☰ menu

Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna?

Jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna?
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑
Aranżacja kuchni to nie tylko dobór kolorów ścian i mebli. Kluczową rolę odgrywa tu funkcjonalność. Jeśli odpowiednio rozmieścisz meble i urządzenia AGD, gotowanie, zmywanie i inne kuchenne czynności będą przebiegać szybciej i sprawniej.  Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię, by była nie tylko przytulna, ale również funkcjonalna.

Podział na strefy w kuchni

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię? Zacznij od wydzielenia 5 stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Strefy powinny być rozmieszczone obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Sprawi to, że przygotowywanie posiłków i codzienne poruszanie się po kuchni stanie się o wiele łatwiejsze i wygodniejsze.

– Strefa zapasów – to miejsce do przechowywania świeżej i sypkiej żywności. Obowiązkowym wyposażeniem tej strefy jest lodówka i zamrażarka albo chłodziarko-zamrażarka. Nie może w niej również zabraknąć szafek z półkami.
– Strefa przechowywania – ta strefa powinna zostać tak zaprojektowana, aby zawierała sprytne rozwiązania, które ułatwią przechowywanie wyposażenia i produktów, czyli np. relingi, kosze obrotowe, podwieszane kosze i inne organizery. To właśnie w tej strefie należy przechowywać garnki, patelnie, szklanki, sztućce i małe sprzęty AGD.
Strefa zmywania – znajdzie się w niej zlew, bateria kuchenna, a także zmywarka, kosz na śmieci czy młynek do odpadów. Mimo że zmywarka nie jest obowiązkowym wyposażeniem kuchni, warto w nią zainwestować, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i wody, a przy tym skutecznie czyści i dezynfekuje naczynia.
– Strefa przygotowywania posiłków – to przede wszystkim blat kuchenny albo wyspa. Blat powinien mieć odpowiednią szerokość i długość, aby umożliwiał komfortowe przygotowywanie posiłków.
– Strefa gotowania – w tej strefie należy umieścić kuchenkę lub płytę grzewczą, piekarnik oraz mikrofalówkę. Warto również zainstalować okap, który usunie wilgotne opary i zapachy powstające w czasie gotowania.

Trójkąt roboczy, czyli jak urządzić kuchnię ergonomicznie

Jeżeli chcesz praktycznie zagospodarować wnętrze kuchenne, musisz wziąć pod uwagę zasadę trójkąta roboczego. Określa ona rozstawienie trzech najważniejszych sprzętów kuchennych, czyli lodówki, kuchenki lub płyty grzewczej oraz zlewozmywaka. Między tymi urządzeniami należy zachować takie odległości, aby w rozstawieniu przypominały trójkąt. Optymalne odstępy powinny wynosić:

– między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
– między kuchenką a zlewozmywakiem: 120-210 cm (w małych kuchniach przynajmniej 90 cm),
– między lodówką a kuchenką: 120-270 cm.

Jak dobrze umeblować kuchnię?

Pomieszczenia kuchenne w każdym domu czy mieszkaniu mają inne kształty i wielkość. To właśnie do rozmiaru wnętrza należy dostosować układ mebli.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?

Dużą popularnością cieszy się aranżacja kuchni w kształcie litery L. W takim przypadku meble są do siebie ustawione prostopadle Oznacza to, że zlewozmywak i lodówka ustawione są przy dłuższej ścianie, a kuchenka czy płyta przy krótszej. Taki układ jest bardzo funkcjonalny, a poza tym pasuje zarówno do dużych, jak i małych kuchni.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

Zabudowa w kształcie litery U będzie dobrym wyborem, jeśli w kuchni znajduje się okno. Sprawdzi się również w przestronnych i prostokątnych wnętrzach. W takim układzie meble ustawione są wzdłuż dwóch dłuższych ścian i jednej krótszej. Lodówka i kuchenka powinny znaleźć się naprzeciwko siebie w bocznych ciągach. Natomiast zlew można umieścić w narożniku – nie należy jednak ustawiać go pod oknem.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery G?

Układ w kształcie litery G pasuje do kuchni z półwyspem. Meble ustawione są wzdłuż trzech ścian, a blat roboczy lub służący do spożywania posiłków jest z nimi połączony i umieszczony się przy czwartej ścianie. W tym układzie jest dużo narożników, które pozwolą na przechowywanie dużych ilości naczyń i urządzeń AGD.

Jak zaaranżować kuchnię dwurzędową?

