Jeszcze nie tak dawno fotelików samochodowych nie uznawano za niezbędne akcesoria. Dzisiaj trudno już sobie bez nich wyobrazić podróż z dziećmi. Ale troszcząc się o komfort i bezpieczeństwo dzieci, trzeba się dowiedzieć, jaki fotelik warto kupić.
Prawo o ruchu drogowym nakazuje, by dziecko ze wzrostem niższym niż 1,5m jeździło w aucie siedząc w foteliku, chyba że wcześniej stanie się pełnoletnie (poprzednio obowiązek korzystania z fotelika podczas jazdy uzależniano od wzrostu bądź ukończenia wieku 12 lat). Wyjątkiem są sytuacje, gdy z powodu wagi lub wzrostu dziecka nie można dla niego wybrać odpowiedniego fotelika oraz gdy istnieją przeciwwskazania do wożenia dziecka w foteliku, potwierdzone lekarskim zaświadczeniem. Zwolnione z tego obowiązku są także przejazdy taksówek, karetki czy radiowozu – wówczas wolno przewozić z tyłu wozu bez wykorzystania fotelika dziecko mierzące co najmniej 135 cm, ale musi ono być przypięte pasem bezpieczeństwa. Innym wyjątkiem jest transport trojga dzieci, gdy na tylnym siedzeniu nie ma szans na umieszczenie obok siebie trzech fotelików. Bezwzględnie zakazane jest natomiast przewożenie dzieci, które nie skończyły 3 lat w samochodach, które nie posiadają pasów. Zakazany jest też przewóz na siedzeniu pasażera bez fotelika dzieci mierzących mniej niż 1,5 m, a także przewóz dziecka na siedzeniu z przodu, w foteliku będącym tyłem do kierunku jazdy, gdy auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną przy fotelu pasażera. Za przewóz dziecka bez fotelika lub np. nieprawidłowo przymocowany fotelik grozi mandat do 150 zł oraz punkty karne. Nie ma więc wyjścia – jeśli wozimy dzieci, fotelik musi być w samochodzie.
Czy warto kupić używany fotelik?
Część rodziców, zwłaszcza tych mniej zamożnych, woli czasem kupić używany fotelik samochodowy. Motywem tej decyzji jest zwykle niższa cena – ale miejmy też na uwadze, że na zdrowiu i życiu dzieci nie powinniśmy oszczędzać. Nie można mieć bowiem całkowitej pewności, że fotelik samochodowy z drugiej ręki jest w pełni sprawny i nieuszkodzony. Jeśli brał udział w wypadku drogowym, mogły się w nim pojawić niewidoczne mikropęknięcia lub nadwerężenia ważnych dla bezpieczeństwa części. Również materiał, z którego go wykonano, mógł z upływem czasu stracić swe właściwości, nie wspominając już o względach higienicznych. Co więcej, starsze modele fotelików samochodowych mogą nie mieć zabezpieczeń uznawanych obecnie za standardowe. Wszystkie te czynniki mogą obniżyć trwałość sprzętu, a co za tym idzie – bezpieczeństwo dziecka, możemy więc później bardzo żałować swoich pozornych oszczędności. Fotelik może się też po prostu zepsuć i zmusić nas do ponownego wydania pieniędzy na kolejny. Nie koniec na tym – starsze foteliki samochodowe nie mają aktualnych certyfikatów i np. na obszarze Unii Europejskiej ich używanie może być sprzeczne z prawem.
Fotelik dopasowany do auta
Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy też sposób montażu fotelika i czy w naszym aucie dana metoda montażu da się zastosować. Samochodowe foteliki dla dzieci przymocowuje się dziś często do siedzenia za pomocą systemu ISOFIX – takie foteliki samochodowe zaopatrzone są w specjalne uchwyty, które wpina się w zaczepy tkwiące pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy samochodu. We współcześnie produkowanych autach osobowych jest to już standard, ale w starszych modelach może ich nie być. W takich wypadkach należy wybrać fotelik samochodowy mocowany przy pomocy pasów bezpieczeństwa. W większości aut brak zaczepów ISOFIX za środkową częścią tylnej kanapy, a nierzadko nie ma tam też trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, tylko pas biodrowy. Mimo tego więc, że w razie zderzenia bocznego jest to najbezpieczniejsze miejsce dla fotelika, najczęściej nie nadaje się ono do jego zamontowania.
