☰ menu

Konto dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

Konto dla dziecka – jak wybrać najlepsze?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Konto dla dziecka to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na gromadzenie oszczędności. To też świetny sposób, aby wprowadzić młodego człowieka w świat finansów i nauczyć odpowiedzialności. Dowiedz się, jakie jeszcze zalety posiada konto bankowe dla dziecka oraz jak wybrać najlepszą ofertę.

Konto bankowe dla dziecka 0–12 lat – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu część rodziców, słysząc o koncie dla dziecka, obruszała się, sądząc, że jest to fanaberia. Na szczęście świadomość finansowa w naszym społeczeństwie wzrosła i obecnie coraz większa liczba opiekunów rozważa otworzenie rachunku bankowego dla swojej pociechy. Dzięki zwiększonemu zainteresowaniu, w ostatnich latach oferta kont dla najmłodszych w bankach znacznie się rozrosła. Dlatego też jest w czym wybierać (sprawdź na przykład stronę: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-santander-dla-dziecka-0-12-lat).

A czym w ogóle jest konto bankowe dla dziecka poniżej 13. roku życia? Jest to rodzaj konta osobistego przeznaczonego dla dzieci w wieku 0–12 lat. Musi je jednak założyć rodzic (lub opiekun prawny) – młody człowiek, który ma mniej niż 13 lat nie posiada zdolności do czynności prawnych. Dlatego wszelkie decyzje podejmuje jego przedstawiciel ustawowy. Co ważne, konto można założyć nawet noworodkowi, nie ma dolnej granicy wieku.

Warto wiedzieć:

Osoba małoletnia do ukończenia 13 lat nie może dysponować pieniędzmi na koncie. To rodzic decyduje o tym jaki dostęp do konta ma dziecko i jak może dysponować zgromadzonymi środkami. Jednak należy przy tym pamiętać, że opiekun nie może wypłacić z konta całej zgromadzonej kwoty, ale tylko taką, która nie przekracza czynności zwykłego zarządu, najczęściej jest to około 5 000 zł miesięcznie.

Zalety konta w banku dla dziecka

Założenie konta w banku dla dziecka w wieku od 0 do 12 lat ma wiele plusów, są to m.in.:

  • Wygoda – rachunek dla dziecka przede wszystkim pozwala na gromadzenie środków na przyszłość. W przypadku nieco starszych pociech umożliwia przelewanie kieszonkowego bez konieczności dokonywania wypłat z bankomatów. A gdy Twojemu dziecku zabraknie pieniędzy na wycieczce szkolnej, zrobisz mu szybki przelew.
  • Nauka – dla kilkulatka własne konto w baku to znakomity sposób na zrozumienie podstawowych pojęć związanych ze światem finansów, m.in. tego, czym są pieniądze, co oznacza oszczędzanie czy też ile kosztują określone rzeczy, np. zabawki. Starszaki mogą z kolei nauczyć się używania aplikacji bankowej.
  • Odpowiedzialność – korzystanie z konta bankowego to świetna okazja, aby dziecko nauczyło się odpowiedzialności za swoje czyny – jeśli wydało pieniądze na klocki, chociaż chciało zaoszczędzić na nowe rolki, będzie musiało odłożyć swoje plany na później.
  • Bezpieczeństwo – środki gromadzone na koncie są bezpieczniejsze, niż te przechowywane w skarbonce. A przy okazji to dobry sposób, aby nauczyć swoją pociechę poruszania się po cyfrowym świecie i uświadomić ją, z jakimi zagrożeniami można się zetknąć w sieci (m.in. z próbą wyłudzenia wrażliwych danych).

Jak wybrać najlepsze konto dla dziecka poniżej 13 lat?

Decyzja o założeniu konta w banku dla dziecka została podjęta? To znakomicie! Teraz musisz tylko wybrać najlepszą ofertę – nie jest to proste, ale pomożemy Ci w tym. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Opłaty – optymalne rozwiązanie to 0 zł za prowadzenie konta.
  • Możliwość podglądu konta dziecka po zalogowaniu się na własne konto.
  • Atrakcyjne oprocentowanie zmienne w skali roku.
  • Możliwość założenia konta przez internet, bez wychodzenia z domu lub w oddziale.
  • Dostęp do bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version