Rozszerzanie diety i gotowanie dla niemowlaka to nie lada wyzwanie dla rodziców, którym zależy, aby potrawy były zdrowe, smaczne i zachowały maksimum wartości odżywczych. Przygotowywanie jedzenia dla maluszka nie musi być jednak pracochłonne i wiązać się ze spędzaniem w kuchni wielu godzin. Podpowiadamy, jak gotować dla niemowlaka oraz wyjaśniamy, jak działa urządzenie do gotowania na parze dla niemowląt.
Spis treści
Gotowanie dla niemowląt – jak sobie ułatwić tę czynność?
Wkroczenie w etap rozszerzania diety to jeden z najważniejszych momentów w pierwszym roku życia dziecka. Podawanie pokarmów innych niż mleko to nie tylko sposób na dostarczenie składników odżywczych i zaspokojenie głodu, ale także, a może przede wszystkim, moment ważny z punktu widzenia rozwoju. Karmienie jest ściśle związane z motoryką małą, koordynacją, a nawet mową. Maluszek poznaje nowe smaki, kolory, tekstury, spędza też więcej czasu z domownikami, siedząc z nimi przy wspólnym stole.
Rozszerzanie diety to radosny, ale także niezwykle emocjonujący moment dla rodziców. W ich głowach pojawiają się liczne pytania, począwszy od tego, kiedy dokładnie rozpocząć podawania posiłków uzupełniających aż po kwestię, w jaki sposób przyrządzać dania, by były smaczne i zdrowe. Z pomocą w gotowaniu dla niemowlaka przychodzą producenci rozmaitych urządzeń do przygotowywania posiłków specjalnie dla małych smakoszy.
Jak gotować dla niemowlaka?
W jaki sposób przyrządzać potrawy dla pociechy, by stanowiły źródło niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie, aby nie spędzać długich godzin przy kuchennym blacie? Zanim rozpoczniesz gotowanie, pamiętaj, że co najmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie powinno jeść ono soli i cukru (w postaci dodanej do dań; sód i cukry naturalnie występujące w produktach – warzywach i owocach – nie są przeszkodą, aby podawać je maluchowi), surowego mięsa, grzybów leśnych, orzechów i nasion podawanych w całości, miodu oraz niepasteryzowanego mleka i jego przetworów. Poza tymi składnikami, brzdąc może spożywać niemal wszystko, co znajdzie się na rodzinnym stole.
Niemowlakowi można podawać chude mięso, ryby, warzywa i owoce pod rozmaitymi postaciami (surowe, pieczone, gotowane), jaja, produkty wielozbożowe, pasteryzowane przetwory mleczne. Jeśli zdecydujesz się na podawanie potraw w formie zmiksowanej, warto zaopatrzyć się w poręczny i łatwy do przechowywania blender . Znacznie ułatwi on prace i sprawi, że przygotowanie potrawki, musu owocowego bądź pożywnej zupki dla niemowlaków zajmie niewiele czasu. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady, posiłek trzeba nadal ugotować w osobnym naczyniu, następnie konieczne jest połączenie wszystkich składników (np. mięsa i warzyw), dopiero na samym końcu procesu można zmiksować wszystko ze sobą na gładką masę. Jeśli gotujesz codziennie i nie chcesz niepotrzebnie tracić czasu i energii, warto pomyśleć o jeszcze prostszym rozwiązaniu – parowarze i blenderze w jednym
Urządzenie do gotowania na parze dla niemowląt
Jedną z najzdrowszych metod przyrządzania potraw (dla dzieci, ale także dla dorosłych) jest gotowanie na parze. Umożliwia ono zachowanie większej ilości składników odżywczych w porównaniu z tradycyjnym gotowaniem, pozwala też oszczędzić czas i zachować maksimum smaku żywności. Urządzenie do gotowania na parze dla niemowląt Philips ułatwia przygotowanie zdrowych i pysznych dań – dzięki takiemu rozwiązaniu szybko i łatwo ugotujesz potrawy o gładkiej, aksamitnej konsystencji, jak i takie zawierające większe kawałki jedzenia.
Gotowanie na parze to jednak nie jedyna funkcja takiego parowaroblendera. Z jego pomocą również rozmrozisz, podgrzejesz oraz zmiksujesz jedzenie – wszystko w jednym dzbanku. Dzięki dołączonemu do zestawu pojemnikowi, przygotowane potrawy możesz od razu podać maluszkowi, a niezjedzone do końca dania, przechowasz w lodówce. Urządzenie (dzbanek i ostrze) można myć w zmywarce, a dzięki niewielkiemu rozmiarowi zajmuje niewiele miejsca w kuchni.