.
Mamy nadzieję, że wystawa 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny będzie dla Młodzieży Szkolnej interesującym wydarzeniem artystycznym, które pozwoli poznać najnowsze trendy współczesnej sztuki włókna i zainspiruje do własnych działań plastycznych. Dla wszystkich Opiekunów i Nauczycieli stworzy możliwości wzbogacenia programu działań dydaktycznych. Zainteresowanych zapraszamy na zajęcia warsztatowe: tkackie, druku na tkaninie, aplikacji i tworzenia form przestrzennych z tradycyjnych i z niekonwencjonalnych materiałów.
Konkurs realizowany jest przez zespół Działu Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa; komisarzem konkursu jest kustosz Danuta Lorent-Więckowska, współpraca Barbara Bator kierownik Działu Oświaty.

Prace konkursowe można składać do 10 grudnia 2013 r.
Wybrane prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej w salach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w lutym 2014 roku.

Warunki konkursu
1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i grup wychowania pozaszkolnego z terenu całej Polski.
2. Uczestnicy konkursu w terminie od 6 maja do 3 listopada 2013 roku powinni zwiedzić wystawę 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny Łódź 2013.
3. Przedmiotem konkursu jest własnoręcznie wykonana praca plastyczna o charakterze indywidualnej, osobistej impresji z obejrzanej wystawy, jej fragmentu lub eksponowanego tam pojedynczego dzieła.
4. Praca zgłoszona na konkurs może być wykonana w dowolnej technice rysunkowej, graficznej, malarskiej (ołówek, kredka, tusz, akwarela, gwasz, olej, collage), tkackiej lub rzeźbiarskiej. Prosimy o stosowanie trwałych materiałów i technik.
5. Każdy uczestnik może zgłosić na konkurs tylko jedną pracę. Organizatorzy dopuszczają autorstwo zbiorowe prac (nie więcej jednak niż dwu autorów).
6. Praca zgłoszona na konkurs powierzchni płaskiej nie może przekraczać formatu A3 i formy przestrzennej wymiaru (42 x 42 x 42 cm).
7. Zgłoszona praca winna być czytelnie podpisana na odwrocie. Podpis powinien zawierać: imię i nazwisko, klasę, do której Autor uczęszcza lub wiek, nazwę i adres szkoły, ogniska lub pracowni plastycznej, w której praca została wykonana oraz nazwisko opiekuna lub nauczyciela.
8. Praca może być zgłoszona indywidualnie lub zbiorowo za pośrednictwem szkoły, ogniska plastycznego lub pracowni plastycznej (prosimy ewentualnie o załączenie listy zbiorczej uczestników konkursu z pieczątką szkoły lub innej placówki).
9. Prace wykonane na płaszczyźnie nie należy oprawiać w (passe-partout).
10. Termin składania prac w Dziale Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa (Łódź, ul. Piotrkowska 282) upływa 10 grudnia 2013 roku.
11. Prace oceni i wyselekcjonuje na wystawę jury złożone z artystów – uczestników Triennale, profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i przedstawicieli Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
12. O wynikach konkursu i terminie otwarcia wystawy Organizatorzy powiadomią w odrębnych komunikatach.
13. Dla autorów wyselekcjonowanych prac przewidziane są nagrody i wyróżnienia także szkoły dostaną dyplomy potwierdzające uczestnictwo w konkursie.
14. Wyselekcjonowane prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej w salach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w lutym 2014 roku.
15. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi podczas uroczystego otwarcia wystawy.
16. Po zakończeniu wystawy pokonkursowej uczestnicy konkursu mogą odbierać swoje prace w terminie 15 dni.
17. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo nieodpłatnego wykorzystania wizerunku pracy w celach promocyjnych we wszystkich mediach związanych z konkursem i wystawą.
18. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją warunków niniejszego regulaminu.

W sprawach konkursu prosimy kontaktować się osobiście lub telefonicznie z Działem Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w godzinach od 9.00 do 16.00

Najserdeczniej zapraszamy PT Nauczycieli i Młodzież Szkolną do zwiedzenia interesującej ekspozycji światowej sztuki tkackiej na 14 Międzynarodowym Triennale Tkaniny Łódź 2013, a następnie do udziału w konkursie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
tel./fax (42) 684-33-55, tel. (42) 684-61-15;