☰ menu

Jak zadbać o finansową przyszłość dzieci i zapewnić im dobry start w przyszłość?

Jak zadbać o finansową przyszłość dzieci i zapewnić im dobry start w przyszłość?
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Rodzice chcą zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, co pozwoli im rozpocząć dorosłe życie z pewnym zapleczem finansowym. Dzięki oszczędzaniu i rozsądnym inwestycjom młody człowiek będzie mógł bez przeszkód rozwijać swoje pasje czy zdobywać edukację. Przekonaj się, w jaki sposób zabezpieczyć finanse dziecka na przyszłość, nawet jeśli jest ono jeszcze bardzo małe.

Zacznij oszczędzać już dziś

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać rodzice pragnący zapewnić swoim dzieciom lepszy start w przyszłość, jest systematyczne oszczędzanie. Warto to zrobić jak najwcześniej. Im więcej czasu będziesz na to mieć, tym większą kwotę uda Ci się odłożyć.

W oszczędzaniu przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność. Najlepiej odkładać mniejsze kwoty, ale robić to regularnie. Dzięki temu domowy budżet nawet tego nie odczuje. Dobry rozwiązaniem jest ustalenie, jaka kwota każdego miesiąca zostanie odłożona na specjalnie założone na ten cel konto. Najlepiej, aby był to rachunek oszczędnościowy z wysokim oprocentowaniem. Dzięki temu nie tylko umożliwi on gromadzenie środków, ale także ich pomnażanie.

Jak zainwestować pieniądze na przyszłość dla dziecka?

Gdy uda Ci się już zgromadzić większą sumę, możesz pomyśleć o jej zainwestowaniu. W ten sposób dodatkowo zwiększysz kapitał na przyszłość dziecka. Poznaj 3 sposoby na to, aby zainwestować pieniądze rozsądnie oraz z korzyścią.

1.      Lokata

Pierwszym z rozwiązań, z których możesz skorzystać, jest założenie lokaty. Polega na zdeponowaniu pewnej sumy w banku na określony czas. W zamian za to bank wypłaca wypracowane odsetki, których wysokość zależy m.in. od wysokości oprocentowania. Wyróżnia się lokaty:

  • krótkoterminowe – pozwalające na zdeponowanie środków na okres nie dłuższy niż rok,
  • długoterminowe – pozwalające na zdeponowanie środków na okres dłuższy niż rok.

Dużą zaletą lokaty jest bezpieczeństwo. Nie musisz się obawiać o wpłacone na nią środki. Nawet w przypadku problemów banku, a w ostateczności także upadłości, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci Ci kapitał w równowartości do 100 000 euro. Dzięki temu nic nie stracisz.

Wybierając lokatę, zwróć uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym więcej uda Ci się zarobić na odsetkach.

2.      Obligacje

Jeśli chcesz zainwestować zgromadzone oszczędności, możesz również pomyśleć o obligacjach. To papiery wartościowe emitowane w sposób seryjny, a ich najpopularniejszym emitentem jest Skarb Państwa. Są one swego rodzaju pożyczką zaciąganą u obligatariusza, czyli nabywcy obligacji. Skarb Państwa za pośrednictwem Ministra Finansów sprzedaje je, i tym samym zobowiązuje się do oddania nabywcy zapłaconej za nie kwoty wraz z należnymi odsetkami.

3.      Nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości to także korzystne rozwiązanie, z którego można skorzystać pod warunkiem dysponowania oszczędnościami. Odłożenie kwoty pozwalającej na zakup mieszkania czy domu jest z pewnością mało realne, ale może ona być wkładem własnym do kredytu. Jeśli zgromadzisz odpowiednią sumę, to szanse na jego przyznanie będą zdecydowanie większe.

Kredyt hipoteczny pozwoli Ci sfinansować część wartości nieruchomości, którą możesz przeznaczyć np. na wynajem. W ten sposób uzyskasz dochód pasywny, a w chwili, gdy Twoje dziecko dorośnie i będzie potrzebowało pieniędzy na start, będziesz mógł je sprzedać. Rosnące ceny nieruchomości pozwalają szacować, że za kilka lat wartość zakupionego lokum wzrośnie, a transakcja przyniesie zysk.

Znajdź tani kredyt mieszkaniowy, korzystając z porównywarek dostępnych w sieci. Dzięki nim szybko i wygodnie sprawdzisz, który bank może zaoferować Ci najlepsze warunki. Pamiętaj o tym, że otrzymanie kredytu hipotecznego wymaga przede wszystkim zdolności na odpowiednim poziomie. Zadbaj o nią z wyprzedzeniem m.in. spłacając wszelkie dotychczasowe zobowiązania.

Czy warto założyć dziecku konto?

Już od najmłodszych lat warto edukować dzieci, że oszczędzanie jest niezwykle ważne. Może w tym pomóc założenie własnego konta w banku, które pozwoli uczyć się, jak dysponować pieniędzmi w sposób rozsądny i przemyślany. Wiele instytucji finansowych oferuje konta dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat, a także młodszych dzieci. Korzystanie z własnego rachunku pod nadzorem rodziców pozwoli zdobyć niezbędną wiedzę na temat tego, w jaki sposób zarządzać własnymi pieniędzmi. Dla dzieci to nie tylko nauka, ale przede wszystkim spora frajda.

Wybierając konto dla swojej pociechy, porównaj oferty różnych banków. Zweryfikuj je przede wszystkim pod względem kosztów. Na stronie  https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/ znajdziesz zestawienia rachunków dla osób dorosłych, ale po przekierowaniu na stronę banku możesz uzyskać informacje także na temat innych oferowanych produktów.

Oszczędzanie na przyszłość dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej. Pozwoli to zgromadzić odpowiednią kwotę, którą można zainwestować i tym samym zwiększyć dostępną sumę. Dobrym rozwiązaniem jest także edukowanie dziecka w zakresie oszczędzania oraz rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.

Artykuł sponsorowany 

Exit mobile version