☰ menu

Układanka magnetyczna Yummy Food – recenzja

📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Matematyka jest królową nauk , ale niestety często sprawia problemy uczniom w szkole. Szukałam pomocy , która mogłaby pomóc dziecku w zrozumieniu ułamków i na rynku pojawiła się rewelacyjny produkt, układanka matematyczna do nauki ułamków
– Yummy Food od mierEdu. Dzięki niej nauka ułamków jest łatwa i intuicyjna. Zwłaszcza wzrokowcy bardzo szybko zapamiętają zasady.

Jakość wykonania

Zabawka jest bardzo solidna, wszystkie elementy magnetyczne wykonane są z grubej tektury. Kartoniki są dwustronne , z jednej strony znajdziemy rysunki znanych potraw i dań a z drugiej kolor, który reprezentuje dany ułamek np. z jednej strony jest gofr a z drugiej kolor czerwony, który w układance odpowiada ułamkowi ¼. Barwna szata graficzna z ulubionymi daniami, deserami lub owocami,  wręcz zachęca do nauki ułamków.

Dla kogo Yummy Food ?

Zabawka polecana jest od trzeciego roku życia ze względu na małe elementy zawierające magnesy i części magnetyczne. Nieco starsze maluchy mogą bawić się w układanie potraw na deseczce i poznawać cyfry. Natomiast najlepiej wykorzystają wszystkie możliwości układanki , dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wtedy kiedy na lekcjach matematyki zaczynają poznawać ułamki. Na pewno Yummy Food sprawdzi się doskonale jako pomoc wspierająco proces nauki.

Czego dziecko może się nauczyć ?

Układanka Yummy Food jest tak skonstruowana , aby w trakcie zabawy dziecko zapoznało się z podstawami ułamków, odróżnianiem części od całości , pojęcia równorzędności oraz porównywania liczb. Do tego służą kartoniki ze znakiem równości oraz ze znakiem mniejszości lub większości.

 

Na ile części podzielić pizzę , żeby starczyła dla trzech osób ?

Ułamek to część jakiejś całości. Dziecko widzi, że tę całość można podzielić na wiele części. Przykładowo na dziesięć kawałków kiwi a każdy kawałek to 1/10 czyli 10% lub na cztery kawałki pizzy a każdy kawałek to 1/3

Czy połówka arbuza jest większa, czy mniejsza od ćwiartki gofra ?

Dziecko kładąc przed sobą połówkę arbuza widzi i ćwiartkę gofra, może zaobserwować, że kartonik z arbuzem jest większy niż ten z gofrem. Podobnie jak całe ciasto kwiatowe jest większe od ½ arbuza. Czyli ½ jest większa niż ¼.

Z drugiej strony , gdy położy przed sobą cząstkę kiwi ( 1/5 ) i połówkę arbuza (½ ) , to może zauważyć, że 1/5 kiwi jest mniejsza niż ½ arbuza. Podobnie jak 1/8 ciastka truskawkowego będzie mniejsza niż ¼ gofra. Dziecko w ten sposób poznaje zasady porównywania liczb.

Czy osiem kawałków ciastka truskawkowego utworzy całość ?

Okazuje się , że jest kilka opcji, aby utworzyć całe koło ( czyli całość) z różnych kartoników. Dziecko może próbować ułożyć go z tych samych część ( wszystkie części tego samego koloru)

Stopień trudności możemy stopniowo podnosić . Zacząć od zadania, w którym dziecko będzie miało ułożyć całość z jednego rodzaju ułamka, potem z dwóch rodzajów , trzech , czterech i tak dalej.

 

W ten sposób dziecko zapoznaje się z pojęciem całości i części tej całości oraz mnogości.

Czy 10 kawałków kiwi to tyle samo co cztery kawałki gofra ?

Dziecko składając ze sobą dziesięć kawałków kiwi w całość zauważy , że to jest tyle samo co cztery kawałki gofra. W ten sposób poznaje zasadę równości.

 

 

 

Pobudzamy kreatywność i wyobraźnię

Kiedy znudzi się dziecku zabawa w ułamki, kartoniki może wykorzystać do układania najróżniejszych zwierzątek , kwiatuszków i innych rzeczy, które podpowie wyobraźnia.

Język Angielski, czemu nie

Poza zasadami ułamków dziecko pozna również podstawowe słownictwo w języku angielskim z zakresu ułamków. Na plakacie oprócz grafik ułamków i ich odpowiedników procentowych oraz dziesiętnych znajdziemy również opisy po angielsku.

 

Bawimy się razem

Do układanki dołączone są również karty z zadaniami. Na każdej karcie jest zadanie do wykonania a na jej odwrocie znajdziemy odpowiedź. Możemy pobawić się w klienta restauracji (rodzic ) i kucharza (dziecko) może być to również nasze dziecko z kolegą lub koleżanką.  Rodzic losuje kartę i zamawia przygotowanie posiłku. Zadaniem dziecka jest prawidłowe złożenie  dania według wytycznych podanych na karcie. Według mnie jest to najfajniejsza opcja układanki.  Można dzielić się na role oraz zamieniać nimi, zadawać pytania , wspólnie komponować danie. Zabawie nie będzie końca.

Jeśli szukacie sposobu jak poprzez zabawę zachęcić dziecko do poznawania  ułamków to Yummy Food jest idealnym rozwiązaniem. Zdecydowanie jest to układanka edukacyjna, która wspomaga proces logicznego myślenia, ćwiczy spostrzegawczość , umiejętności analityczne oraz kreatywność i wyobraźnię.

Zestaw zawiera:

Drewnianą deskę magnetyczną

Magnesy: 41 szt

Plakat

Karty z równaniami: 15 szt.

instrukcję

 

 Autor: Anna Oździńska

Exit mobile version