☰ menu

14.Krakow Summer Animation Days

14.Krakow Summer Animation Days
pt.-niedz.
15.07-17.07.2022
Krakow Summer Animation Days (15-17 lipca 2022) to plenerowa impreza filmowa, od 14 lat wzbogacająca ofertę kulturalną Miasta Krakowa w okresie letnim w naturalnej scenerii, sali kinowej pod gołym niebem – na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem. KSAD adresowany jest do szerokiego odbiorcy, zarówno do mieszkańców Krakowa, jak turystów.

Dzieci i młodzież uwielbiają warsztaty animacji towarzyszące pokazom. Rozpoczynające się co wieczór o godz. 21.30 seanse filmowe wypełnia różnorodny program filmowy na który składają się w znakomitej większości nieznane w Polsce filmy, dobrane tak, aby nie rezygnując z poziomu artystycznego rozbudzić zainteresowanie animacją także wśród często przypadkowych widzów, którzy zdecydują się na uczestnictwo w seansach choćby z powodu możliwości bezpłatnego w nich udziału.

W tegorocznym programie będzie można zobaczyć estońskie animacje kontrowersyjnej artystki Chintis Lundgren oraz najnowsze długometrażowe animacje: „Gdzie jest Anne Frank” izraelskiego reżysera Ariego Folmana (2022) czy „Dozens of Norths”  japońskiego twórcy animacji Koji Yamamury (2021). Przedstawimy też animacje wyjątkowych krakowskich artystek tworzących filmy animowane: Darii Rzepieli, Darii Godyń, Ewy Borysewicz, Betiny Bożek, Wioli Sowy, Katarzyny Agopsowicz i Marty Pajek. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z artystkami, które opowiedzą widzom o swoich różnorodnych ścieżkach kariery. „Kobiece historie” pokażemy także w ramach pokazu jednej z najlepszych europejskich firm produkujących animację – francuskiego Miyu.  Poza tym zaprezentowane zostaną filmy animowane nagrodzone podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima oraz świeżo po werdykcie filmy nagrodzone na poznańskim Animatorze.

W czasie KSAD-u odbędą się też warsztaty animacji dla dzieci i młodzieży – będą to warsztaty dla trzech grup wiekowych prowadzone przez studio animacji Pigeon z Krakowa oraz wykładowców z Pracowni Animacji Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Całość zadania jest realizowana w myśl Kraków bez plastiku – jako gadżety realizujemy w tym roku przedmioty użytkowe bidony na wodę wielokrotnego użytku oraz worki z tkaniny. Poza tym podczas wydarzenia planujemy rozdawać naszym odbiorcom kwietne łąki do rozsiania, a także zorganizować zielony ryneczek – miejsce wymiany roślin doniczkowych.

Miejsce realizacji: Plac Wielkiej Armii Napoleona, Akademia Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki  w Krakowie, Muzeum Narodowe

Exit mobile version