Zabudowa dwurzędowa polega na tym, że meble w kuchni ustawione są w dwóch równoległych do siebie liniach. Taki układ dobrze sprawdzi się w przypadku szerokich kuchni w bloku z oknem – wówczas meble znajdą się po obu stronach okna.

Jak dobrze urządzić kuchnię w zabudowie jednorzędowej?

Niestety jest to dość trudne do wykonania, ponieważ wszystkie szafki i sprzęty muszą znaleźć się w jednej linii. Nie będzie mieć tu zatem zastosowania zasada trójkąta roboczego. Aby urządzić kuchnię jednorzędową funkcjonalnie, linię mebli powinna rozpoczynać lodówka. Za nią powinien znaleźć się blat, a następnie strefa zmywania, główny blat roboczy i urządzenie do gotowania. Taka zabudowa jednorzędowa dobrze sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, np. w przypadku salonu z aneksem kuchennym.

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Zdecydowanie najbardziej ergonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest kuchnia z wyspą. Niestety taki układ sprawdzi się tylko w dużych i przestronnych wnętrzach. Wyspa zazwyczaj umieszczona jest w centrum pomieszczenia. Znajduje się na niej płyta grzewcza albo zlewozmywak i zmywarka.

W jakim stylu urządzić kuchnię?

Musisz pamiętać, że kuchnia ma być nie tylko funkcjonalna, ale również wygodna i przytulna. Będziesz w niej spędzał wiele czasu, dlatego powinieneś dobrze czuć się w jej wnętrzu. O tym, jak będzie prezentowała się Twoja kuchnia, w dużej mierze zadecydują fronty szafek, wykończenie ścian, dobór płytek i paneli, a także dodatki. Jedyne, co musisz zrobić, to określić swoje upodobania.

Do wyboru masz różne style kuchenne. Jest ich tak dużo, że czasami trudno zdecydować się na konkretny wybór. Do popularnych należą:

– Kuchnia w stylu skandynawskim – jest pełna jasnych kolorów, prostych form i naturalnych materiałów, głównie drewna i cegły.
– Kuchnia w stylu angielskim – to połączenie elegancji i funkcjonalności. Meble mają klasyczne linie i dodatki, a na ścianach często pojawiają się tapety.
– Kuchnia w stylu loftowym – to surowe materiały i fabryczne nawiązania. W takiej kuchni królują metalowe elementy, czerwona cegła i wiszące lampki.
– Kuchnia w stylu prowansalskim – dominują w niej jasne barwy i stylizowane meble, często sztucznie postarzane.
– Kuchnia w stylu retro – znajdują się w niej sprzęty AGD stylizowane na lata 50. i 60. Mają obłe kształty, pastelowe kolory i charakterystyczne dla tamtych czasów uchwyty.
– Kuchnia w stylu nowoczesnym – wyróżnia się minimalizmem, prostotą i funkcjonalnością. Kuchnia nowoczesna ma chłodny wyraz, dlatego często ocieplana jest drewnem.

Pomysły na aranżację kuchni bez problemu znajdziesz w Internecie. Możesz też zamówić projekty kuchni w profesjonalnych studiach kuchennych albo u projektantów wnętrz.

 

Jak urządzić małą kuchnię?

Urządzenie małej kuchni jest dość trudne. Na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty AGD i meble tak, aby urządzić funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą nam optycznie powiększyć kuchnię.

– W małej kuchni powinny dominować jasne barwy, np. biel i beż. Nadadzą kuchni blasku, dzięki czemu wnętrze będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości.
– Meble powinny znaleźć się w równych liniach, a ich fronty powinny mieć jasny kolor. W małej kuchni dobrze sprawdzą się fronty błyszczące, ponieważ będą odbijać światło, które optycznie powiększy pomieszczenie.
– Na ścianie dobrze sprawdzi się fototapeta z perspektywą. Ze względów praktycznych można ją zakryć szkłem.
– W niewielkiej kuchni bardzo istotne będzie odpowiednie oświetlenie. Warto pomyśleć o umieszczeniu wielu punktowych światełek, które nie tylko dobrze oświetlą blaty, ale również optycznie je wydłużą.
– Jeśli chodzi o urządzenia AGD, to najlepszym wyborem będą modele przeznaczone do zabudowy.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak urządzić kuchnię, aby była nie tylko przytulna i wygodna, lecz także funkcjonalna. Jeśli szukasz urządzeń AGD do kuchni, wszystko znajdziesz w sklepie internetowym maxelektro.pl.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version