☰ menu

Narty dla dziecka – jak dobrać?

źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Max Topchii

źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Max Topchii

📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Wielu miłośników narciarstwa chce dzielić swoją pasję z całą rodziną. Jazda na nartach może być dla dziecka wspaniałą zabawą i rozwijającą aktywnością fizyczną. Bardzo ważne jest jednak wybranie odpowiednich nart dla dziecka, dopasowanie ich do jego wzrostu oraz poziomu umiejętności. Organizm dziecka funkcjonuje nieco inaczej niż osoby dorosłej, sprawdźmy więc, jak dobrać narty dla małych dzieci i nastolatków, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i jak dopasować długość nart dziecięcych.

Jakie narty dla początkującego dziecka?

Dobór nart dla dziecka zależy w dużej mierze od jego wieku oraz tego, jakimi umiejętnościami narciarskimi dysponuje. Najmłodsi narciarze to zwykle dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Eksperci radzą, aby dla takiego początkującego dziecka wybierać narty stosunkowo krótki i mocno taliowane. Długość nart dla małego dziecka powinna być o około 25 cm mniejsza niż jego wzrost. Takie narty będą sięgać mniej więcej do pach małego narciarza. W niektórych przypadkach możemy pokusić się o wybór nieco dłuższych nart. Większość dzieci poradzi sobie z nartami sięgającymi szyi, jednak będą one wymagały nieco więcej siły. Plusem jest to, że takie narty mają szansę posłużyć dziecku sezon dłużej, niż krótsze modele. W przypadku dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 5 będziemy najczęściej wybierać narty o długości od 60 do 80 cm. Decyzja, jakie narty kupić dla dziecka w wieku od 3 do 5 lat jest o tyle prostsza, że praktycznie wszystkie modele dla tej grupy wiekowej zostały zaprojektowane jako narty dla początkujących.

Sprawdźmy teraz, jakie narty zjazdowe będą dobre dla nieco starszego dziecka w wieku od 6 do 12 lat. W tym przedziale wiekowym duży wpływ na wybór nart dziecięcych ma doświadczenie i umiejętności narciarskie dziecka. – Generalna zasada jest taka, że dla dziecka, które dobrze radzi sobie na stoku i ma sobą już kilka wyjazdów na narty, wybieramy narty nieco dłuższe. Pamiętaj my jednak, żeby nadal były to narty dziecięce, czyli takie, które wykonano z lekkich materiałów, nieobciążających dodatkowo stawów czy układu kostnego – radzi nam doradca ze sklepu DobraZima.pl. W przypadku takiego bardziej zaawansowanego, małego narciarza możemy więc wybrać narty sięgające do poziomu brody czy nawet nosa. Natomiast jeśli dziecko w tym wieku dopiero zaczyna swoją przygodę z narciarstwem to zwykle lepiej postawić na narty nieco krótsze, sięgające barków.

Narty dla nastolatka

Jakie narty wybrać dla nastolatka w wieku od 12 lat wzwyż? Tu kierujemy się już zasadami doboru długości nart takimi samymi jak w przypadku osób dorosłych. Generalnie wybieramy więc narty sięgające do brody, czy nawet nosa, jeśli widzimy, że dziecko radzi sobie dobrze na stoku. Jest jednak jedna znacząca różnica pomiędzy nartami dla nastolatków a nartami dla dorosłych. Chodzi o ciężar nart. Narty dla dziecka nastolatka powinny być wykonane z lekkich i stosunkowo elastycznych materiałów. Chodzi o to, aby nie poddawać, cały czas rozwijającego się układu kostnego niepotrzebnym obciążeniom. W ekstremalnych przypadkach zbyt ciężkie i sztywne narty mogą doprowadzić nawet do kontuzji.

Narty dla dzieci na zwykłe buty – czy to dobry pomysł?

W okresie przedświątecznym w sklepach z zabawkami czy marketach pojawiają się często dziecięce narty zakładane na zwykłe buty. Pamiętajmy, że nie należy traktować ich jako nart nadających się na prawdziwy stok narciarski. Nie są to ani narty zjazdowe, ani takie, które posłużą do nauki. Takie narty dla dzieci zakładane na zwykłe buty należy potraktować wyłącznie jako zabawkę. Tego rodzaju narty mają jednak jeden plus. Często są dobrym sposobem na to, aby oswoić małe dziecko z ideą nart przed pierwszym wyjazdem w góry.

Wybór nart to tylko pierwszy krok w skompletowaniu ekwipunku małego narciarza. Bardzo ważne są również dobrze dopasowane buty narciarskie, lekkie wiązania i oczywiście dziecięcy kask narciarski, który znacząco poprawia bezpieczeństwo na stoku.

 

 

 

 

 

Artykuł sponsorowany
Exit mobile version