☰ menu

Program edukacyjny Sowy Polski

Program-edukacyjny-Sowy-Polski
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Nawet obecnie, w czasach rozwiniętej technologii i wielkich możliwości poznania naukowego, wiele osób w pohukiwaniu sowy doszukuje się „głosów z zaświatów”. W naszym społeczeństwie sowy nadal często kojarzą się ze złem i nieszczęściem. Człowiek nie lubi myśleć o własnej śmierci, a co za tym idzie również zwierząt, które mu o tym przypominają, takich właśnie jak sowy zamieszkujące nierzadko kapliczki cmentarne, opuszczone gospodarstwa, czy wieże kościelne. Również cichy i bezszelestny lot sprawia, że potrafią niezauważalnie pojawić się nagle wśród mroków nocy. Negatywne odczucia powodują niestety pragnienie wyzbycia się tych ptaków z najbliższego otoczenia. Tępienie sów jest oczywiście nieracjonalne i wynika zarówno z niewiedzy jak i negatywnego stosunku do nich. Dlatego też działania projektowe nakierowane są na zmianę wizerunku sów poprzez edukację społeczeństwa. Ważnym zadaniem jakie postawiła sobie Fundacja, jest również aktywizacja różnych środowisk i wielopoziomowa integracja na rzecz przyszłościowych planów konkretnych działań czynnej ochrony sów.

„Chcemy połączyć wiedzę specjalistyczną na temat biologii sów z ciekawymi metodami i technikami nauczania, co z pewnością wpłynie na rozbudzenie zainteresowania tą tematyką zarówno dzieci jak i dorosłych.”-mówi koordynatorka projektu.

Wiedza o sowach i o metodach ich ochrony przekazywana jest na warsztatach edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu. Do tej pory przeprowadzono 158 warsztatów dla dzieci z przedszkoli i klas I-III, 78 warsztatów dla klas IV-VI i gimnazjów, 10 szkoleń dla nauczycieli klas I-III, 6 dla nauczycieli gimnazjalnych oraz 6 spotkań dla społeczności lokalnej. W warsztatach wzięło udział 5612 dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i gimnazjów, 480 nauczycieli i 179 osób społeczności lokalnej zainteresowanych problematyką ochrony przyrody. Projekt ma zasięg ogólnopolski a to dopiero część zrealizowanych szkoleń zaledwie w kilku województwach.. Po wakacjach FWIE rozpoczyna dalszą część działań edukacyjnych.

Fundacja posiada szeroką bazę trenerów prowadzących zajęcia dla dzieci różnych grup wiekowych oraz dla osób dorosłych.

Nasi trenerzy to nie tylko osoby z Krakowa ale ludzie z całej Polski. Współpracuje z nami wiele osób z różnych województw. Są to osoby z wykształceniem przyrodniczym, ekolodzy, działacze na rzecz ochrony przyrody. Wsparcia udzielają nam także nauczyciele i metodycy- mówi koordynator warsztatów. Zależy nam aby jakość prowadzonych warsztatów i szkoleń była satysfakcjonująca dla wszystkich odbiorców. Ponieważ osoby które prowadzą warsztaty są różnych specjalności i są osobiście zaangażowane w tematykę projektu, prowadzone zajęcia są ciekawe zwłaszcza dla dzieci. Otrzymujemy wiele pozytywnych opinii od nauczycieli i wychowawców na temat przeprowadzonych warsztatów. Wielu z nich, już teraz wykorzystuje uzyskaną wiedzę o sowach w pracy z dziećmi i młodzieżą”.

Z wielką przyjemnością prowadziłam warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Sowy Polski”. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem w wielu szkołach i przedszkolach. Dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę o sowich zwyczajach i ich życiu. Są bardzo ciekawe i nierzadko zaskakiwały nas swoją doskonałą znajomością tej grupy ptaków.– wypowiada się jedna z trenerek prowadząca warsztaty dla dzieci i młodzieży- forma warsztatów jest urozmaicona, angażuje uczniów i pozwala im aktywnie uczestniczyć w lekcji dzięki burzy mózgów, zabawom edukacyjnym oraz ćwiczeniom. Bardzo cieszą nas sytuacje kiedy do nauki o sowach i zabaw z dziećmi przyłączają się również nauczyciele.

Każda placówka w której przeprowadzone zostały zajęcia, otrzymuje bezpłatne pakiety wraz ze scenariuszami zajęć. Pakiet edukacyjny wydany przez Fundację w ramach projektu „Sowy Polski” zawiera w m.in. prezentację multimedialną, scenariusze zajęć wraz z arkuszami pracy ucznia na poziomie od przedszkolnego do gimnazjum, kolorowe plansze edukacyjne, gry edukacyjne, puzzle, karty itp.

 

Fundacja wspierania Inicjatyw Ekologicznych 

 

{{moduly ntltresc}} 

Exit mobile version