☰ menu

Z dzieckiem w samolocie – jak się przygotować?

Podróż z dzieckiem samolotem
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
 

1. Zapoznaj malca z przebiegiem podróży przed jej rozpoczęciem.

Jeżeli dziecko jest odpowiednio duże i szykuje się przed Wami pierwsza lotnicza podróż, to koniecznie przygotuj do niej malca od strony psychicznej. Wytłumacz mu, jak trzeba zachowywać się na lotnisku i w samolocie, co będziecie robić, na czym polega to dziwne uczucie zatykanych uszu, kiedy samolotu startuje i ląduje… Opowiedz krok po kroku, jak wygląda odprawa na lotnisku, wnętrze samolotu, co to jest luk bagażowy oraz na czym polega praca pilotów i stewardess. Pozwól maluchowi zrozumieć, jakie zasady panują w samolocie. Aby bardziej oswoić dziecko z lotem sprawdźcie wspólnie na mapie, jak będzie wyglądała trasa podróży. Pamiętaj, aby Twoje opowieści o podróży nie były „straszakiem”, a motywatorem – opowiadaj o tym jak o nowej, wspaniałej przygodzie.

2. Wybieraj odpowiednie oferty w biurach podróży

Jeżeli Wasza wycieczka ma przede wszystkim charakter turystyczny, to musisz wiedzieć, że niektóre z biur podróży przygotowują specjalne oferty dla podróżujących z dziećmi. Tyczy się to nie tylko samego lotu, ale również całej podróży. Oferty takie wyróżniają nie tylko atrakcje skierowane głównie do najmłodszych, ale przede wszystkim ceny – w tym ceny biletów lotniczych. Niektóre z biur podróży w swoich ofertach po prostu zamieszczają duże zniżki dla najmłodszych.

Pomyśl o rejsie popołudniowym lub wieczornym – istnieje szansa, że po dniu pełnym nowych wrażeń dziecko po prostu zaśnie podczas podróży. Jeśli już zarezerwowałaś miejsca, to dobry moment by przygotować dziecko na to, co będzie się działo.

3. Różne regulaminy różnych linii lotniczych

Należy pamiętać, że każdy przewoźnik ma swoje regulacje dotyczące lotu. W przypadku wycieczki z biurem podróży, wszelkie istotne informacje na temat lotu powinniśmy otrzymać od organizatora wycieczki. Jeżeli jednak podróż organizujemy sobie sami, to musimy samodzielnie dowiedzieć się o przepisach wybranego przez nas przewoźnika. Niektórzy z nich pozwalają na przewożenie  jednemu opiekunowi dwójki dzieci, ale inni umożliwiają przewóz tylko jednego dziecka z jednym opiekunem. Różnią się także sposoby liczenia cen za bilet dla malca: czasem mamy do czynienia ze stawką procentową ceny biletów normalnych, innym razem – ze stałą opłatą. Ważne są również różnice w wymiarach i wadze bagaży podręcznych oraz możliwość posiadania dodatkowego bagażu dla dziecka. Warto pamiętać, że ceny biletów dla dzieci do 2 roku życia są najtańsze.

4. Przed lotem…

Zalecanym jest przybycie na 2 godziny przed lotem. Staraj się przestrzegać tej reguły – zwłaszcza na dużych lotniskach. Odprawa bagażowa może zająć dużo czasu, w zależności od kolejek i ilości planowanych lotów na dany okres dnia. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy, z przyczyn losowych, nie uda się dotrzeć na lotnisko odpowiednio wcześniej, możemy, od razu przy zakupie biletu, dokupić usługę pierwszeństwa odprawy. Usługa ta umożliwia pasażerom szybsze wejście na pokład samolotu, dzięki czemu nie trzeba czekać z dzieckiem w długiej kolejce. Warto dowiedzieć się również, czy lotnisko ma miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Atrakcje dla malców ułatwią nam okres oczekiwania na lot.

Jeśli mamy jeszcze trochę czasu w zapasie, warto udać się z pociechą na specjalny punkt widokowy, skąd widać startujące lub lądujące samoloty. Miejsce to z pewnością zaciekawi malucha, a my przyzwyczaimy go do myśli o locie.

Mimo, że większość linii oferuje duże bagaże podręczne , to na pokład samolotu lepiej zabrać ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy: jedzenie na lot (słodycze są wręcz wskazane – umilą dziecku chwile podróży, a ssanie cukierków jest doskonałym środkiem na walkę z nieprzyjemnymi skokami ciśnienia), drobne zabawki (nowe, ale też te, które przypominają o domu), ubranie do  przebrania dla dziecka. Dlaczego? W sytuacji, kiedy musimy pilnować naszego malca i wielu bagaży jednocześnie, możemy niepotrzebnie stracić wiele nerwów i sił.

5. W trakcie lotu…

Jeżeli czeka Cię długa podróż zalecane są loty nocne – wtedy mamy do czynienia z największym prawdopodobieństwem przespania przez dziecko całego lotu. Uważaj na regulacje linii lotniczych w sprawie jedzenia – niestety, niektóre z nich mogą nie pozwolić na bezpłatne odgrzanie mleka dla najmłodszych lub nie mają odpowiedniego dla dzieci menu.

Warto przygotować się na ewentualnie pojawienie choroby lokomocyjnej. Z pewnością pomogą tu odpowiednie leki i własne sposoby na walkę z tym problemem.

Dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia i mocno odczuwają „zatykanie uszu” w momencie wzbijania się w powietrze
czy lądowania. Żeby tego uniknąć, pamiętajmy, by przygotować na czas lotu jedzenie i picie, ale też cukierki, które pomogą odetkać zatkane uszy.

Bardzo odpowiednim, choć niekoniecznym, jest pamiętanie o innych podróżujących. Jeżeli nasze dziecko źle znosi podróż, to jest ona nieprzyjemna nie tylko dla nas , ale również dla reszty pasażerów. Warto więc udobruchać innych podróżników miłym gestem. Drobny poczęstunek lub zatyczki do uszu jako przeprosiny za ewentualne zachowanie naszego dziecka świadczą o naszej odpowiedzialności i uprzejmości.

6. Po wylądowaniu

Koniecznie pochwal grzeczne zachowanie dziecka. Najlepszą nagrodą będzie wspólnie spędzony, radosny czas wspaniałej wycieczki.

 

Przeczytaj także:

 

Exit mobile version