Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową (pediculus humanus capitis). Dolegliwość ta występuje na całym świecie i stanowi powszechny problem, niezależnie od statusu społecznego pacjenta. Niestety narosło wokół niej wiele szkodliwych stereotypów, które prowadzą do stygmatyzacji osób dotkniętych chorobą. Przeczytaj poniższy artykuł, żeby zapoznać się z faktami dotyczącymi wszawicy.
Jak dochodzi do zarażenia wszami?
Najczęściej wszawica rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi takich jak noclegownie, domy pomocy społecznej, internaty, szkoły i przedszkola. Wszy i gnidy zwykle przenoszą się na przedmiotach takich jak:
- grzebienie i szczotki;
- akcesoria do włosów (spinki, opaski);
- nakrycia głowy;
- ubrania;
- koce;
- materace;
- pościel;
- pluszowe zabawki.
Preparaty na wszy i gnidy – jak wygląda?
Do leczenia wszawicy stosuje się specjalne preparaty na wszy i gnidy, najczęściej występujące w postaci szamponu lub płynu do stosowania na skórę głowy. Środków tych używa się w podobny sposób, a ich stosowanie przynosi podobny skutek – uśmierca pasożyty. W celu przeprowadzenia kuracji należy:
- nałożyć preparat na suche włosy i skórę głowy;
- równomiernie rozprowadzić preparat na włosach za pomocą grzebienia;
- nakryć głowę czepkiem, a następnie pozostawić specyfik na skórze tak długo, jak zaleca producent;
- umyć włosy zwykłym szamponem, dokładnie spłukać;
- przy pomocy grzebienia wyczesać z włosów martwe wszy i gnidy.
Sposób użycia konkretnego preparatu na wszy i gnidy może nieco się różnić, m.in. długością trzymania środka na głowie czy wchodzącymi w jego skład substancjami czynnymi. Tego rodzaju specyfiki różnią się także grupą pacjentów dla których są stworzone. Tylko niektóre z nich można stosować u kobiet w ciąży czy u dzieci poniżej 2 r. ż. Dlatego zawsze przed zastosowaniem preparatu na wszy i gnidy należy dokładnie zapoznać się z ulotką i stosować go wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak rozpoznać zarażenie wszami?
Pierwsze objawy, które towarzyszą zarażeniu tymi pasożytami to:
– swędzenie głowy;
– zaczerwienienie skóry głowy (zwłaszcza za uszami i na linii włosów).
Z czasem, na skutek drapania skóry, mogą na niej utworzyć się drobne ranki. Te z kolei są podatne na wniknięcie bakterii, które mogą wywołać stan zapalny, nawet z ropnym wysiękiem.
Jak zapobiec zarażeniu się wszami i gnidami?
W przypadku zapobiegania wszawicy bardzo ważna jest profilaktyka. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci, aby nie wymieniały się między sobą akcesoriami do włosów i nakryciami głowy.
Po drugie, ważne jest regularne mycie włosów i sprawdzanie skóry głowy. Rodzice powinni systematycznie przeglądać włosy swoich dzieci, zwłaszcza okolice karku i za uszami. W ten sposób można zapobiec zarażeniu się wszawicą przez pozostałych domowników.
Bibliografia:
- https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-119d3a6d-ed1d-4b35-9e41-e577ebb1d15b
- https://www.researchgate.net/profile/Haitlinger-Ryszard/publication/298792018_Wszy_Anoplura/links/5c151bcc299bf139c75a8ee5/Wszy-Anoplura.pdf
Artykuł sponsorowany