☰ menu

Jak stosować preparaty na wszy i gnidy?

Jak stosować preparaty na wszy i gnidy?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Wszy i ich jaja, czyli gnidy, to objawy pasożytniczej choroby – wszawicy. Dla wielu pacjentów dolegliwość stanowi powód do wstydu, chociaż zarazić się wszami może każdy, niezależnie od dbałości o higienę osobistą. Jak dochodzi do zarażenia? Jak leczyć wszawicę? Jakie są pierwsze objawy wystąpienia pasożytów?

Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową (pediculus humanus capitis). Dolegliwość ta występuje na całym świecie i stanowi powszechny problem, niezależnie od statusu społecznego pacjenta. Niestety narosło wokół niej wiele szkodliwych stereotypów, które prowadzą do stygmatyzacji osób dotkniętych chorobą. Przeczytaj poniższy artykuł, żeby zapoznać się z faktami dotyczącymi wszawicy.

Jak dochodzi do zarażenia wszami?

Najczęściej wszawica rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi takich jak noclegownie, domy pomocy społecznej, internaty, szkoły i przedszkola. Wszy i gnidy zwykle przenoszą się na przedmiotach takich jak:

  • grzebienie i szczotki;
  • akcesoria do włosów (spinki, opaski);
  • nakrycia głowy;
  • ubrania;
  • koce;
  • materace;
  • pościel;
  • pluszowe zabawki.

Preparaty na wszy i gnidy – jak wygląda?

Do leczenia wszawicy stosuje się specjalne preparaty na wszy i gnidy, najczęściej występujące w postaci szamponu lub płynu do stosowania na skórę głowy. Środków tych używa się w podobny sposób, a ich stosowanie przynosi podobny skutek – uśmierca pasożyty. W celu przeprowadzenia kuracji należy:

  1. nałożyć preparat na suche włosy i skórę głowy;
  2. równomiernie rozprowadzić preparat na włosach za pomocą grzebienia;
  3. nakryć głowę czepkiem, a następnie pozostawić specyfik na skórze tak długo, jak zaleca producent;
  4. umyć włosy zwykłym szamponem, dokładnie spłukać;
  5. przy pomocy grzebienia wyczesać z włosów martwe wszy i gnidy.

Sposób użycia konkretnego preparatu na wszy i gnidy może nieco się różnić, m.in. długością trzymania środka na głowie czy wchodzącymi w jego skład substancjami czynnymi. Tego rodzaju specyfiki różnią się także grupą pacjentów dla których są stworzone. Tylko niektóre z nich można stosować u kobiet w ciąży czy u dzieci poniżej 2 r. ż. Dlatego zawsze przed zastosowaniem preparatu na wszy i gnidy należy dokładnie zapoznać się z ulotką i stosować go wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak rozpoznać zarażenie wszami?

Pierwsze objawy, które towarzyszą zarażeniu tymi pasożytami to:

swędzenie głowy;

zaczerwienienie skóry głowy (zwłaszcza za uszami i na linii włosów).

Z czasem, na skutek drapania skóry, mogą na niej utworzyć się drobne ranki. Te z kolei są podatne na wniknięcie bakterii, które mogą wywołać stan zapalny, nawet z ropnym wysiękiem.

Jak zapobiec zarażeniu się wszami i gnidami?

W przypadku zapobiegania wszawicy bardzo ważna jest profilaktyka. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci, aby nie wymieniały się między sobą akcesoriami do włosów i nakryciami głowy.

Po drugie, ważne jest regularne mycie włosów i sprawdzanie skóry głowy. Rodzice powinni systematycznie przeglądać włosy swoich dzieci, zwłaszcza okolice karku i za uszami. W ten sposób można zapobiec zarażeniu się wszawicą przez pozostałych domowników.

Bibliografia:

  1. https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-119d3a6d-ed1d-4b35-9e41-e577ebb1d15b
  2. https://www.researchgate.net/profile/Haitlinger-Ryszard/publication/298792018_Wszy_Anoplura/links/5c151bcc299bf139c75a8ee5/Wszy-Anoplura.pdf

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version