Jeśli dzieci zwykle kładziecie spać o godzinie 20.00, to jedzenie powinny skończyć około 18.00. żołądek musi mieć czas, by strawić posiłek, zanim dzieci położą się spać. Ta zasada nie dotyczy jedynie niemowląt. W pierwszym roku życia dzieci mogą zjeść lekka kaszkę na mleko pół godziny przed pójściem spać. Nie wmuszajcie jednak jedzenia, jeśli maluchy nie chcą nic jeść. I pamiętajcie : nawet zatwardziałych niejadków nie wolno karmić przez sen.
• Ostatni posiłek powinien być sycący.
Wtedy dzieci spokojnie prześpią noc i nie obudzą się z głodu. Na kolację przygotujcie porcję węglowodanów złożonych. Dla niemowląt najlepsze są kaszki i dobre kasze ( manna, ryżowa, kukurydziana). Do gotowych wystarczy dodać wodę lub mleko, w zależności czy jest bezmleczna czy z mlekiem modyfikowanym.. dla urozmaicenia smaku możecie dodawać owoce. Dzieci, które skończyły rok, mogą zjeść kaszę ( jaglana , gryczaną) z warzywami, makaron z owocami lub serkiem. Kilkulatkom będą smakować omlety.
• Dbajcie, by porcje nie były zbyt duże.
Chodzi przede wszystkim o to, by dzieci nie były głodne, ale też aby nie miały maksymalnie wypełnionego brzuszka, bo utrudni im spojony sen. Jednocześnie ważne, jest, by kolacja była lekkostrawna. Wtedy ich organizmy naszych pociech nie będą mieć kłopotów z trawieniem.
• Przygotowujcie dania na ciepło.
Zawłaszcza jesienią i zimą. Organizm potrzebuje do ich trawienia mniej energii, którą np. mogą zużyć, by ogrzać ciało. Gotowane dania są też łatwiej strawne. Czasami możecie podać kanapkę lub sałatkę.
• Staranniej komponujecie wieczorne posiłki.
Bierzcie pod uwagę to, co dzieci jadły na obiad. Jeśli w skald drugiego dania wchodziło mięso lub ryba, nie musicie ich serwować na kolację. Gdy obiad był bezmięsny, podajcie kolację z dodatkiem wędliny, białego mięsa lub ryby. Jeśli natomiast wydaje się wam, że dzieci jadły za mało nabiału, zaproponujecie im pierogi, naleśniki z serem lub ziemniaczki z twarożkiem.
• Jeśli przed snem dzieci są głodne, podajcie mleko.
Na przykład z naturalnym kakao. Ciepłe mleko ułatwia zasypianie, ponieważ zawiera tryptofan – składnik, który wyzwala w organizmie produkcję hormonów odpowiedzialnych za sen.
Aneta Strelau, dietetyk