To morenowe wzgórze było prawdopodobnie przed wiekami miejscem kultu pogańskich Pomorzan. W XVIII w. opat cysterski Karol Hohenzollern wydał polecenie zagospodarowania wzniesienia, Pachołek stał się popularnym miejscem spacerów.
Ustawiony na szczycie pawilon widokowy zaczął być uważany za dumę Oliwy, a na cześć jego fundatora dotychczasową nazwę wzgórza Mons Olivarum zamieniono na Karlsberg. W XIX w. podupadającą już platformę zastąpiono murowaną wieżą widokową, wybudowaną na cześć cesarza Wilhelma I. W 1945 r. Niemcy wysadzili ją w powietrze. 30 lat później włodarze miasta przypomnieli sobie o urokliwym zakątku i postawili na szczycie Pachołka – piętnastometrową konstrukcję stalową z drewnianymi schodami, która służyła mieszkańcom do początku XXI wieku.
Dzisiaj gdańszczanie cieszą się świeżo wyremontowaną wieżą widokową. Widok jest niezwykły, dlatego warto sie tam wybrać. Jest wzniesieniem (100,8 metrów n.p.m.) na obszarze gdańskiej dzielnicy Oliwa. Znajduje się w kompleksie Lasów Oliwskich na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i na turystycznym szlaku Kartuskim. Z wieży o wysokości 15 metrów, rozpościera się panoramiczny widok na całą okolicę i Zatokę Gdańską
Wejście na wzgórze Pachołek, które dominuje w panoramie Oliwy, znajduje się w pobliżu skrzyżowania ulic Opackiej i Spacerowej, wiodącej ku trójmiejskiej obwodnicy.
Jak dotrzeć na Pachołek?
Można spacerkiem od ul. Tatrzańskiej, można również którymś z dwóch szlaków pieszych, które tędy przechodzą: Kartuskim lub Skarszewskim czy też Trójmiejską Ścieżką Rowerową. Skoro rowerami da się przejechać to także wózkiem dziecinnym.
Źródło fotografii: http://www.staraoliwa.pl/
„Nie ma dla nie nic lepszego niż półgodzinny spacer. Musisz robić to sama, każdego dnia. Ja robię to już od lat i za każdym razem czuję się jak po zastrzyku świeżej energii”.