Wraz ze stałym wzrostem popularności parowych kuchenek pojawia się coraz więcej ciekawych przepisów na potrawy w nich przygotowywane; są to zarówno dania wytrawne, jak i desery. Które z nich szczególnie warte są wypróbowania?
Przekąski z piekarnika parowego
Jedną z wyjątkowych zalet piekarnika parowego jest fakt, iż można z jego pomocą przygotować znacznie zdrowsze wersje znanych, nierzadko kalorycznych przekąsek. Doskonałym tego przykładem są frytki. Przygotowywane w piekarniku, nie smażone na głębokim tłuszczu, są o wiele zdrowsze a równocześnie tak samo smaczne!
W piekarniku parowym możemy przygotować frytki klasyczne lub ze słodkich batatów. Do przygotowania drugiej z możliwości potrzebne będą:
- dwa lub trzy średniej wielkości bataty,
- 5–7 łyżek oleju,
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej,
- opcjonalnie: tarty parmezan,
- sól, pieprz,
- inne ulubione przyprawy: papryka słodka lub ostra, oregano, pietruszka etc.
Obrane ze skórki ziemniaki kroimy na ćwiartki, a następnie na mniejsze kawałki, aż do momentu uzyskania cienkich frytek. Pokrojone bataty płuczemy i umieszczamy w naczyniu z zimną wodą na około 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy ziemniaki i dokładnie, lecz delikatnie osuszamy je, układamy na kilka chwil na ręczniku papierowym lub kuchennej ściereczce, a następnie w wygodnym, szerokim naczyniu. Ziemniaki dokładnie zalewamy olejem i posypujemy wcześniej wymieszaną mieszanką przypraw – z wyjątkiem soli – oraz skrobią i parmezanem.
Bataty przekładamy na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, a następnie umieszczamy w piekarniku. Kuchenkę włączamy na temperaturę między 190 a 210 stopni, na funkcję góra–dół, a następnie, po około 15 minutach, zmieniamy ją na grill.
Gotowe frytki przekładamy do miski lub innego naczynia i podajemy z ulubionym sosem lub dodatkami.
Obiad w piekarniku parowym
Z pomocą piekarnika parowego możemy przygotować najróżniejsze, wyśmienite dania obiadowe, zarówno mięsne, jak i wegetariańskie. Kuchenka z funkcją pary szczególnie dobrze sprawdza się przy pieczeniu mięs, które dzięki obecności wody są niezwykle soczyste i aromatyczne. Na szczególną uwagę zasługuje przepis na pieczoną w ziołach kaczkę z młodymi ziemniaczkami. Do przygotowania potrawy będziemy potrzebować:
- kaczki, o wadze między 2 a 3 kg,
- 8–10 małych, młodych ziemniaków,
- 2 lekko winnych jabłek,
- 1–2 łyżek soku z pomarańczy,
- 2 łyżek roztopionego masła,
- mieszanki przypraw: soli, pieprzu, ostrej papryki, tymianku, majeranku, czosnku.
Wszystkie przyprawy mieszamy z masłem oraz sokiem z pomarańczy, tworząc aromatyczną marynatę, którą następnie – od środka i na zewnątrz – nacieramy umytą i osuszoną kaczkę. Tak przygotowane mięso odstawiamy na około trzy godziny do lodówki. W międzyczasie lekko podgotowujemy młode ziemniaki w mundurkach. Po około trzech godzinach wyjmujemy kaczkę z lodówki i nadziewamy ją wcześniej przygotowanymi, obranymi i pokrojonymi jabłkami.
Kaczkę dodatkowo smarujemy niewielką ilością roztopionego masła, a następnie całość wraz z podgotowanymi ziemniakami przekładamy do specjalnego naczynia. Posiadając piekarnik parowy włączamy na program termoobiegu PLUS z małą wilgotnością oraz ustawiamy temperaturę 180 stopni. Danie pieczemy przez około 70 do 90 minut.
Szeroki wachlarz możliwości
Nowoczesny piekarnik parowy to cala gama najróżniejszych możliwości. Z jego pomocą przygotować można klasyczne dania obiadowe, przekąski, desery, przystawki, a także potrawy dietetyczne, wegetariańskie i wegańskie. Dzięki wyjątkowym funkcjom kuchenki mamy możliwość robienia tego, co wychodzi nam najlepiej, ale także eksperymentowania z najróżniejszymi przepisami. Korzystanie z piekarnika jest niezwykle proste i intuicyjne, dzięki czemu pyszny obiad dla całej rodziny może przygotować zarówno doświadczony kucharz, jak i stawiający pierwsze kroki w kuchni amator. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!
Materiał promocyjny