W praktyce oznacza to, że nie produkuje sebum w takiej ilości, by bariera hydrolipidowa (składająca się z cząsteczek wody i cząsteczek tłuszczowych) była szczelna i spełniała swoje funkcje ochronne w takim samym stopniu, jak u dorosłych. Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia powinna więc opierać się na delikatnym oczyszczaniu oraz na nawilżaniu i natłuszczaniu, a także na ochronie przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Jak uzyskać taki efekt w praktyce? W jaki sposób wybierać kosmetyki dla noworodka, a których składników bezwzględnie unikać? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji noworodków i niemowląt, by bez stresu rozpocząć opiekę nad nowonarodzonym maluszkiem!
Artykuł został przygotowany we współpracy z https://www.drogeriaolmed.pl/.
Kąpiel noworodka i niemowlęcia – czego używać do mycia delikatnej skóry?
Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia zaczyna się już od kąpieli. Czego używać, by zachować skórę maluszka w dobrej kondycji i złagodzić ewentualne podrażnienia?
- Wiele osób do kąpieli noworodka lub niemowlęcia używa samej wody. Nie jest to błąd ani przeoczenie, przy czym należy pamiętać, że niewykształcona jeszcze w pełni bariera hydrolipidowa nie będzie w stanie ochronić malucha przed odparowywaniem tejże wody z naskórka. Kąpiele w samej wodzie, bez żadnych dodatków oraz bez późniejszego nałożenia produktu natłuszczającego, mogą więc doprowadzić do przesuszenia skóry. Po prostu stosując samą wodę należy pamiętać o aplikacji kremu lub olejku po kąpieli – dla stworzenia okluzji zabezpieczającej przed ucieczką wody i wysuszeniem skóry.
- Do kąpieli można stosować także produkty emolientowe – a więc natłuszczające. Na półkach aptek i drogerii znajdziemy różnego rodzaju płyny i olejki do mycia, zmiękczające skórę malucha i chroniące ją przed utratą nawilżenia. W przypadku małych dzieci nie ma potrzeby stosowania silnie pieniących się detergentów – dla rodziców preferujących minimalizm kosmetyczny z pewnością sprawdzi się po prostu naturalny olej – na przykład ze słodkich migdałów.
- W przypadku podrażnień skóry – najczęściej tych od pieluszki – można zastosować kąpiel w krochmalu. Wykonuje się go samodzielnie z mąki ziemniaczanej lub kupuje w drogerii – różne marki dodają do swojego krochmalu składniki łagodzące – w tym roślinne ekstrakty, alantoinę czy pantenol. Krochmal łagodzi podrażnienia, minimalizuje zaczerwienienie i tworzy na skórze delikatną warstwę ochronną.
Pielęgnacja niemowlaka i noworodka – czym smarować skórę dziecka?
Kolejny krok po kąpieli niemowlęcia czy noworodka to aplikacja produktu, który ma za zadanie zabezpieczyć skórę maluszka przed utratą wody, nawilżyć ją, a dodatkowo – złagodzić ewentualne podrażnienia. Może to być kosmetyk w formie kremu, emulsji lub olejku – konsystencję i działanie warto dobierać pod aktualne potrzeby skóry maluszka, kierując się jednocześnie deklaracjami producenta (zwłaszcza w kontekście oznaczeń wiekowych).
Osobny krem, jaki warto posiadać, to tak zwany „krem pod pieluszkę”. Ma on zwykle nieco inne właściwości niż kosmetyk do stosowania „globalnego” – na całe ciało. Przede wszystkim zawarte w nim składniki mogą absorbować wilgoć, co zapobiega powstawaniu odparzeń. Oprócz tego często tego typu produkty mają w swoich formułach antybakteryjne substancje (zwykle jest to cynk), by w okolicach intymnych nie doszło do rozwoju drobnoustrojów. Pamiętajmy, by smarować dokładnie pupę i okolice intymne malucha po odpowiednim oczyszczeniu ich z resztek moczu czy kału – do tego celu wybierajmy chusteczki nawilżane przystosowane do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka lub waciki nasączone czystą wodą.
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i formuły cold cream
W krajach skandynawskich zwykło mówić się, że nie ma nieodpowiedniej pogody na spacer – są tylko nieodpowiednie ubrania. Tę zasadę warto zaadaptować również do pielęgnacji skóry maluszka! Nie namawiamy oczywiście do aktywności na świeżym powietrzu podczas największych mrozów czy upałów – w takich sytuacjach warto korzystać z uroków odpoczynku w domowych pieleszach – jednak ogólnie spacery podczas letnich wieczorów czy zimowych poranków mają wiele zalet. Są urozmaiceniem dnia malucha, okazją do jego socjalizacji, a także doskonałym sposobem na wsparcie odporności.
Niemniej, na spacerach nie można zapomnieć o ochronie skóry – latem o kremie z filtrem przeciwsłonecznym chroniącym przed poparzeniami i podrażnieniem, a zimą – o kremie w formule tzw. cold cream (czym jest cold cream?), czyli bez wody – zabezpieczającym skórę przed mrozem i zaczerwienieniem. Oba te produkty warto mieć pod ręką zarówno na co dzień, jak i podczas wakacyjnych wyjazdów i ferii zimowych.
Kosmetyki dla noworodka i niemowlęcia – jakich składników unikać?
Niektóre składniki kosmetyczne znajdujące się w formułach pielęgnacyjnych dla dorosłych, mogą niestety nie być odpowiednie dla dzieci. Jakich substancji unikać, wybierając preparaty dla noworodków i niemowląt? Przede wszystkim – alkoholu denaturowanego. Może on odgrywać rolę konserwantu, promotora przenikania (ułatwiając wnikanie składników aktywnych w głębsze warstwy skóry) czy też substancji sprzyjającej szybkiemu wchłanianiu się kremu czy balsamu. Zdecydowanie jednak nie nadaje się do pielęgnacji skóry dziecka – może wysuszyć ją i podrażnić.
Oprócz tego warto zwracać uwagę na to, by produkt nie zawierał sztucznych kompozycji zapachowych, syntetycznych barwników oraz agresywnych detergentów (SLES, SLS) – mogą one nie tylko przyczynić się do powstawania podrażnień, ale również stanowić źródło uczulenia. Niektórzy zalecają również rezygnację z oleju mineralnego – to syntetyczny emolient, dla którego dostępnych jest wiele naturalnych alternatyw w postaci roślinnych olejów.
Artykuł sponsorowany