Materiał powstał we współpracy z Haleon
Katar u dziecka bardzo często wiąże się z problemami ze snem. Zatkany nos utrudnia oddychanie i skutecznie uniemożliwia zaśnięcie. Jeśli nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak wysoka gorączka, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Trzeba jednak łagodzić katar domowymi sposobami, aby zapewnić dziecku komfort oddychania, co jest ważne zwłaszcza podczas snu.
Spis treści
Przyczyny i objawy kataru u dziecka
Przeziębienie, czyli łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, jest najczęstszą przyczyną kataru u dziecka. Rzadziej spowodowany bywa alergią, np. na pyłki roślin, kurz domowy. Kiedy dziecko ma katar, często kicha, a w nosie gromadzi się wydzielina, która w ciągu kilku dni może silnie się zagęścić, zwiększyć swoją objętość i utrudnić normalne oddychanie. Może towarzyszyć temu stan podgorączkowy oraz ból głowy. Wydzielina, która zbiera się w nosie i zatokach spływa do gardła, podrażniając je, powodując ból i kaszel.
Dziecko podczas kataru ma zatkane przewody nosowe, przez co trudno jest mu oddychać – jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna u niemowląt, które oddychają głównie przez nos, a ich przewody nosowe są bardzo wąskie. W takim przypadku niezbędna jest pilna wizyta u lekarza. U starszych dzieci objawy kataru można łagodzić samodzielnie, stosując domowe metody oraz łagodne preparaty, takie jak spray do nosa dla dzieci.
Jak katar wpływa na sen dziecka?
Dzieci, które mają zatkany nos, są marudne, płaczliwe, apatyczne, mają osłabiony apetyt – objawy te nasilają się w nocy. Podczas kataru dziecko ma trudności z zasypianiem, nawet gdy uda mu się zasnąć, często się wybudza, czemu może towarzyszyć głośny płacz. Wydzielina, która całkowicie zatyka nos, może powodować kilkusekundowe bezdechy senne u dziecka i chrapanie.
Małe dziecko nie potrafi samodzielnie wydmuchać nosa i skutecznie usunąć zalegającej wydzieliny, dlatego należy mu w tym pomagać poprzez: nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, nawodnienie organizmu, inhalację i ewentualnie zastosowanie preparatów obkurczających naczynka błony śluzowej nosa. Przed położeniem dziecka spać należy dokładnie oczyścić mu nos, co ułatwi zaśnięcie i zmniejszy częstość nocnych wybudzeń.
Jak zapewnić dziecku spokojny sen pomimo kataru?
Chociaż katar u dziecka jest zazwyczaj niegroźnym objawem przeziębienia, to jednak jest bardzo uciążliwy. Na szczęście nie trzeba stosować silnych leków i często obywa się bez wizyty u lekarza. Po kilku dniach katar powinien samoczynnie ustąpić. W tym czasie należy jednak zrobić wszystko, aby zapewnić dziecku komfort, zwłaszcza w trakcie snu. W tym celu można zastosować:
- wietrzenie sypialni przed położeniem dziecka do łóżka;
- nawilżacz powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym, jeśli w mieszkaniu panuje niska wilgotność;
- preparaty do nosa o działaniu obkurczającym, zawierające takie substancje, jak ksylometazolina czy oksymetazolina, które poprawiają drożność nosa;
- inhalacje solą fizjologiczną, które działają nawilżająco na drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę w nosie i ułatwiają jej usuwanie;
- płukanie zatok solą fizjologiczną;
- mechaniczne oczyszczanie nosa poprzez zastosowanie gumowej gruszki lub aspirator;
- preparaty z wodą morską do udrożniania nosa – działają nawilżająco i zmniejszają katar;
- spanie na brzuchu z głową powyżej klatki piersiowej (nie kładziemy tak niemowląt, tylko starsze dzieci) – można np. podłożyć kilka książek pod nogi łóżeczka od strony główki dziecka;
- odpowiednie nawodnienie organizmu – wpływa na rozrzedzenie wydzieliny i zapobiega odwodnieniu organizmu podczas choroby;
- aromaterapię – do dyfuzora lub nawilżacza powietrza dodaj kilka kropli olejku eterycznego o przyjemnym, inhalującym zapachu, np. sosnowego, pichtowego (jodłowego) czy eukaliptusowego.
Różnego rodzaju preparaty do nosa i domowe sposoby na katar u dziecka warto zastosować tuż przed samym snem, aby zapewnić maluchowi poprawę komfortu oddychania przez całą noc.
Źródło:
Zuchowski A., Nowicka-Zuchowska A. (2019). Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci. Lek w Polsce. VOL 29 NR 11/12’19 (342/343), 23-27.