☰ menu

Leki na przeziębienie – przegląd głównych grup farmaceutyków

📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Najczęściej zakażenia górnych dróg oddechowych wywołują wirusy, które mogą powodować przeziębienie. W przypadku takiej choroby i w zależności od jej nasilenia lekarz stosuje różne grupy leków.

Typowe objawy przeziębienia to kaszel, katar i ból gardła. Do tego może pojawić się ból głowy i gorączka świadcząca o tym, że organizm broni się przed infekcją. Zwykle przeziębienie przechodzi samoistnie po około 10 dniach. Zastosowanie odpowiednich leków lub ich kombinacji z reguły skraca okres dochodzenia do zdrowia. Przy terapii związanej z przeziębieniem lekarz korzysta zwykle z kilku grup lekarstw, wśród których znajdują się specyfiki przeciwbólowe, przeciwzapalne, wykrztuśne i ograniczające przekrwienie błony śluzowej nosa. Bez problemu można je zamówić na liki24.pl.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

W tej grupie leków najczęściej są używane w przeziębieniu paracetamol, ibuprofen i aspiryna. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie dyskomfortu chorego i poprawa jego samopoczucia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSLPZ) ograniczają ból głowy, mięśni i stawów. Natomiast takie leki nie mają bezpośredniego wpływu zmniejszenie kaszlu czy skrócenie choroby. W przypadku zbijania gorączki zdecydowanie skuteczniejszy jest ibuprofen niż paracetamol, jednak paracetamol przynosi czasami również ulgę w nieżycie nosa.

Leki przeciwzapalne

W leczeniu przeziębienia wykorzystuje się także czasami leki przeciwzapalne. Używane są one do miejscowego leczenia bólu gardła. Ich zadaniem jest także zmniejszenie dyskomfortu chorego i nie mają one bezpośredniego wpływu na przebieg choroby. W tej grupie leków stosuje się przede wszystkim salicylan choliny, diklofenak, flurbiprofen i benzydaminę. To również niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ta grupa leków przyjmowana jest najczęściej w postaci pastylek do ssania, działając kojąco na gardło i ograniczając chrypę.

Leki na kaszel i wykrztuśne

Ze względu na to, że kaszel jest bardzo uciążliwym objawem przeziębienia, w jego leczeniu stosuje się także wspomagająco leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne. W pierwszej grupie można wymienić przede wszystkim butamirat, lewodropropizynę, kodeinę, ale najpopularniejszy jest dekstrometorfan. Ten ostatni lek jest bardzo skuteczny w eliminowaniu odruchu kaszlu. Nie zaleca się jednak dekstrometorfanu przy kaszlu, podczas którego pojawia się wydzielina. Ten lek nie może być także używany przy astmie oskrzelowej.

Natomiast w grupie leków wykrztuśnych lekarze zwykle przepisują takie lekarstwa jak acetylocysteina, gwajafenezyna, ambroksol, bromheksyna, sulfogwajakol i lekarstwa na bazie wodzianu terpinu. Ten ostatni jest substancją czynną, która nasila wydzielanie śluzu, a do tego znacznie go rozrzedza i tym samym ułatwia odkrztuszanie. Ponadto wodzian terpinu działa odkażająco.

Leki na katar

Ważną grupa farmaceutyków przy przeziębieniu są leki na katar. Takie preparaty stosuje się zarówno doustnie, jak i donosowo. Ich głównym zadaniem jest złagodzenie uczucia zatkania nosa. Nie wpływają jednak na kaszel i nie ograniczają nadkażenia bakteryjnego, działają objawowo. Donosowo przyjmowana jest głównie ksylometazolina, nafazolina, a przede wszystkim oksymetazolina. Ta ostatnia jest także dostępna w wielu preparatach sprzedawanych bez recepty i bardzo skutecznie zmniejsza nieżyt nosa oraz eliminuje uczucie jego zatkania. Nie należy jedna stosować oksymetazoliny dłużej niż 3 dni, ponieważ grozi to zapaleniem błony śluzowej nosa.

Leki przeciwhistaminowe

Osobną kategorię stanowią leki przeciwhistaminowe, które na co dzień aplikowane są osobom cierpiącym na alergię. W przypadku osób, które nie mają problemu z alergią przy przeziębieniu, leki przeciwhistaminowe mogą działać wspomagająco i uzupełniająco, szczególnie gdy podawane są z lekami na katar i przeciwgorączkowymi. Leki przeciwhistaminowe wykazują największą skuteczność wspomagającą, gdy są podawane na samym początku leczenia przeziębienia. Takie antyhistaminiki jak feniramina, chlorfeniramina, triprolidyna czy desloratadyna (obecna na przykład w popularnym leku Aleric) skutecznie osuszają błonę śluzową i warto je podawać chorym z cieknącym katarem. Leki przeciwhistaminowe działają objawowo.

Leki przeciwdrobnoustrojowe

W przypadku uciążliwego bólu gardła podczas przeziębienia podaje się choremu także leki przeciwdrobnoustrojowe, które mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ale i przeciwgrzybicze. W tej grupie leków stosuje się głównie chlorchinaldol, chlorheksydyna, heksylrezorcynol, chlorek cetylopirydyniowy, amylometakrezol i ambazon.

W leczeniu zwykłego przeziębienia nie stosuje się natomiast antybiotyków, ponieważ nie są skuteczne. Ich przepisywanie przy przeziębieniu jest po prostu błędem. Natomiast pozostałe wymienione grupy leków stosowane są często w różnych konfiguracjach w zależności od stanu chorego.

 

 

Artykuł sponsorowany
Exit mobile version