☰ menu

Licho i inni. Recenzja

Licho-i-inni
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Licho i inni 
to piętnaście opowieści, nawiązujących do treści polskich baśni, które zyskują jednak zupełnie inny niż do tej pory wymiar.

Na czym polega wyjątkowość tej książki? Przedstawiona tematyka jest znana, ale napisana na nowo i wzbogacona o ciekawe elementy, zaskakujące interpretacje motywów ludowych i elementów folkloru. Nowoczesność łączy się tutaj z tradycją. Jest poetycko, dowcipnie i pogodnie. Bogactwo wątków ludowych pozwala czerpać z książki pełnymi garściami wiedzę na temat różnych zakątków kraju. Przenosi nas oczami wyobraźni na mazowieckie łąki, podhalańskie przełęcze, kaszubskie i mazurskie jeziora.

Czarne Licho mieszkające na dnie jeziora Gopło, Niebożęta, zwane Kraśniętami, tańczące Boginki, Dziwożony z podhalańskiej wsi Łopuszna, Wiedźma spod Dębu, Olbrzym, najuprzejmiejszy z żyjących na Kaszubach stworzeń, Utopce z dna rzek i jezior – to tylko niektórzy bohaterowie książki. Jacy oni są? Co warto o nich wiedzieć?

Ciekawość zaspokoicie sięgając właśnie po pozycję Agnieszki Tabor.

A jeśli dodatkowo chcecie się dowiedzieć, jak powstała góralska parzenica czy pas łowiecki albo jakimi historiami są owiane chusty chochołowskich gaździn, zakopiańskie kierpce czy koniakowskie koronki – to również droga prowadzi do książki Licho i inni, która aż kipi słowiańskimi wątkami, polskimi obyczajami, ludowymi motywami, tajemniczością i magicznością postaci. Jest skarbnicą wiedzy nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Doskonałe dopełnienie treści stanowią ilustracje nawiązujące do polskiej sztuki ludowej. Ich autorem jest Lech Majewski, wybitny ilustrator i projektant, profesor warszawskiej ASP.

Agnieszka Tabor dedykowała Licho i inni swojej mamie. Na pierwszej stronie czytamy: „Mojej Mamie, która czytała mi bajki”. Wspólne czytanie to wartość, którą dobrze pamiętamy i doceniamy również po latach. Warto więc być rodzicem, którzy czyta dziecku książki, a wśród nich nie powinno zabraknąć polskich legend. Wprowadzą nas w zupełnie nowy, fascynujący świat, a jednocześnie pozwolą pielęgnować wiedzę o polskim folklorze i specyfice różnych regionów kraju.

Katarzyna Klimek-Michno

Licho i Inni
Autor: Agnieszka Taborska
Ilustracje i projekt graficzny: Lech Majewski
Wydawnictwo BOSZ
Premiera: 17 października 2014

 

Exit mobile version