W ilustrowanej przez znanego malarza i twórcę plakatów Rafała Olbińskiego książce Michała Zawadki Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem ubrany w garnitur mężczyzna z neseserem spaceruje po wyskakujących z wody delfinach. Inna postać dźwiga na plecach wielką kulę, w której znajduje się ta sama postać dźwigająca kulę z sobą samą dźwigającą kolejną kulę i tak dalej, aż do zupełnie malutkiej, tym razem już pustej kuli. Czyżbym znalazła odpowiedź na swoje pytania?
Wiersze Michała Zawadki nie powalają, jeśli rozpatrywać je pod kątem ich wartości literackiej. Zostały napisane wyraźnie „pod tezę”, ale taki właśnie wydaje się zamysł tej dwujęzycznej publikacji.
W spisie treści pod każdym tytułem znajdziemy informację, o czym mówi dany utwór, a także jakie umiejętności pomaga rozwijać. Wśród cenionych przez autora cech znajdują się między innymi: odwaga w podejmowaniu decyzji, umiejętność zbaczania z utartych szlaków i poszukiwania własnej drogi, asertywność i – tego zabraknąć nie mogło – kreatywność.
Druga część książki szczegółowo opisuje zabawy i dyskusje, które można przeprowadzić przy okazji lektury poszczególnych wierszy. Na końcu znajdują się też kolorowanki stworzone na podstawie ilustracji Olbińskiego.
Z rad udzielanych przez Zawadkę wyłania się obraz rodzicielstwa skoncentrowanego na słuchaniu, a nie pouczaniu, nastawionego na rozwój tkwiącego w dziecku potencjału zamiast meblowania jego głowy skostniałymi prawdami.
Zawadka wie, że jeśli wymagamy przede wszystkim „grzeczności” nie wychowamy człowieka, który będzie potrafił zawalczyć o swoje potrzeby, a zawłaszczając i organizując całą przestrzeń dziecka nie nauczymy go nigdy korzystania z wolności.
Czy Galeria bajek jest zatem książką potrzebną? Kiedy odbierając córkę ze żłobka słyszę skargę od nauczycielki, ponieważ moje dziecko nie chciało stawać z innymi do wężyka, dochodzę do wniosku, że jest.
I mam ochotę zacytować jej ostatnią strofę z Zawadki:
„Powiedz, co czujesz, co kochasz, co lubisz,
dzięki tym słowom się w życiu nie zgubisz.
Masz prawo do „ja” i do słowa „nie”.
Żyj w zgodzie z sobą, omijaj co złe.”
Katarzyna Pochmara-Balcer
okulturyzmdlanieletnich.blogspot.com
Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem
autor: Michał Zawadka
ilustracje: Rafał Olbiński
przedmowa: Tony Buzan
przekład angielski: Zdzisław Zabierzewski
format 241x336mm,
ilość stron: 112 stron
oprawa twarda
premiera 4 listopada 2015
Więcej informacji: Wydawnictwo Mind&Dream
Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!