Jak oswoić dziecko ze zmianami? Kluczowa jest rozmowa
Warto oswoić dziecko z myślą, że wkrótce pójdzie do przedszkola. Jak najwięcej rozmawiaj z maluchem o nadchodzących zmianach. Pamiętaj, że „przedszkole” dla niego to zupełnie abstrakcyjne pojęcie.
Wyjaśnij dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień, co się robi w przedszkolu i dlaczego to ważne, żeby tam chodził. Opowiedz, że będą tam inne dzieci oraz panie, do których będzie mógł zwrócić się o pomoc. Opisz nowe miejsce w sposób pozytywny – powiedz o zabawkach, zabawach, wycieczkach i innych atrakcjach.
W rozmowach na temat przedszkola pomocne mogą się okazać książeczki. Na rynku jest obecnie wiele pozycji poruszających temat pójścia do przedszkola. Czytanie historii ulubionych bohaterów, którzy zmagali się z podobnymi zmianami w życiu, może być pocieszające dla malucha, zwłaszcza jeśli jest miłośnikiem dziecięcej literatury.
Zapoznaj dziecko z nowym miejscem
Najbardziej boimy się tego, co nowe i nieznane. Zanim rozpocznie się rok przedszkolny, warto odwiedzić nowe przedszkole razem z maluchem. Część placówek chętnie zgadza się na takie wizyty. Personelowi również zależy przecież, by dziecko oswoiło się z nowym miejscem.
Dyrekcja powinna chętnie oprowadzić was po budynku. Wprowadź dziecko do szatni i wyjaśnij, że będzie tam przebierał buciki. Pokaż salę zabaw i zabawki – jeśli personel wyrazi zgodę, niech dziecko pobawi się chwilę. Wyjaśnij mu, że w przedszkolu będzie jadł posiłki z innymi dziećmi oraz samodzielnie korzystał z łazienki.
Jeśli na terenie przedszkola jest plac zabaw, koniecznie zaprowadź tam swoją pociechę. Czy coś może kojarzyć się dla niego pozytywniej niż wizja wesołych zabaw na świeżym powietrzu?
A wizja ta jest jeszcze lepsza, gdy do zabawy na dworze dołącza rodzic! Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie ze swoim dzieckiem, może zainteresować cię ten artykuł: Jaki sport uprawiać z dzieckiem podczas wakacji? na zdrowie.interia.pl.
Spokojna adaptacja – im wolniej, tym lepiej
Dzieci są różne. Jedne są odważne i szybko adaptują się do zmian, inne potrzebują więcej czasu. Ważne, by podążać za dzieckiem, obserwować go i małymi krokami wprowadzać w przedszkolny świat.
Część placówek ze zrozumieniem podchodzi do potrzeb zarówno dziecka i rodzica. Rozstanie to przecież ogromne przeżycie dla nich obojga! Personel często pozwala na powolne przyzwyczajanie malucha do samodzielnego zostawania w przedszkolu.
Jak łagodnie zaadaptować swoją pociechę do nowego miejsca? Stopniowo wydłużaj czas jego zostawania. Zacznij od krótkich odcinków czasu. Nawet kwadrans na samym początku może być wystarczający. Wytłumacz dziecku, że zostanie tylko na czas jakiejś konkretnej zabawy i gdy ona się skończy, przyjdziesz po niego. Oczywiście dotrzymaj słowa. W kolejnych dniach powtórz sytuację, wydłużając czas rozstania. Zawsze tłumacz malcowi, kiedy po niego przyjdziesz, np. po jakiejś zabawie, po obiadku, po spacerze itp. Zbuduje to w dziecku poczucie bezpieczeństwa i wzmocni zaufanie do ciebie.
Przygotuj się na płacz i trudne emocje
Niestety, czasami nie da się uniknąć łez. Rozstanie z ukochaną mamą lub tatą – ostoją bezpieczeństwa – i pozostanie w nowym miejscu z obcymi ludźmi jest dla malca jednym z najtrudniejszych przeżyć w dotychczasowym życiu. Warto dać mu tyle czasu, ile będzie to konieczne. Zostań z dzieckiem w szatni tak długo, jak tego oboje będziecie potrzebować. Nie szczędź dziecku czułości i zauważaj jego emocje. Z dnia na dzień wasze rozstania powinny stawać się coraz łatwiejsze i nawet się nie obejrzysz, a twoje dziecko będzie z uśmiechem wchodzić do przedszkolnej sali.
Chciałbyś przeczytać więcej o dzieciach i ich wychowywaniu? Zajrzyj na bloga rodzicielskiego piekne-rzeczy.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów o tematyce parentingowej.
Artykuł zewnętrzny