☰ menu

10-lecie Szkoły Suzuki w Tychach

sob.-niedz.
23.02-24.02.2013

Cóż takiego niezwykłego jest w Metodzie Suzuki, co przyciąga rodziców małych dzieci na całym świecie?

Twórca Metody – Shinichi Suzuki, japoński skrzypek – oparł ją o proste założenie: jeśli wszystkie dzieci potrafią z niebywałą łatwością nauczyć się swojego języka ojczystego, to wystarczy przełożyć rzeczywistość, która towarzyszy temu procesowi, na nauczanie muzyki i efekty powinny być tak samo znakomite. I tak się stało: miliony dzieci na całym świecie uczy się gry na instrumentach na wszystkich kontynentach. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania: dzieci nie tylko posiadły umiejętność używania instrumentu – przede wszystkim rozwijają się we wszystkich innych dziedzinach: mają znakomitą pamięć, umiejętność kojarzenia, potrafią skoncentrować się na zawołanie. Dzięki lekcjom grupowym, które stanowią integralną część nauczania, uczą się współdziałania w grupie, odpowiedzialności jednostki za działanie całości. Znakomicie radzą sobie w szkołach powszechnych – osiągają najwyższe średnie ocen. Pozostaje także aspekt społeczny: Metoda Suzuki zakłada, że to rodzic jest głównym nauczycielem dziecka – tak, jak w uczeniu mowy ojczystej. Często zatem zdarza się nam, nauczycielom, odbierać podziękowania za to, że dajemy powód do tego, żeby codziennie spędzić z dzieckiem choć kwadrans nad wspólną pracą, która z biegiem czasu staje się także wspólną pasją.

Szkoła Suzuki w Tychach – wyjątkowe miejsce na muzycznej mapie Polski…
Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 roku, jako pierwsza i największa placówka tego typu
w Polsce. Od początku pomyślana była jako miejsce, w którym bardzo małe dzieci – już od 2-go roku życia – mogą kształcić się nie tylko muzycznie, ale także rozwijać się wszechstronnie.
Tylko tu, co pół roku, można spotkać wyjątkowych skrzypków, nauczycieli z całego świata. Od 8 lat co pół roku organizowane są Warsztaty Muzyczne dla Dzieci Suzuki, które 5 lat temu zyskały nazwę „Tyskie Dni Suzuki". Zwykle gromadzą ponad 100 uczestników z Polski i z zagranicy. Występy naszych wychowanków pokazywała już Telewizja Katowice oraz Telewizja Silesia. Relacja z koncertów ukazała się także na antenie ogólnopolskiej – m.in. w Teleexpresie. Dużym sukcesem Szkoły Suzuki w Tychach, a przede wszystkim jej uczniów i nauczycieli, okazał się występ w programie TVN „Mam Talent". Zarówno publiczność jak i Jury bardzo serdecznie przyjęli i pozytywnie ocenili występ 60-osobowej grupy uczniów Szkoły Suzuki w Tychach.
Współpracujemy również ze znakomitymi artystami z Polski, m.in. z Golec uOrkiestra, z którą współorganizowaliśmy Tyskie Dni Suzuki w Milówce w latach 2009-2010. Od 2 lat kształcimy również młodych wiolonczelistów i altowiolistów. Szkoła gości również kandydatów na nauczycieli, przy okazji szkoleń i warsztatów. Podczas naszych wydarzeń staramy się również uczyć innych umiejętności – organizujemy zajęcia plastyczne, taneczne, spotkania z ludźmi – pasjonatami sztuki ludowej z regionu. Rodzicom proponujemy zajęcia z psychologami, specjalistami od gimnastyki, ruchu i prawidłowej postawy ciała, pedagogami specjalnymi. Naszym celem jest szeroko pojęta opieka nad maluchem, który został nam powierzony.
Nie należy jednak sądzić, że Metoda Suzuki przeznaczona jest jedynie dla małych dzieci. Nasi najstarsi uczniowie z powodzeniem radzą sobie w średnich szkołach muzycznych, grają w zespołach muzycznych, uczestniczą w konkursach i festiwalach. Niektórzy z nich z uwagi na swoje osiągnięcia stali się stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Są oklaskiwani na scenach europejskich wydarzeń muzycznych – Szkoła dba bowiem o to, żeby pokazywać efekty swojej pracy nie tylko w Polsce. Niektórzy z uczniów Szkoły stają się także nauczycielami Suzuki, wykorzystując swoje doświadczenie w pracy z nowymi uczniami.

10 – lecie Szkoły Suzuki w Tychach

Obchody 10-lecia Szkoły Suzuki w Tychach rozpocznie Wielki Koncert Jubileuszowy, który odbędzie się 20 lutego o godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach. Podczas Koncertu wystąpią absolwenci Szkoły, zaproszeni nauczyciele, rodzice oraz wszyscy uczniowie. Wieczór uświetni zwycięzca drugiej edycji programu Mam Talent – Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage. Na ten koncert obowiązują bilety.

Od 21 do 24 lutego w tyskiej „Budowlance" (Zespole Szkół nr 5 w Tychach) trwać będą X Tyskie Dni Suzuki, gdzie pod okiem wybitnych skrzypków i wiolonczelistów z Danii, Włoch, Anglii i Belgii pracować będzie ok. 180 młodych adeptów sztuki skrzypcowej i wiolonczelowej z Polski i zagranicy (dzieci oraz młodzież  od 2-go do 18-tego roku życia). X Tyskie Dni Suzuki zwieńczy Koncert Finałowy (24 lutego o godz. 14.30), podczas którego zaprezentują się wszyscy uczestnicy X TDS w orkiestrze oraz w występach grupowych. Dodatkowo w dniach 21 – 23 lutego, poza regularnymi zajęciami warsztatowymi, Szkoła Suzuki zaprasza wszystkich melomanów na występy solowe uczestników. Repertuar każdego z koncertów obejmuje lekką i przyjemną klasykę, muzykę popularną i rozrywkową oraz utwory o zabarwieniu folkowym. Na wszystkie koncerty w ramach Dni Suzuki wstęp wolny.

Występy solowe uczestników X TDS
21 lutego (czwartek) – godz. 17.30
22, 23 lutego (piątek, sobota) – godz. 14.30
24 lutego (niedziela) – godz. 9.00