☰ menu

Moje dziecko ma problemy z nauką. Jak temu zaradzić?

szczęśliwy chłopiec odrabiający pracę domową
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Problemy z nauką dziecka to sytuacja stresująca nie tylko ucznia, ale także rodziców. Niezbędne wówczas mogą być dodatkowe lekcje lub pomoc rodzica. Ale problemy z nauką u dzieci często wynikają z zaburzeń pamięci i koncentracji. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być niski poziom niektórych składników odżywczych, stres oraz na przykład obecność wielu rozpraszaczy takich jak telefon, tablet, nadmierny hałas i niepotrzebne bodźce wzrokowe (zbyt wiele obrazków na ścianach). Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka?

Jak rozpoznać zaburzenia koncentracji u dzieci?

O tym czy uczeń ma problemy z nauką z powodu zaburzeń koncentracji u dzieci można stwierdzić odpowiadając na poniższe pytania. Co najmniej sześć odpowiedzi przeczących może świadczyć o zaburzeniach koncentracji u dziecka:

  • czy dziecko umie skoncentrować się na drobnych elementach?
  • czy dziecko potrafi utrzymać zainteresowanie jedną czynnością przez dłuższy czas?
  • czy dziecko słucha poleceń?
  • czy dziecko kończy rozpoczęte prace?
  • czy dziecko ma zdolności organizacyjne?
  • czy potrafi zachować porządek?
  • czy chętnie wykonuje zadania, które wymagają od niego poświęcenia większej ilości czasu?
  • czy pamięta o większości zadań?
  • czy skupia się nawet przy „rozpraszaczach”?

Obserwacja zachowania i zauważenie powyższych symptomów w domu nie jest wystarczająca. Do stwierdzenia zaburzeń koncentracji u dziecka spełnione powinny być również trzy dodatkowe czynniki:

  • objawy nie znikają pomimo zmiany środowiska, co wykazują np. pierwsze dni w szkole,
  • symptomy utrzymują się dłużej niż pół roku,
  • pierwsze symptomy zauważono gdy dziecko miało około 5 lat i utrzymują się, nawet gdy ma 9 lat.

Jak pomóc dziecku w nauce?

Pomoc dziecku w nauce to nie tylko odpowiedź na pytania „jak nauczyć dziecko dzielenia” czy „jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci”. Pomoc powinna zacząć się przede wszystkim od rozpoznania przyczyny, która powoduje problem. Niektóre dzieci mogą mieć problem z zapamiętywaniem. Wyróżniamy dwa rodzaje pamięci:

  • krótkotrwała – specyficznym typem pamięci krótkotrwałej jest pamięć operacyjna, nazywana również roboczą. To czasowe przechowywanie danych, aby wykorzystać je do wykonania konkretnych czynności umysłowych bądź pewnego zadania.
  • długotrwała – powtarzanie treści doprowadza do utrwalenia wiedzy oraz jej przejścia z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

W procesie uczenia się najpierw używana jest pamięć krótkotrwała, która pozwala na szybkie zapamiętywanie nowych wiadomości i późniejsze przeniesienie ich do pamięci długotrwałej. Problemy z pamięcią u dzieci wynikać mogą ze stresujących sytuacjach w jego życiu, zmęczeniu czy z niskiego poziomu żelaza, wapnia czy witaminy D. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc dziecku, które ma problemy z nauką, zapewniając mu spokój i równowagę, a do tego stosować odpowiednią dietę, wspomagającą koncentrację i pamięć dziecka.

Jak zaradzić problemom z nauką?

Jeśli mimo podjętych działań dziecku nadal jest trudno skoncentrować się na nauce, należy szukać innych możliwych przyczyn. Niektórzy rodzice zrzucają winę na niechęć dziecka do nauki, ale mogą one wynikać także z poważniejszych przyczyn, takich jak zaburzenia wzroku, bezsenność, urazy psychiczne czy problemy emocjonalne. Zawsze uważnie obserwujmy pociechę, a w razie potrzeby skonsultujmy się z pedagogiem szkolnym lub lekarzem pediatrą.

 

Artykuł zewnętrzny
Exit mobile version