Obserwował te dzieci, widział, że ich rodzice choć bardzo się starają, nie potrafią sobie z tym wszystkim poradzić sami, nie mogą znaleźć osoby, specjalisty, który wiedziałby, co robić i byłby skuteczny w swych działaniach.
George M. Kapalka przedstawia nam w tej książce plan wychowawczy podzielony na poszczególne kroki, gdyż uważa go za najbardziej skuteczny. Możemy tu znaleźć mnóstwo wskazówek, porad, jak powinniśmy postępować, jak reagować, gdy dziecko nas nie słucha, nie wykonuje naszych poleceń, jak karać i nagradzać, uczyć wykonywania codziennych obowiązków.
Mamy tu wiedzę, popartą latami praktyki, doświadczeniem, przykładami z życia rodzin. Często zdarza się, że to my, rodzice, popełniamy błędy, że wina nie leży tylko i wyłącznie po stronie dziecka. Sama zdaję sobie z tego sprawę, ale przecież nie zawsze zachowujemy się w pełni świadomie, nie jesteśmy nerwowi rozmyślnie, nie robimy tego z premedytacją, specjalnie, jednak najważniejsze jest to, byśmy to sobie uświadomili.
Nie powiem, że wykonywanie tych dziewięciu kroków zalecanych przez autora to sprawa łatwa, prosta i przyjemna, bo tak nie jest. Przed nami ogrom pracy, obowiązków, konsekwencji i dyscypliny. Nie tylko dziecko musi się czegoś nauczyć, my także wyniesiemy wiele z tej lekcji. Nasze zdenerwowanie udziela się dzieciom, one nas wnikliwie obserwują i niejednokrotnie naśladują.
Myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł, zapoznać się z nim, korzystać z niego w naszych codziennych zmaganiach z wychowywaniem dzieci. Dzięki tej książce dowiemy się, dlaczego nasze potomstwo jest nieposłuszne, nauczymy się stawiać mu wymagania, zaczniemy sobie radzić z ich zachowaniem, jak też popracujemy nad swoimi własnymi emocjami, nauczymy się kontrolować swoje reakcje, zachowamy spokój w każdej sytuacji. Jeżeli my zapanujemy nad sobą, dziecko również będzie spokojniejsze.
Nie sądźmy jednak, że przeczytamy ten tytuł od deski do deski i będziemy od razu inni, lepsi, i my, i nasze potomstwo. Wszystko to wymaga systematycznej pracy i wyrobienia w sobie nawyków, problem w tym, że często odpuszczamy, jesteśmy niekonsekwentni, zwyczajnie nam się nie chce, a warto! Warto coś zmienić, warto próbować, bo chodzi o nas i nasze dzieci, źródło naszej nieustającej troski, ale też radości.
Tytuł polecam, na ile te metody są skuteczne, nie jestem w stanie powiedzieć, bo jeszcze tego nie sprawdziłam na moich szkrabach, ale na pewno i mi się przyda wiedza z tej książki, gdyż nikt, ani rodzic, ani dziecko nie jest przecież doskonały i nie wie wszystkiego.
Anna Grzyb
Niegrzeczne dzieci
9 kroków do posłuszeństwa
Kapalka George M.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP