☰ menu

Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy. Recenzja

Uparte-dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Robert MacKenzie jest psychologiem wychowawczym oraz terapeutą rodzin. Prowadzi warsztaty dla rodziców oraz nauczycieli, w ramach których realizuje swój autorski program Setting Limits. MacKenzie jest ponadto członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, pomagającym od ponad dwudziestu pięciu lat w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem oraz uczeniem się dzieci. Kiedy przeczytacie „Uparte dzieci”, przekonacie się, dlaczego z porad tego psychologa korzysta tak wielu Amerykanów
. W przystępny sposób analizuje on pojawiający się problem i krok po kroku pokazuje, jak należy dokonywać zmian. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak oczywiste błędy popełniacie i jak łatwo będziecie mogli je zniwelować.

W „Upartych dzieciach” MacKenzie pomaga zrozumieć dziecko o silnym charakterze, pokazuje w jaki sposób nauczyć je zasad, w jaki sposób rodzice uczą swoich zasad i czy granice wyznaczane przez dorosłych są stałe czy ruchome. Następnie psycholog opowiada o rodzinnych tańcach, które z pewnością odbywają się i w wielu polskich domach oraz o tym, jak odpowiednio komunikować się z dzieckiem, by tym tańcom zapobiegać. Z książki można się także dowiedzieć, jak powstrzymać próby sił przed ich rozpoczęciem, jak skutecznie działać, jak motywować dzieci o mocnym charakterze, w jaki sposób kształtować ich umiejętności oraz czego oczekiwać na kolejnych etapach dokonywania zmian.

Przydatna okazuje się również ostatnia część poradnika – „Od czego zacząć?”, w której autor pokazuje, jakie pierwsze z działań należy podejmować w przypadku dzieci w poszczególnych okresach ich życia. Wszystko to razem sprawia, że bierzecie do ręki książkę, dzięki której stopniowo możecie się nauczyć, jak domowe piekło zmienić w poprawnie funkcjonującą, pełną miłości i zgody rodzinę.

Z pewnością wielu z Was sceptycznie podejdzie do porad MacKenzie. Nie dziwi mnie to. Mnóstwo jest bowiem na rynku wydawniczym podobnych poradników, które obiecują natychmiastową zmianę, dzięki zastosowaniu magicznych wręcz działań. W „Upartych dzieciach” poznacie liczne przykłady rodzin i ich problemy. Pośród nich odnajdziecie z pewnością i swoje własne, co pozwoli Wam znaleźć jakieś punkty odniesienia. Następnie autor uzmysławia, co w konkretnych sytuacjach dorośli robią niewłaściwie. Kiedy już będziecie w stanie dostrzec swoje błędy, odnajdziecie drogę do porozumienia. Posiadam dziecko o silnym charakterze. Zawsze, kiedy otwierałam rano oczy i przypominałam sobie, że czeka mnie ciągnące się przez kilkadziesiąt minut śniadanie z płaczem i protestami mojej córki, byłam zmęczona zanim podniosłam się z łóżka. Uważnie przeczytałam tę książkę. Wyznaczyłam dziecku stałe granice. Jestem konsekwentna w swoich działaniach i staram się być dla niego wzorem do naśladowania. Każdego dnia jest lepiej. Wczoraj moja córka sama, bez ponaglania posprzątała zabawki, co się u nas dotąd nie zdarzało.

Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy Roberta J. MacKenzie to nie jest zbiór cudownych porad, które w magiczny sposób nauczą rodziców, jak postępować z dziećmi o mocnym charakterze. Jest to mądry poradnik, który uzmysławia dorosłym, jakie błędy popełniają i zachęca do pracy nad sobą oraz własną rodziną. Jeśli podejmiecie to wyzwanie, konflikty w domu się zakończą i będziecie mogli wreszcie odpocząć.

Magdalena Żerek www.czytamto.pl

Robert J. MacKenzie
Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Sopot 2013
284 strony

Exit mobile version