☰ menu

Gramatyka języka angielskiego: dlaczego warto odczarować tradycyjną pamięciówkę?

Gramatyka języka angielskiego: dlaczego warto odczarować tradycyjną pamięciówkę?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Nauka języka angielskiego na początku wydaje się świetną zabawą – a potem wjeżdża gramatyka i nagle robi się poważniej. Bez obaw! I na nią jest metoda. Właśnie dlatego dzisiaj postaramy się odczarować tradycyjną pamięciówkę. Przyjrzymy się jej zaletom, ale wskażemy również metody uzupełniające. Od tego momentu czasy w angielskim czy podstawy angielskiego w zakresie prawidłowych struktur zdań nie będą już takie straszne, nawet dla maluchów. Zaczynamy!

Tak, pamięciówka brzmi przerażająco, zwłaszcza gdy słyszymy z różnych stron słynne zdanie: “zakuj i zapomnij”. To wrażenie przykrego obowiązku jest w naszej kulturze zmaksymalizowane. A wcale nie musi tak być. Zapamiętywanie może być naprawdę dobrą metodą nauki – zwłaszcza jeśli zachodzi w sprzyjających warunkach. Nauka języka angielskiego poprzez zapamiętywanie nie oznacza przecież siedzenia godzinami z książką i powtarzania, że mamy wyłącznie jedną poprawną formę rzeczownika – “information” lub “news”. Bo dobry news jest taki, że informacje możemy zapamiętywać na różne ciekawe sposoby!

Ach, ta straszna gramatyka! Angielski w pigułce da się zaserwować w przyjemny sposób, spokojnie. Sprawdź, jak!

 Nauka języka angielskiego jest szczególnie przyjemna poprzez zabawę, osadzenie zasad w przyjaznym dziecku kontekście. Sprzyjające warunki do zdobywania informacji – np. poprzez ulubione czynności – są dużą motywacją dla każdego malucha głodnego wiedzy. I tak oto gramatyka angielska dla dzieci może być serwowana w formie gier online, wspólnego pisania historii o ulubionych postaciach z bajek, planszówek czy tematycznych zabaw z rówieśniczkami i rówieśnikami. Zastosowanie nudnych zasad w praktyce sprawia, że dziecko szybciej przyswaja wiedzę, zapamiętuje, a przede wszystkim rozumie kontekst. Uczy się używania języka, a nie tylko suchej teorii, którą z biegiem czasu trudno jest wykorzystać, jeśli wcześniej nie miało się do tego okazji. Jak widzisz – da się połączyć przyjemne z pożytecznym. Just do it! 

Tradycyjna pamięciówka też nie jest zła. Zobacz, jak ją lekko stuningować, aby szybko przyswoić czasy w angielskim!

Gramatyka angielska dla dzieci jest często wyzwaniem. Ale tradycyjna forma zapamiętywania wcale nie musi być najgorsza. Z pewnością nadal pamiętasz wyniki tabliczki mnożenia (a może przynajmniej niektóre? No weź! ) czy kilka wzorów ze szkoły. Duże znaczenie ma w tej kwestii ułożenie, szyk słów. To, co rymowane, jest łatwiej przyswajane. Widzisz? Wpada w ucho, zwłaszcza gdy przeczyta się to kilkakrotnie na głos. Ta zasada przydaje się poznając czasy przeszłe. Angielski ma ich sporo, ale rzeczy na poziomie szkolnym – na przykład przeszłe formy czasowników – da się osadzić w wierszykach czy rymowankach. Najlepiej poprzez pogrupowanie i dodanie ruchu. Przykład? 

Find, found, found. Get, got, got! 

Po ułożeniu takiej sekwencji z dwóch wyjątków, dodaj ruch symbolizujący znalezienie, a następnie posiadanie przedmiotu. Powtarzaj to z dzieckiem podczas zabawy w formie krótkiej rymowanki. Z czasem dołóż kolejne wyjątki i ich kombinacje. Możesz nawet ułożyć z tego całą opowieść do odtworzenia lub zaprezentować dziecku układ ruchów, w którym musi podać nazwę każdej czynności po angielsku. A to wszystko na pełnym luzie i w dobrym nastroju!

Zapisz się do newslettera Novakid i poznaj tajniki rodzicielstwa:

Czasy angielskie w pigułce. Takiej, którą łatwo przełknąć

Czasy angielskie dobrze jest poznawać poprzez prostą rozrywkę. Gry i aplikacje dla dzieci często zawierają zgadywanki z objaśnieniami lub proste historie z opcją wyboru poprawnej odpowiedzi. W taki sposób dziecko, np. rozumiejąc wybraną bajkę i bieg jej historii, zaczyna intuicyjnie posługiwać się różnymi czasami przeszłymi. W celu zrozumienia nudnych formułek, świetnie się sprawdza również angielski dla dzieci online, prowadzony z doświadczoną kadrą, która uczy poprzez zabawę. Dzięki takim zajęciom dziecko może przebywać w domu – swoim znanym, bezpiecznym środowisku – jednocześnie poznając gramatyczne zawiłości. Czy to nie brzmi znacznie lepiej niż spanie z książką pod poduszką, tuż po maratonie przeglądania dwóch stron bez zrozumienia? 

PS Jeśli jeśli interesuje Cię angielski dla dzieci, wychowanie w kontakcie z językiem obcym lub gramatyka angielska dla dzieci, to zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego bloga! Znajdziesz na nim wiele ciekawych porad, artykułów eksperckich oraz inspiracji. A jeżeli szukasz wsparcia w rozwoju zdolności językowych swojego malucha, to razem z naszymi native speakerami jesteśmy do Twojej dyspozycji! 

 

Exit mobile version