☰ menu

Marek

Historia imienia

Imię Marek pochodzi od boga Marsa

, którego imieniem nazwano czerwono świecącą planetę. Był Mars bogiem wojny, ale przede wszystkim opiekuńczym bóstwem, strażnikiem i protektorem Rzymu, toteż Rzymianie otaczali go szczególną czcią. Mars odpłacał się, dając im dzielność w bitwach, a ich wodzów obdarzał strategicznymi talentami, dzięki czemu podbili wszystkie ziemie wokół Morza Śródziemnego. Obywatele starożytnego Rzymu używali bardzo niewielu imion: tylko około dwudziestu. A jak się odróżniali? Po nazwiskach rodowych i przydomkach. Wśród tych dwudziestu było imię Marcus, czyli Marek. Gdy Imperium Rzymskie się rozrosło, tego popularnego imienia zaczęli używać również Grecy i Żydzi. Był wśród nich jeden z autorów Ewangelii – Marek Ewangelista. Również u nas, od wieków, to imię jest powszechnie lubiane – zapewne dlatego, że podświadomie czujemy, iż nie ulotniły się jeszcze z niego cnoty dawnych Rzymian.

Znaczenie imienia Marek

Imię Marek pochodzi od boga Marsa.

Numerologia imienia Marek

Liczba imienia Marek równa się PIĘĆ. Piątka jest liczbą twórczego niepokoju, zmiany i ryzyka. Numerologiczne piątki mają temperament wojownika i zdobywcy; są niecierpliwe, niespokojne, naładowane żądzą czynu i zwycięstwa. Mają barwne życiorysy – przychodzą na świat po to, aby go zmieniać. Są miłośnikami przygód i należą do tych, co to „na miejscu nie usiedzą” oraz „wkładają palce między drzwi” – czyli lubią wszystko wypróbować na własnej skórze.

Jaki jest Marek?

Jeżeli rodzice czują, że ich dziecko może się nazywać tylko Marek, a nie inaczej, oznacza to, że malec wyrośnie na młodzieńca – a potem mężczyznę – pełnego sił, energicznego i obdarzonego dużą wyobraźnią. Markowie żyją tak, jakby rzeczywiście pamiętali, że ich imię pochodzi od ulubionego boga dawnych zdobywców świata. Nie boją się ryzyka, nie przeraża ich to, że mogą popełniać błędy. Nie mają zwyczaju długo się zastanawiać. Droga od pomysłu do realizacji jest u nich krótka. Są praktykami, nie myślicielami oderwanymi od życia. Marek wnosi ferment tam, gdzie się zjawia. Nagle okazuje się, że wiele rzeczy jest możliwych, że „da się zrobić” coś, co wcześniej wydawało się nie do osiągnięcia. Jasne też jest, że wśród ludzi o tym imieniu jest nieprzeciętnie wielu utalentowanych przywódców. Energia Marsa i liczby pięć, którą naładowane jest to imię, silnie działa na płeć przeciwną. Wielu Marków podbija serca kobiet już samym dźwiękiem swojego imienia! A bliższa znajomość potwierdza te pierwsze pozytywne wrażenia! Ta sama energia może jednak wodzić na pokuszenie. Typową wadą Marków jest przesadne przekonanie o własnej sile, możliwościach, umiejętnościach. A przecież każdy ma jakieś ograniczenia, próg w życiu, którego nie przeskoczy. Markowie często zdają się tego progu nie dostrzegać… Starożytni byli świadomi tego, że wokół nazbyt dzielnych młodzieńców mogą się gromadzić złe duchy, podszeptujące im buntownicze myśli. Marek, syn Marsa, łatwo mógł wyrosnąć na przywódcę ciemnych sił, zagrażających porządkowi w państwie. Kimś takim był przecież Marek Brutus (brutus po łacinie znaczy „głupek”) – ten, który zdradziecko zabił swego krewnego, Juliusza Cezara, wielkiego wodza i dobroczyńcę Rzymu. Samo imię Marek-Marcus jest już jednak dobrą ochroną przed demonami. Przypomina ono bowiem łacińskie słowo marceo, które znaczy „jestem słaby, wątły, zabiedzony”. Złe duchy, słysząc, że dziecko jest niewarte ich starań, zostawiały je w spokoju!

Znak zodiaku imienia Marek

Marek to imię, które najlepiej się nadaje dla marsowego i ognistego znaku Barana. Drugim odpowiednim znakiem jest Lew, o czym dodatkowo przypomina fakt, że lew był symbolem świętego Marka Ewangelisty. Również dla idących przebojem Strzelców, dzielnych Skorpionów i niespokojnych Wodników będzie to imię jak znalazł. W przypadku pozostałych znaków imię to dodaje sił i wiary w siebie, pomagać będzie na drodze do sukcesu, chociaż… nie uchroni przed porażkami, które zawsze czyhają na ryzykantów. Można mieć tylko wątpliwości co do Raków i Ryb – czy tak uczuciowe i wrażliwe istoty pod wpływem tego imienia nie będą stale markotne, nie będą snuć się jak przysłowiowe nocne marki albo jak ten Marek po piekle?

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Exit mobile version