Wybór środka transportu – na co zwrócić uwagę?
Na urlop z dzieckiem można wybrać się zarówno własnym samochodem, jak i innym środkiem transportu. Z powodzeniem można nawet latać z maluchami, gdyż linie lotnicze oferują udogodnienia dla rodziców. Jakie zalety mają poszczególne środki transportu?
Przejazd własnym samochodem zapewnia sporo niezależności. Podróż można rozpocząć o dowolnej godzinie, a do bagażnika auta zapakować wszystko, co potrzebne w drodze i po przyjeździe na miejsce. Dodatkowo w przypadku dłuższej jazdy rodzice mogą zaplanować nocleg w drodze i odpocząć.
Podróż na wakacje z dzieckiem samolotem z kolei jest szybka, gdyż odległość kilku tysięcy kilometrów pokonuje się zaledwie w parę godzin. W samolocie jest jednak niewiele miejsca, dlatego dziecko, które jest ruchliwe, może być dość nerwowe. Przed wylotem warto zatem wziąć pod uwagę zarówno potrzeby własnego dziecka, jak i godzinę i miejsce wylotu. Rozpoczynanie lotu w nocy zaburza rytm dobowy malucha i sprawia, że cała rodzina dociera na miejsce bardzo zmęczona. Lot w ciągu dnia jest zatem lepszym wyborem. Równie istotne przed wylotem jest sprawdzenie, czy loty odbywają się planowo. W razie opóźnień z powodu strajków lub warunków pogodowych może przysługiwać Ci odszkodowanie. Jeśli potrzebujesz większej ilości szczegółów na ten temat, kliknij tutaj.
Rodzina może wybrać się na wakacje pociągiem. Pociągi dalekobieżne jeżdżą coraz szybciej, dlatego z centralnej Polski nad Bałtyk można dojechać nawet w 5 godzin. Ponadto w pociągach znajdują się przedziały dla pasażerów z dziećmi do lat 6, w których rodziny mają nieco więcej spokoju i prywatności. W nowoczesnych składach znajdują się przewijaki, a w wagonach restauracyjnych można otrzymać ciepłą wodę do przygotowania mleka modyfikowanego. Dzięki temu bez względu na wybór środka transportu, rodzice z małymi dziećmi mają możliwość komfortowego dotarcia na miejsce.
Hotel lub pensjonat przystosowany do potrzeb rodzin
Rodziny mogą spędzać wakacje w wielu miejscach, jednak wybierając lokalizacje na urlop, powinny brać pod uwagę obiekty przystosowane do ich potrzeb. W rodzinnych hotelach i pensjonatach nie odbywają się duże, całonocne i głośne imprezy, a goście i obsługa są tolerancyjni wobec najmłodszych. Dzięki temu rodzina czuje się na miejscu dobrze i z przyjemnością spędza wakacje w wybranym hotelu.
Hotele i inne obiekty dla rodzin zapewniają dostęp do placu zabaw, brodzika dla małych dzieci, a także sali zabaw pod dachem. Ponadto rodzice mogą skorzystać z łóżeczka turystycznego, czajnika do przygotowywania mleka modyfikowanego lub podgrzewacza do butelek. Tego typu udogodnienia sprawiają, że podczas wyjazdu na wakacje nie muszą się o nic martwić, a wypoczynek upływa w beztroskiej atmosferze.
Dostęp do miejsc, w których można bawić się z dziećmi, sprawia, że maluchy się nie nudzą. Małe dzieci są dzięki temu spokojniejsze, a rodzic ma czas, by pobyć z nimi i miło spędzić razem czas. Rodziny z najmłodszymi dziećmi w szczególności lubią spędzać czas w obiektach, w których mogą korzystać z posiłków, gdyż dzięki temu nie muszą planować wyjść do restauracji i dostosowywać pory posiłków np. do drzemki dziecka. Ponadto w rodzinnych hotelach często dostępne jest menu dla dzieci, w którym najmłodsi znajdą swoje ulubione przekąski i potrawy.
Zapas posiłków, akcesoriów i kosmetyków do pielęgnacji niemowląt
Bez względu na to, gdzie wyrusza się z dzieckiem, warto zadbać o zestaw kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyjazdów do miejsc, w których wypoczywa się z dala od większych sklepów. Zapas pieluszek i chusteczek nawilżanych, a także kremu do ochrony przed słońcem i nawilżania skóry po opalaniu sprawia, że rodzice nie muszą się martwić, że zabraknie im produktów do opieki nad maluchem. Konieczność dokonania ich zakupu w nieznanym sobie miejscu bywa stresująca, dlatego przed wyjazdem rodzice powinni dwa razy sprawdzić, czy w walizce znajdują się kosmetyki dla dziecka.
Zabranie zapasu środków do pielęgnacji skóry malucha jest istotne, zwłaszcza gdy dziecko ma uczulenie na drogeryjne kosmetyki, pieluszki itp. Sprawdzone, hipoalergiczne produkty sprawiają, ze rodzic nie zastanawia się, czy na skórze malucha wkrótce nie pojawi się uczulenie. Uwagę warto zwrócić również na leki, zwłaszcza gdy dziecko przyjmuje niektóre preparaty na stałe. Dodatkowo na urlopie z maluchem zawsze warto mieć przy sobie podstawowy lek przeciwgorączkowy i na biegunkę.
Przed wyruszeniem w podróż z dzieckiem rodzice powinni zadbać także o zapas posiłków i napojów dla maluszka na czas podróży. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym rodzice mogą zabrać ze sobą mleko i wodę do jego przygotowania nawet gdy wyruszają w podróż samolotem. Linie lotnicze dopuszczają również możliwość zapakowania do bagażu podręcznego gotowych specjalistycznych posiłków dla małych dzieci (np. deserki i obiadki), nawet gdy ich konsystencja jest półpłynna.
Rozsądne planowanie zwiedzania
Rodziny, które wyruszają na urlop z małymi dziećmi, powinny pamiętać, że maluchy nie interesują się muzeami, czy też wielogodzinnym zwiedzaniem zabytków. Ich ulubionym zajęciem jest beztroska zabawa, dlatego wolny czas najchętniej spędzają na pluskaniu się w basenie, bieganiu na placu zabaw lub podczas aktywności z animatorami. Planując zwiedzanie okolicy, warto wziąć to pod uwagę jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć rozczarowania. Rodzice powinni pamiętać, że już za kilka lat dziecko chętnie zwiedzi różne miejsca, lecz na razie preferuje inną formę spędzania wakacji. Przystosowując plan urlopu do preferencji malucha, można uniknąć rozczarowania i przyjemne spędzić rodzinne wakacje bez stresowania się z powodu niezrealizowanego planu zwiedzania.
Urlop spędzony z dziećmi w hotelu również może być przyjemny i relaksujący, nawet gdy wcześniej rodzice woleli zwiedzać i aktywnie spędzać czas. Relaks na terenie hotelu pozwala rodzicom zregenerować organizm i skupić się wyłącznie na zabawie, co daje wiele przyjemności z rodzicielstwa i bliskości z dzieckiem.