☰ menu

Nawilżacz powietrza – dlaczego warto umieścić go w pokoju dziecka?

📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Problem ze zbyt suchym powietrzem w naszym otoczeniu może pojawić o każdej porze roku. Zdarza się latem – gdy za oknem upały, a także jesienią i zimą – w czasie sezonu grzewczego. Negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Bywa przyczyną infekcji i chorób układu oddechowego, na które podatne są szczególnie małe dzieci. Dlatego dbanie o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają maluchy, to bardzo ważne zadanie dla wszystkich rodziców.

Dlaczego zbyt suche powietrze może szkodzić nam i naszym pociechom?

Przesuszenie powietrza, którym oddychamy, ma wpływ na cały nasz organizm. Gdy brak odpowiedniego nawilżenia, pojawiają chrypki, bóle gardła i duszności. Nasilają się objawy alergii i spada odporność. Naturalna bariera ochronna, którą stanowi śluzówka gardła czy nosa, nie jest w takich warunkach wystarczająco wilgotna, aby skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia, jakie próbują dostać się do oskrzeli i płuc. Z powodu zbyt suchego powietrza cierpią także nasze oczy i skóra. Mamy problemy z koncentracją i spokojnym snem. Pojawia się też zmęczenie i rozdrażnienie. Na wszystkie te dolegliwości narażone są w szczególny sposób dzieci, a zwłaszcza niemowlęta oraz mali alergicy W ich przypadku wszelkie infekcje układu oddechowego, powodowane m.in. brakiem właściwej wilgotności powietrza, mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet zagrażać życiu czy dalszemu prawidłowemu rozwojowi. Aby więc ograniczać ryzyko przeziębień, łagodzić ich objawy i zapewnić swoim pociechom komfortowe oddychanie podczas snu czy zabawy, trzeba konieczne postarać się o optymalne nawilżenie powietrza w pokoju dziecinnym.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza

Gdy chcemy podnieść poziom wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu, możemy zastosować rozwiązania tradycyjne lub te bardziej nowoczesne. Pierwsze z nich to np. umieszczanie na kaloryferach zbiorników z wodą, która paruje pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła (do zastosowania w sezonie grzewczym) lub suszenie w pokojach dużej ilości mokrych ręczników, pościeli itp. Nie są one jednak zbyt skuteczne i wygodne. Mają też wielu zdecydowanych przeciwników. W pojemnikach z wodą mogą bowiem stopniowo tworzyć się szkodliwe pleśnie czy grzyby, a poruszanie się po mieszkaniu, pośród rozwieszonego wszędzie prania, jest zwyczajnie mało komfortowe, nie wspominając już o kwestiach estetycznych. Dlatego o wiele lepiej jest sięgnąć po metody drugiego rodzaju i postawić na nowoczesne oraz funkcjonalne elektryczne nawilżacze powietrza.

Elektryczny nawilżacz powietrza – doskonale sprawdzi się w pokoju dziecinnym!

Elektryczne nawilżacze powietrza (np. nawilżacze eldom.eu) są wydajne i skuteczne, a ich obsługa jest bardzo wygodna (np. sterowanie za pomocą pilota). Dzięki wbudowanemu higrometrowi mierzą poziom wilgotności, co pozwala kontrolować stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniach i odpowiednio programować pracę urządzenia. Posiadają też funkcję jonizacji powietrza, a nawet mogą służyć do inhalacji oraz aromatoterapii. Pracują przy tym dość cicho, więc świetnie nadają się właśnie do pokoju dziecinnego. Dodatkowo – spokojny

i jednostajny dźwięk, jaki jest wytwarzany w trakcie ich działania – może mieć zbawienny wpływ na zasypianie i całonocny, niezakłócony sen niejednego malucha. Spora grupa małych dzieci lubi bowiem układać się do snu, gdy towarzyszy temu delikatny i monotonny szum. Działa on na nie uspokajająco i wyciszająco. Wiele nawilżaczy posiada zresztą specjalny tryb pracy nocnej lub możliwość zaprogramowania ich nieprzerwanej pracy na długi czas (np. do 12 godzin), co jest bardzo przydatną i wygodną w korzystaniu funkcją.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy nawilżacz powietrza?

Przy wyborze nawilżacza powietrza, zwłaszcza do pokoju dziecinnego, powinniśmy kierować się przede wszystkim takimi parametrami, jak jakość wykonania, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze jest, aby urządzenie było odpowiednio wydajne (trzeba brać pod uwagę rozmiary pomieszczenia), posiadało możliwość regulacji stopnia nawilżania, a także specjalne filtry, które służą m.in. do ochrony przed kurzem i innymi alergenami oraz ograniczają nieprzyjemne zapachy. Przydatne będą również dodatkowe funkcje i wbudowane akcesoria, jak np. czujnik wilgotności (sprawia, że nawilżacz może włączyć i wyłączyć się zgodnie z ustawionymi parametrami) czy jonizator (oczyszcza powietrze i jest wskazany m.in. w pomieszczeniach z dużą ilością urządzeń elektrycznych). Aby korzystanie z wybranego nawilżacza było do tego jeszcze bardzo wygodne i proste, warto zdecydować się na model, który posiada odpowiednio pojemny zbiornik na wodę i którego pracę można programować (np. przy użyciu elektronicznego wyświetlacza czy zdalnego pilota).

Nawilżacz powietrza – inwestycja w zdrowie całej rodziny!

Jeśli w trosce o komfort i zdrowie swoich pociech zdecydujemy się na zakup domowego nawilżacza powietrza, z pewnością szybko zauważymy, że to była dobra decyzja. Skorzystają na tym jednak nie tylko nasze dzieci (przeczytacie o tym także tu – > Chcesz uchronić skórę przed wysuszeniem? Musisz mieć tę rzecz w domu!) Urządzenie to – w zależności od potrzeb – można przecież z powodzeniem umieścić w dowolnym pomieszczeniu, nie tylko w pokoju dziecinnym. Pamiętajmy jednak, aby zawsze stawiać je na równej i stabilnej powierzchni oraz zachowywać odpowiednią odległość od silnych źródeł ciepła, ścian, mebli czy materiałów, które nie są odporne na zawilgocenia.

 

 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Eldom

 

Exit mobile version