Chcielibyśmy zaproponować Wam filmy dokumentalne, które możecie obejrzeć ze starszymi nastolatkami. Podejmują one trudne tematy, ale czy obecna sytuacja nie jest idealnym momentem do obejrzenia wspólnie takich właśnie filmów i dyskusji o tym, co poszło nie tak i co w naszym świecie warte jest naprawienia?
Proponujemy także tematy do rodzinnej dyskusji. To doskonała okazja, by lepiej poznać swoje dzieci – ich poglądy i wartości, jakimi się kierują. Czy potrafią zadawać pytania? Czy potrafią samodzielnie myśleć i kwestionować autorytety?
Filmy dokumentalne pokazują nam zwykle miejsca i rzeczy, których zupełnie nie znamy. Ich punkt widzenia bywa bardzo subiektywny, możecie nie zgadzać się ze wszystkim, o czym mówią autorzy – ale to przecież doskonały początek do dyskusji!
Uwaga! Większość z tych filmów nie jest dla młodszych nastolatków, gdyż porusza tematy trudne i czasami bolesne. Niektórymi mogą być znudzone, trzeba także czytać napisy. Jeżeli nie jesteście pewni, czy film nadaje się dla Waszego dziecka, zobaczcie zwiastun.
1. Minimalizm – film dokumentalny o rzeczach ważnych – Netflix
Rzeczy, które kupujemy dyktują to, w jaki sposób spędzamy czas, ile pracujemy, jak zarządzamy swoim czasem wolnym i ile go mamy – także dla rodziny. Minimalizm to film dokumentalny, w którym poznajemy historie ludzi, którzy zdecydowali się zamienić “mieć” na “być” i – zamiast zajmować się gromadzeniem rzeczy – zajęli się życiem.
Temat do dyskusji po filmie:
Zobacz zwiastun:
2. Brene Brown ODWAGI (The Call to Courage) – Netflix
„Odwagi” nie jest w zasadzie filmem dokumentalnym, jest to wykład. Ale nie obawiajcie się! Zostaniecie wciągnięci w jednej chwili i na pewno nie będziecie się nudzić. Brené Brown jest profesorem i autorem licznych książek dotyczących odwagi, wstydu, wrażliwości i empatii. Jest też świetnym mówcą. Jej wykłady i podcasty cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W wykładzie Odwagi! z humorem i empatią wyjaśnia, jak znaleźć odwagę w kulturze zdominowanej przez niedostatek, strach i niepewność. Uczy ludzi, że bez wrażliwości i odwagi nie będą w życiu szczęśliwi.
Temat do dyskusji: Czym dla nas jest odwaga? Co oznacza dla nas wrażliwość? Jakimi wartościami kierujemy się w życiu?
3. W obronie słoni (An Apology To Elephants) – HBO
Trudny film o piekle, jakie zgotowało tym cudownym zwierzętom współczesne społeczeństwo – jak okrutnie traktujemy słonie, zarówno w ogrodach zoologicznych, jak i cyrkach. Film pokazuje dramatyczne warunki, w których żyją te niegdyś otaczane kultem, a dziś zagrożone wyginięciem zwierzęta. Filmowcy rozmawiają z biologami, naukowcami i aktywistami, którym los tych pięknych i mądrych zwierząt nie jest obojętny. Twórcom udaje się dotrzeć do światowej sławy ekspertów, którzy próbują wytłumaczyć, skąd bierze się to szaleństwo i jak je powstrzymać.
Temat do dyskusji: Co myślisz o występach zwierząt w cyrkach? Jakie jest twoje zdanie na temat polowań na zwierzęta? Jak możemy chronić dziką przyrodę?
4. Zjedz to (Just Eat It) – cda
Jedzenie to obsesja naszych czasów. Kochamy jeść i z zapałem oglądamy dziesiątki kulinarnych programów, kolorowych magazynów i blogów. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia na każdym etapie – zarówno podczas jego produkcji, jak i w naszych domach. Okazuje się, że wyrzucamy jedzenie do kosza, bo…. nieatrakcyjnie wygląda. Twórcy filmu przez 6 miesięcy nie kupowali jedzenia i żywili się produktami, które trafiłyby na śmietnik. Wynik eksperymentu okazał się szokujący. Film ujawnia filozoficzny aspekt marnowania żywności, które wpływa dewastująco na planetę.