Jak montować fotelik samochodowy?
Jeśli nie pośrodku tylnego siedzenia, drugim najlepszym miejscem do zainstalowania fotelika w aucie jest miejsce z prawej strony. Tam najłatwiej włożyć dziecko i wyjąć je, gdy samochód parkuje przy chodniku lub na poboczu drogi. To miejsce najłatwiej też kierowcy obserwować w lusterku. Fotelik dla drugiego dziecka, jeśli jest potrzebny, należy montować za fotelem kierowcy. Jeśli istnieje potrzeba kontaktu dziecka podczas jazdy z prowadzącym samochód rodzicem, można przewozić je również na siedzeniu pasażera z przodu, ale – jak to zostało już wspomniane – tylko wtedy, gdy nie ma tam poduszki powietrznej (jej wystrzelenie mogłoby doprowadzić do poważnych urazów u małego dziecka).
Fotelik samochodowy bez systemu ISOFIX, wpinany jedynie w pasy bezpieczeństwa, może być zaopatrzony w stopę stabilizującą, którą zapiera się o podłogę auta. Niezależnie jednak, jaki jest system mocowania fotelika, pilnować trzeba, by po jego zamontowaniu nie pojawiały się żadne luzy; powinien on być sztywno umocowany na siedzeniu.
Pozycja tyłem do kierunku jazdy jest lepsza dla młodszych dzieci, które są mniej narażone na przeciążenia w trakcie hamowań, a co za tym idzie, na urazy szyi i głowy. Także gdy dojdzie do wypadku, ciężar ciała dziecka lepiej rozkłada się wtedy na oparciu. Foteliki samochodowe pozwalające na wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy zalecane są aż do czwartego roku życia. Później jednak wygodniej będzie dziecku jeździć przodem. Niektóre foteliki samochodowe, dzięki możliwości regulowania wysokości oparcia lub stopniowego demontowania poszczególnych elementów, można dostosować do rosnącego wzrostu dziecka – jest to opcja wygodna, bo nie trzeba wówczas kupować osobnych fotelików na każdy wiek dziecka.
Fotelik samochodowy zazwyczaj wymaga nabycia pewnej wprawy w montowaniu, które nie zawsze bywa proste. Producenci dokładają jednak zwykle starań, aby ich rozwiązania były możliwie ergonomiczne.
Przyjrzyj się szczegółom
Przed zakupem warto zwrócić uwagę na różnorakie cechy fotelika, a zwłaszcza:
– czy jego rozmiary są dostosowane do ciała dziecka (przeznaczone dla odpowiedniej grupy wagowej),
– czy fotelik pasuje do danego auta i ma odpowiedni sposób instalacji,
– czy fotelik samochodowy ma własne pasy bezpieczeństwa (trzy- lub pięciopunktowe),
– jak wygląda ochrona boczna: czy fotelik ma wzmocnione i rozbudowane osłony z boku, zwłaszcza dla ochrony głowy,
– czy ma możliwość regulacji zagłówka.
Poza właściwościami z kategorii niezbędnych, warto też uwzględnić jego cechy wpływające na komfort korzystania z fotelika:
– ergonomiczny kształt,
– miękkość wyściółki,
– łatwość czyszczenia,
– ekstra funkcje i dodatkowe akcesoria (obrotowe siedzisko, wkładka dla niemowląt, zdejmowane obicie, schowki lub pojemniki itp.),
– estetyka i jakość wykonania.
Artykuł zewnętrzny