Zagrożenia i zasady bezpieczeństwa
Niebezpieczne spotkania. Niebezpieczne miejsca.
W przeciwieństwie do tradycyjnych gier, użytkownicy aplikacji wchodzą ze sobą w realne interakcje, spotykając się w przestrzeni zewnętrznej – stwarza to zagrożenie spotkania z osobą o złych intencjach. Dodatkowo, aplikacja daje możliwość wysłania innym „sygnału”, że w pobliżu znajduje się Pokemon. Funkcja ta może zostać wykorzystana do zwabienia użytkownika w dane miejsce. Znany jest już przypadek z USA, gdzie nastolatkowie wabieni byli w odludne miejsce i okradani.
Ponadto, Pokestopy – czyli lokalizacje, w których użytkownicy mogą pozyskać niezbędne do dalszej gry przedmioty, zostały udostępnione przez producentów, bez wcześniejszego sprawdzenia pod kątem bezpieczeństwa młodych użytkowników. Dlatego używając aplikacji dzieci mogą trafić do miejsc niebezpiecznych albo niedostosowanych do ich wieku.
Warto również zwrócić uwagę, że aplikacja bardzo szybko wyczerpuje baterię telefonu, dlatego ważne, żeby dziecko kontrolowało stan baterii lub miało ze sobą power bank i mogło doładować telefon. Jeśli podczas poszukiwań Pokemonów dziecko się zgubi albo natrafi na jakąś trudność – będzie miało możliwość kontaktu z rodzicem/opiekunem.
W przypadku młodszych dzieci rodzice powinni eksplorować aplikację razem z nimi.
Ze starszymi, które nie będą miały ochoty na wspólną grę z rodzicem, niezbędnym minimum jest rozmowa o zagrożeniach i ustalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak:
– pora dnia i dozwolony geograficzny obszar grania,
– ograniczone zaufanie do spotykanych osób,
– granie w grupach znajomych osób (nie w pojedynkę),
– ostrożne przemieszczanie się podczas grania.
Dodatkowe opłaty
Dodatkowe przedmioty w aplikacji mogą kosztować nawet 159$! Ważne jest zwrócenie na to uwagi dziecku oraz odpowiednie skonfigurowanie metody płatności w urządzeniu.
Dostęp do prywatnych danych
Uzależnienie
Aplikacja może mieć potencjał uzależniający. Pomimo tego, że motywuje do wychodzenia z domu i spacerowania, gracz przez cały czas zmuszony jest patrzeć w ekran swojego telefonu.
Kluczowe jest konsekwentne ustalenie z dzieckiem czasu korzystania z aplikacji dostosowanego do jego wieku, nietraktowanie aplikacji jako zachęty do wyjścia z domu, niezamienianie spaceru w polowanie na Pokemony…
Przeczytaj także:
Artykuł udostępniamy dzięki uprzejmości Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.