Spodziewacie się swojego pierwszego maleństwa i macie wiele pytań, dotyczących m.in. przewijania noworodka? Jak często przewijać? Jak cały proces wygląda krok po kroku? Dlaczego pieluszki ekologiczne to dobry wybór? Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące przewijania dziecka znajdziesz w tym artykule.
Jak często przewijać noworodka?
Jak często przewijać noworodka? Tak często, jak dziecko tego potrzebuje. Brudną i wilgotną pieluszkę najlepiej od razu wymienić na czystą. Zwłaszcza w przypadku noworodków karmionych piersią, przewijanie może być konieczne częściej niż u nieco starszych bobasów. Częściej, czyli nawet kilkanaście razy
na dobę. Z czasem jednak to się zmieni i zamiast kilkunastu pieluszek dziennie, w zupełności będzie wystarczać tylko kilka.
Jeśli nie masz pewności czy już pora przewinąć noworodka, spójrz na wskaźnik wilgotności na pieluszce
– gdy zmieni kolor, to znak, że pora wymienić ją na czystą.
Pieluszki ekologiczne – dobry wybór świadomego rodzica
Świadomy rodzic to taki, który troszczy się o dziecko, jednocześnie dbając o swoją planetę. W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu i nadmiernego wykorzystywania zasobów naturalnych, warto dwa razy zastanowić się przed podjęciem każdej kolejnej decyzji zakupowej. Nie inaczej jest i przy tym zakupie. Szczególnie interesującą propozycją są te bardziej ekologiczne pieluszki od Bambiboo. Ich pieluszki posiadają włókno z bambusa, które jest delikatne w dotyku, hipoalergiczne i przyjazne dla wrażliwej skóry noworodków. Co ciekawe, bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie i świetnie radzi sobie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Nie ma więc potrzeby używania chemicznych środków, przyspieszających jego wzrost. Tym, co wyróżnia pieluszki ekologiczne na tle standardowych pieluch dostępnych w sklepach, jest wysoki stopień biodegradacji – w Bambiboo około 60% surowców użytych do ich produkcji pochodzi z natury. I w końcu, pieluszki ekologiczne nie są perfumowane, a pulpa nie jest bielona chlorem, więc możesz mieć być spokojna o to, że nie podrażnią pupy dziecka i nie wywołają reakcji alergicznych.
Przewijanie noworodka – co przygotować?
Wbrew pozorom, przewijanie noworodka nie jest trudne. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto przygotować chwilę wcześniej:
- o przewijak – rozłóż na nim podkład higieniczny;
- o pieluszki ekologiczne;
- o miska z ciepłą wodą;
- o waciki kosmetyczne;
- o chusteczki nawilżane – tak, jak w przypadku pieluszek ekologicznych, znajdziesz je m.in. w ofercie marki Bambiboo;
- o krem przeciw odparzeniom;
- o ubranko na zmianę.
Przewijanie noworodka krok po kroku
Od zabrudzonej pieluszki do wymiany jej na czystą, dzieli Cię kilka kroków. Choć pierwszy raz może wydawać się trudny, z każdym kolejnym będziesz dochodzić do wprawy.
Krok 1. Przygotuj rzeczy z powyższej listy.
Krok 2. Rozbierz noworodka – z reguły wystarczy zdjęcie dolnej części ubranka, natomiast, jeśli dziecko jest bardziej zabrudzone, rozbierz je do naga.
Krok 3. Rozepnij pieluszkę – zdejmij ją z bobasa i złóż. Możesz pozostawić ją pod pupą na czas mycia. Później ją wyrzuć.
Krok 4. Do mycia możesz wykorzystać chusteczki nawilżane, umyć dziecko w wannie lub umywalce albo przemyć jego pupę wacikiem nasączonym wodą. Myj w kierunku od góry do dołu. W ten sposób nie przeniesiesz bakterii w miejsca intymne. Zwróć szczególną uwagę na skórę wokół pachwin i krocza. Osusz skórę noworodka – nie pocieraj jej, lecz tylko przykładaj ręcznik do skóry.
Krok 6. Pora przejść do zakładania czystej pieluszki. Podnieś pupę dziecka – wsuń rękę pod udo malucha, następnie delikatnie przewróć go na bok. Wsuń pieluszkę.
Krok 7. Posmaruj pupę i pachwiny kremem przeciw odparzeniom.
Krok 8. Zapnij pieluszkę tak, aby pozostał w niej luz mniej więcej na 2 palce. Wywiń górną część w taki sposób, aby nie zakrywała kikuta pępowinowego. Ubierz dziecko.
Gotowe!