☰ menu

Świadome Rodzicielstwo – Kiedy 1+1=3

Świadome-Rodzicielstwo-Kiedy-1-13
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Na potrzeby kampanii zostanie przeprowadzone badanie dotyczące sytuacji młodocianych ojców, a także powstanie dedykowana kampanii strona internetowa. Akcje edukacyjne tradycyjnie odbędą się w 5 miastach Polski

podczas tzw. Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa. 

Badania przeprowadzone w ramach Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa przez Centrum Badań Opinii Społecznej* wykazały, że aż 51,7% młodych Polaków uważa, że wiedza nt. życia seksualnego (w tym również środków antykoncepcyjnych), jaką obecnie młodzież otrzymuje w szkole jest niewystarczająca. Młodzi ludzie wiedzę w tym zakresie czerpią głównie od rówieśników – 55,4% i z Internetu – 43,9 %, w dalszej kolejności od nauczycieli – 34,9% i z czasopism młodzieżowych – 32,6%. Jednak w ich oczekiwaniu wiedzę taką powinni dostarczyć im rodzice lub opiekunowie – 72,9%, szkoła – 61,6% oraz lekarz lub farmaceuta – 35,7%. Aż trzy czwarte młodych respondentów przyznało, że lekcje wychowania seksualnego powinny być obowiązkowe. 

„Skoro szkoły nie mają takiego obowiązku, a młodzież poszukuje wiedzy z zakresu życia seksualnego, w naszej kampanii staramy się sprostać tej potrzebie” – mówi Magdalena Bober z firmy Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która jest inicjatorem kampanii.

Również młodociane matki** przyznają, patrząc z perspektywy czasu, że ich wiedza na temat życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych nie była wystarczająca. 

„W tym roku zdecydowaliśmy się na zbadanie sytuacji młodocianych ojców. Chcemy poznać emocje i okoliczności, jakie towarzyszyły nastolatkom w chwili, kiedy dowiedzieli się, że ich partnerka jest w ciąży. Naszym celem jest promocja świadomego planowania rodziny oraz wiedzy o antykoncepcji, aby rodzicami stawali się ludzie dojrzali do decyzji o posiadaniu potomstwa” – dodaje Magdalena Bober.

„Wiedza pozwala realizować ideę świadomego rodzicielstwa. Bez edukacji na temat antykoncepcji i bez swobodnego dostępu do niej, nie możemy mówić o świadomych zachowaniach seksualnych. W Polsce dzieci wciąż są wolą przypadku; najtrudniej jest, jeśli taka sytuacja dotyczy nastolatków” – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski 
z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy Kampanii „Kiedy 1+1=3” liczą na to, że zaplanowane akcje okażą się wartościowe i zgromadzą licznie zainteresowanych.

Miesiąc Świadomego Rodzicielstwa uwzględnia w kalendarzu Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca, aby w tym czasie przypomnieć o sprawach, które mają wpływ na kształtowanie szczęśliwej rodziny. Akcje świadomościowe odbędą się w 5 miastach: Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie i Poznaniu. 

W ramach każdego spotkania w namiocie kampanii będzie można skorzystać z porad ekspertów: ginekologów i/lub seksuologów. Organizatorzy przewidują dystrybucję materiałów edukacyjnych, m.in. broszury „Przewodnik po antykoncepcji czyli jak świadomie planować rodzinę”. Dodatkowo młodzież będzie mogła wziąć udział w quizach edukacyjnych, a dzieci w zabawach dotyczących tematu rodziny pod opieką animatora. 

Powstanie również specjalna strona o działaniach w ramach kampanii i tematyce świadomego rodzicielstwa www.swiadomerodzicielstwo.com

Tradycyjnie już patronat honorowy nad Kampanią objęli: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Inicjatorem Kampanii jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. – patron świadomego rodzicielstwa.

* Badanie CBOS, kwiecień 2008, reprezentatywna próba ogólnopolska 495 osób w wieku 13-21 lat przeprowadzone na zlecenie organizatorów Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3” 
** Badanie CBOS, kwiecień 2008, wywiady pogłębione z 30 młodocianymi matkami z różnych regionów Polski, 14 kobiet urodziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 6 nie później niż 5 lat temu, 5 ponad 5 lat temu i 10 ponad 10 lat temu przeprowadzone na zlecenie organizatorów Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”

Exit mobile version