Tematy do dyskusji: Czy i dlaczego marnujemy jedzenie w naszym domu? Jak możemy to zmienić? Co jeszcze możemy zrobić, by przestać marnować jedzenie na większą skalę? Czy możemy zmienić nasze nawyki zakupowe?
5. Więcej niż miód (More Than Honey) – cda
Film opowiadający o relacjach pomiędzy owadami a ludźmi. O naturze i naszej przyszłości. Markus Imhoof, wnuk szwajcarskiego pszczelarza, pokazuje nam poważny kryzys, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony! Podróżując z kamerą po świecie, reżyser za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje, jak żyją i zachowują się pszczoły w gniazdach i ulach. Poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników w Kalifornii, Szwajcarii, Chinach i w Australii. Poznajemy właścicieli małych farm, jak i wielkich przemysłowych hodowli.
Temat do dyskusji: Zależność świata ludzi od przyrody. Czy ciągły wzrost gospodarczy jest możliwy? Jak możemy dbać o przyrodę? Czy jest coś takiego, co możemy zrobić dla owadów już dziś?
Zobacz zwiastun:
6. Ścigając koralowce (Chasing Coral) – Netflix
Rafy koralowe są źródłem całego życia w oceanach, niezwykłym ekosystemem, który podtrzymuje całe życie. Jednak wraz z emisją dwutlenku węgla ogrzewającego morza, zjawisko zwane „wybielaniem koralowców” – oznaka masowej śmierci koralowców – przyspiesza. „Ścigając koralowce” to film dokumentujący to zjawisko. Grupa naukowców, fotografów i płetwonurków pokazuje nam, jak znikają i bledną przepiękne rafy koralowe na całym świecie.
Temat do dyskusji: Czy jest coś, co możemy zrobić jako ludzkość, by zatrzymać degradację mórz i oceanów?
7. Korporacyjna żywność (Food, Inc) – cda
Film o tym, jak wielkie korporacje przejęły większość rynku żywności i co z tego wynika dla ludzi. Autorzy śledzą cały proces powstawania żywności, pokazują jak niezdrowa jest ona dla ludzi, i w jaki sposób jej produkcja obciąża naszą planetę.
Temat do dyskusji: Co moglibyśmy zmienić w swojej diecie, żeby była ona bardziej zdrowa i przyjazna planecie? Jakich produktów nie należy kupować i dlaczego? Czy możemy zacząć uprawiać coś do jedzenia? Gdzie i jak?
8. Wszystko o człowieku (The Human Experience)– w sieci z polskimi napisami
Film opowiada historię dwóch braci, którzy będąc świeżo po ciężkich doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać w swoim życiu czegoś więcej aniżeli tylko pieniędzy i kariery. Wyruszając w podróż z Nowego Jorku przez Peru do afrykańskiej Ghany, poszukują odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące każdego człowieka: „Kim jestem i po co żyję?”
Temat do dyskusji: Kim jestem i po co żyję? Co chciałbym robić w życiu? Jak widzę sens mojego życia?
9-11. Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi
Trylogia Qatsi to nieformalna nazwa nadana serii nienarracyjnych filmów: Koyaanisqatsi: Life Out of Balance (1982), Powaqqatsi: Life in Transformation (1988), Naqoyqatsi: Life as War (2002). Tytuły filmów mówią same za siebie: koyaanisqatsi (wymowa Hopi: [kojɑːnisˈkɑtsi]) definiuje się jako „życie moralnego zepsucia i zamętu” lub „życie niezrównoważone”, powaqqatsi to neologizm Hopi, oznaczający „pasożytniczy sposób życia” lub „życie w okresie przejściowym”, Naqoyqatsi to słowo Hopi (bardziej poprawnie napisane naqö̀yqatsi), które oznacza „życie jak wojna”.
Temat do dyskusji: Jak wpływa na nas tempo życia? W jakim kierunku zmierza nasza cywilizacja?
https://www.youtube.com/watch?v=1jM2WA2WbDc