Jak wychować szczęśliwego syna? Dlaczego w jego życiu tak ważna jest obecność ojca? Odpowiedzi znajdziemy w książce „Zdradzony przez ojca”. To lektura obowiązkowa nie tylko dla ojców, ale również i matek. Ta książka nie została napisana przeciwko komukolwiek. Jej celem jest ostrzeżenie przed negatywnymi psychologicznymi i obyczajowymi konsekwencjami nieobecności ojca w rodzinie – pisze autor książki Wojciech Eichelberger, trener i psychoterapeuta.
We współczesnym świecie coraz częściej można spotkać niepełne rodziny, dlatego też książka jest odpowiedzią na bardzo aktualne zagadnienia i bieżące problemy
.
Autor mówi o powodach zagubienia mężczyzn w dzisiejszej rzeczywistości, a jako jeden z nich wskazuje załamanie procesu przekazu pozytywnego wzorca męskości między ojcem a synem.
Na czym polega „zdrada”, której dopuszcza się ojciec? Jakie są tego konsekwencje? Co się dzieje z synem? Co się dzieje z matką? Jak zburzone w dzieciństwie relacje mają wpływ na dorosłe życie? Dlaczego zdradzony syn później sam zdradza, gdy zostaje ojcem?
To tylko przykładowe pytania, na które znajdziemy odpowiedzi podążając za słowami psychoterapeuty. Wielkim walorem tej książki jest właśnie jej psychologiczny wymiar. Możemy wspólnie z autorem – psychologiem, prześledzić scenariusz wydarzeń z życia chłopca opuszczonego przez ojca. Za wydarzeniami idą konkretne emocje, pociągają za sobą konsekwencje, zapisują się w psychice, oddziałują na dalsze wydarzenia, determinują postawy w dorosłości. Taka stopniowa, dogłębna analiza pozwala lepiej poznać i zrozumieć istotę problemu oraz wagę wartości i relacji rodzinnych. Mimo że książka jest pisana przez psychologa, nie jest przesiąknięta fachową i trudną terminologią, która utrudniałaby odbiór. Wręcz odwrotnie. Przystępny, obrazowy sposób opowiadania o zagadnieniach natury psychologicznej czyni ją wartościową i użyteczną lekturą.
Temat, którego podejmuje się autor, jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać.
Nieobecność ojca w życiu syna niekoniecznie musi oznaczać tylko nieobecność fizyczną, opuszczenie domu i rodziny. To może być nieobecność rozumiana w kategoriach braku uważności, zbytniego poświęcenie uwagi budowaniu swojej zawodowej pozycji, wspinania się po szczeblach kariery itd. To, jak wielki wpływ na nasze relacje z synem, mają relacje z naszym ojcem oraz doświadczenia z dzieciństwa, świetnie obrazuje taki oto fragment książki:
Tak trudno docenić czas, który spędzamy z naszym dzieckiem, jeśli zostaliśmy zdradzeni przez ojca. Nosząc głęboko w sercu przekonanie, że nie zasłużyliśmy na miłość własnego ojca, a może też i matki, całe życie staramy się odnieść jakiś sukces, zdobyć reputację, która będzie budzić przynajmniej uznanie, jeśli nie podziw. Przebywanie z trzy-, cztero- czy pięcioletnim synkiem w jego pokoju, wspólna zabawa klockami albo układankami, to, z tego punktu widzenia, czas stracony.
Jak zauważa autor, zdradzanie synów odbywa się często w sposób niezauważalny, trudno to dostrzec. Pozornie wszystko może wyglądać dobrze, a w efekcie dopuszczamy się zdrady.
Wiele miejsce w książce poświęcono również emocjom i postawom syna, który został zdradzony.
Może on wyrosnąć np. na „Don Juana”, „playboya”, „mnicha”, „wieczne dziecko”, „narcyza” czy „inkwizytora”. Może być uzależniony od matki, ale może też nią pogardzać. Scenariusze mogą być rozmaite, w każdym jednak wypadku widać braki emocjonalne powstałe na skutek nieobecności ojca oraz ich smutne konsekwencje. Chłopiec zdradzony przez ojca zostaje pozbawiony pozytywnego wzoru odnoszenia się do kobiet – czytamy.
Emocje matki również nie zostają pominięte i dochodzą do głosu na kartach książki.
Okazuje się, że potrafią być bardzo skomplikowane i kobieta, której syn został przez ojca zdradzony może borykać się np. z tzw. gniewem wypartym albo gniewem nadopiekuńczym. Nawet jeśli matka bardzo się stara, jest wspaniałym rodzicem, to i tak nie jest w stanie zastąpić synowi ojca. Książka pokazuje, jak ważna i odpowiedzialna rola spoczywa na mężczyznach – ojcach swoich synów.
Na koniec lektury autor nie zostawia nas z problemem, pogrążonych w psychologicznym świecie. Ostatni rozdział pt. Jak pomóc synowi niesie wsparcie i cenne wskazówki; pokazuje, co jest faktycznie ważne w relacjach, jak je budować. I – podobnie jak wcześniejsze rozdziały – udowadnia, że jeśli chcemy wychować szczęśliwe dziecko, my sami również musimy być szczęśliwi i dawać przykład.
Lektura Zdradzony przez ojca może pomóc ojcom zrozumieć samych siebie, uświadomić sobie coś, czego wcześniej nie dostrzegali lub wypierali ze swoich myśli, skłonić do refleksji oraz być impulsem do podjęcia zmian w swoich postawach i zachowaniach. Myślę, że książka ta może być również wartościową pozycją dla kobiet, które refleksyjnie podchodzą do wychowywania dzieci. Publikacja pomoże im lepiej zrozumieć synów oraz mężczyzn, ale też bardziej przyjrzeć się sobie w roli matek synów.
Katarzyna Klimek-Michno
Zdradzony przez ojca
Wojciech Eichelberger
Wydawnictwo Drzewo Babel
Data premiery: 2015-01-28
Zapraszamy także do lektury recenzji książek Krótko mówiąc oraz Kobieta bez winy i wstydu Wojciecha Eichelbergera.