☰ menu

Filtry przeciwsłoneczne dla dzieci – rodzaje i sposób aplikacji

Filtry przeciwsłoneczne dla dzieci - rodzaje i sposób aplikacji
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Mineralny, a może chemiczny? Który filtr przeciwsłoneczny dla dzieci wybrać? Czy tego typu kosmetyki mogą stosować noworodki i niemowlęta, czy dopiero starsze dzieci? Wszystkie niezbędne informacje zawarliśmy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Filtry przeciwsłoneczne i inne kosmetyki dla dzieci – czym się kierować podczas zakupu?

Kosmetyki dla dzieci, w tym również filtry przeciwsłoneczne, powinny być dopasowane do ich wieku oraz potrzeb skóry. Musimy pamiętać o tym, że jest ona cienka i wrażliwa – tak samo na twarzy, jak i na ciele. Pamiętajmy, by zawsze dopasowywać je do wieku malucha. Taka informacja widnieje na opakowaniu oraz w opisie produktu. Może być oznaczona w różny sposób – „od pierwszego dnia życia”, „od pierwszego miesiąca życia”, „od roku”, „od 6. roku życia” i tym podobne. Trzymajmy się tych kategorii wiekowych, bo nie są one podane przypadkowo.

Istotny jest jeszcze skład kosmetyków dla dzieci. Oczywiście powinien on być jak najkrótszy, bez silikonów, konserwantów, barwników, parabenów, zapachów czy innych substancji, które mogłyby podrażnić delikatną skórę. Zwracajmy przy tym uwagę na atesty i certyfikaty. Instytut Matki i Dziecka, Państwowy Zakład Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Alergologiczne – logo tych ośrodków badawczych jest gwarantem bezpieczeństwa i tego, że kosmetyki dla dzieci spełniły rygorystyczne kryteria.

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać dla malucha i starszego dziecka?

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna zawsze i wszędzie, przy czym dotyczy to zarówno dzieci w każdym wieku, jak i dorosłych. Skóra nie powinna być narażona na bezpośrednią ekspozycję słoneczną, a jeśli już wychodzimy na spacer, plac zabaw czy wycieczkę, wybierajmy godziny poranne lub popołudniowe, przebywajmy – o ile to możliwe – w cieniu, w wózku zasłaniajmy malucha budką i chrońmy głowę czapką z daszkiem. Świetnie sprawdza się też specjalna odzież i stroje kąpielowe z filtrami UV.

Natomiast jeśli chodzi o filtr przeciwsłoneczny, to powinien on obowiązkowo znaleźć się w kosmetyczce. Do bezpiecznych kosmetyków dla dzieci zalicza się szczególnie filtry mineralne (fizyczne) – tlenek cynku i dwutlenek tytanu – które mają delikatniejszą formułę od filtrów chemicznych. Używamy je szczególnie w przypadku noworodków i niemowląt. Ochronią one ich cienką i wrażliwą skórę przed poparzeniami oraz przykrymi konsekwencjami przebywania na słońcu.

Filtry mineralne działają na zasadzie tarczy – nie absorbują energii słonecznej, lecz ją odbijają i rozpraszają. Najlepiej sprawdzą się filtry z SPF 50, co oznacza, że można przebywać na słońcu 50 razy dłużej niż bez tego produktu.

Jak aplikować filtr przeciwsłoneczny na skórę dziecka?

SPF 50 zapewnia wysoką ochronę, jednak musimy mieć świadomość, że filtr ściera się z każdym ruchem, w kontakcie z odzieżą czy z wodą. Dlatego też tak ważne jest, by prawidłowo go aplikować i reaplikować.

Filtr przeciwsłoneczny nakładamy na skórę około 15-20 minut przed wyjściem na zewnątrz – równomierną warstwą, nie zapominając o uszach, karku, dłoniach i stopach. Następnie dokładamy go po 2-3 godzinach bądź po intensywnym wysiłku lub kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie.

Wbrew pozorom lepiej sprawdzają się kosmetyki dla dzieci w kremie aniżeli w sprayu. W tym drugim przypadku istnieje ryzyko niedokładnej aplikacji, szczególnie w zakamarkach, oraz niepotrzebnego wdychania cząsteczek filtrów i przenikania ich do organizmu.

Jak nietrudno zauważyć, krem przeciwsłoneczny z filtrem to must have wśród kosmetyków dla dzieci. Nie czekaj, tylko zaopatrz się w najlepszą tubkę!

 Artykuł sponsorowany

Exit mobile version