„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, to przysłowie kultowe i wyjątkowo trafione. To, czego nauczą się nasze dzieci, w ogromnej mierze procentuje w przyszłości. Poszerzanie ich horyzontów, nauka uniwersalnych wartości i rozwój inteligencji emocjonalnej jest więc inwestycją w ich dorosłe życie. Trudno mi sobie wyobrazić, by wartościowe dzieciństwo obyło się w takim wypadku bez… książek.
Książki i wiedza – czy na pewno idą w parze?
Żeby było jasne, nie mam na myśli publikacji naukowych, pozycji stricte edukacyjnych czy rozwijających naukę języka chińskiego. Owszem, nauka sama w sobie jest ogromnie istotna, ale nie ogranicza się do tego, co jako naukę postrzegamy. Dziecięcy umysł, chłonny jak gąbka, postrzega świat na swój cudowne odmienny sposób, dlatego najlepiej i najefektywniej uczy się poprzez zabawę. A czym innym są bajki i baśnie, jeśli nie zabawą i nauką o regułach świata w jednym?
Na rynku wydawniczym spotkać możemy sporo tytułów, które rosną razem z czytelnikami. Do ich grona z całym przekonaniem mogę zaliczyć serię opowieści o młodym czarodzieju z Hogwartu. Harry Potter J.K. Rowling od samego początku stał się pozycją kultową, nie tylko ze względu na wyśmienite kreacje głównych bohaterów czy wspaniały, wymyślony świat. Stało się tak dlatego, że historia wręcz „żyje” z każdym dzieckiem, któremu wpadła w ręce pierwsza i kolejne książki z cyklu. W zabawny, a czasem nieco straszny sposób opisuje problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie. Odrzucenie, brak akceptacji, odmienność czy nadmierna wrażliwość, to tylko ich część, doskonale wpleciona w fabułę.
Historia Harry’ego Pottera jest jedną z tych, które warto poznawać razem z dzieckiem. W tym celu doskonale sprawdzą się audiobooki, które oferuje platforma Storytel. Dzięki nim, możecie jednocześnie cieszyć się ulubionymi wpadkami Rona, kibicować zdolnej Hermionie czy odkrywać kolejne tajemnice z samym Harrym. Co ciekawe, nie ma tu jasnego podziału na dobro i zło – w każdej postaci możemy znaleźć trochę jednego i drugiego. I tak, jak w prawdziwym życiu, wiele zależy od tego, którą część siebie bohater mocniej pielęgnuje. Jeśli dołożymy wspaniały głos lektora – Piotra Fronczewskiego – do pełni literackiego szczęścia nie brakuje już niczego. No, może tylko paczki ulubionych czekoladek i kocyka.
Polskie bajki w formie audiobooka
Odpowiedzialność to cecha, której każdy z nas chce nauczyć swoje dziecko. Dzięki temu, odrobinę mniej martwimy się o jego przyszłość. Czy istnieje więc lepszy sposób, aby przekazać tak ważne przesłanie, niż przedstawienie maluchowi prawdziwego króla? Co z tego, że nazywa się Maciuś, ledwie sięga ponad stół, a korona spada mu ze zbyt małej jeszcze głowy – król pozostaje przecież królem!
Janusz Korczak przenosi nas w wyjątkowy świat, bo widziany dziecięcymi oczami. Król Maciuś Pierwszy stał się jego właściwie epitafium autora, ponieważ o sprawach ogromnej wagi opowiada w sposób poruszający i niezwykły. Z bajki płynie przesłanie o prawach, jakie powinno mieć każde dziecko, bez żadnych wyjątków. Opowieść punktuje liczne przywary dorosłych i pokazuje, jak ważne jest szlachetne, dobre serce. Rządy króla Maciusia Pierwszego od początku usłane są przeciwnościami, które malec pokonuje z hartem ducha i niezłomnością, choć nie jeden raz pakuje się przez swoje pomysły w poważne tarapaty, wzbudzając w czytelniku śmiech i niedowierzanie. Jeśli zatem szukasz wartościowych treści, którymi warto zacząć dzień wspólnie z dzieckiem, na Maciusia stawiam w ciemno. Słuchanie tego audiobooka przy śniadaniu albo podczas drogi do szkoły, zapewni nie lada rozrywki i pogody ducha do samego wieczora.
Dzieci rozumieją o wiele więcej, niż mogłoby się nam, dorosłym, wydawać. Właśnie dlatego wartościowe treści zostają z nimi bardzo długo, kierując i wskazując dobre rozwiązania dla codziennych trudności. A tych nie brakuje w dziecięcym świecie. Audiobooki z pięknymi bajkami mogą być początkiem wspaniałej przygody ich życia, o ile tylko im to umożliwimy.