Eksperymentuj! – pierwsza wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik odniosła sukces na Pikniku Naukowym. Tysiące warszawiaków i turystów z całego kraju tłumnie oblegało nasze stanowiska. Ścigali się z ludzkim sercem, kierowali wyładowaniami elektrycznymi w kuli plazmowej, sprawdzali swoją pamięć czy robili bańki mydlane w kształcie ostrosłupa. Niemal wszyscy dopytywali się o możliwości eksperymentowania w bardziej kameralnych warunkach. Nareszcie jest okazja. Przez większą część wakacji – od 3 lipca do 18 sierpnia – wystawa znajdzie się w Pałacu Młodzieży (pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki, wejście od. ul. Świętokrzyskiej) w ramach akcji Lato w mieście.
Skład wystawy
Wystawa Eksperymentuj! składa się z dwudziestu pięciu stanowisk z interaktywnymi urządzeniami. Są one tak przygotowane, by użytkownicy mogli samodzielnie, całkowicie bezpiecznie wykonywać doświadczenia. Przy każdym stanowisku znajduje się krótkie wyjaśnienie obserwowanych zjawisk. Można też poprosić o wyjaśnienia naszych animatorów. Rozpoznacie ich po charakterystycznych koszulkach z logo Centrum Nauki Kopernik.
Dodatkowe atrakcje
Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji. W czwartki i soboty, w godz. 9-14, Centrum Nauki Kopernik oraz program Hands-On Universe, Europe proponują obserwacje astronomiczne, prowadzone za pomocą znajdującego się w Arizonie zdalnie sterowanego teleskopu edukacyjnego. Każdy będzie mógł własnoręcznie spróbować swoich sił jako obserwator Wszechświata.
Od września 2006 wystawa Eksperymentuj! będzie podróżować po Polsce.
Zaprosić nas może do siebie każda szkoła. Wystawa jest łatwa do rozstawienia i złożenia, mieści się na 300 m2 . Zasady zapraszania wkrótce pojawią się na naszej stronie internetowej.
Wystawa Eksperymentuj!
3 lipca – 18 sierpnia 2006r. Pałac Młodzieży (pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki, wejście od. ul. Świętokrzyskiej)
Czynna codziennie w godz. 9 – 18, 3 lipca od godz. 12, wstęp wolny.
Grupy tylko po uprzedniej rezerwacji -tel. 0 22 656 66 47 (od 3 lipca, 9-18)
Organizator: Centrum Nauki Kopernik
Partnerzy: Urząd m.st. Warszawy, Pałac Młodzieży, Hands-On Universe, Europe
Kilka słów o Centrum Nauki Kopernik:
Centra nauki służą do wyjaśniania otaczających nas zjawisk przy pomocy naukowych narzędzi. W przeciwieństwie do klasycznych muzeów nauki i techniki, gdzie pokazuje się historię rozwoju ludzkiej wiedzy i technologii, tu nie ma szklanych gablot i napisów "nie dotykaj". W centrach nauki każdy odwiedzający samodzielnie przeprowadza eksperymenty naukowe. W zależności od zainteresowań lub nastroju staje się inżynierem projektującym most, fizykiem badającym, jak powstaje tornado, biologiem poznającym życie drobnoustrojów czy anatomem wyjaśniającym zasadę działania układu krwionośnego. W centrum nauki spędza się wiele godzin i wraca tam wielokrotnie.
Centrum Nauki Kopernik będzie pierwszym w Polsce interaktywnym ośrodkiem edukacji naukowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zostanie zbudowane w wyjątkowym miejscu – nad samą Wisłą, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i Mostu Świętokrzyskiego. Będzie jednym z najnowocześniejszych i największych centrów nauki w Europie, z multimedialnym planetarium o średnicy kopuły 16 m i z przestrzenią wystawienniczą przekraczającą 7 tys. m2. Znajdzie się tu sześć interdyscyplinarnych działów: Świat w ruchu, Korzenie cywilizacji, Człowiek i środowisko, Światło, Laboratorium nowych technologii, Globalna wioska?. W Centrum organizowane będą także wystawy czasowe, zajęcia laboratoryjne, pokazy w sali widowiskowej, konferencje, wykłady, seminaria, duże imprezy plenerowe i kameralne spotkania o charakterze klubowym.
Centrum Nauki Kopernik powstaje dzięki współdziałaniu Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Polecamy także Elektronika dla najmłodszych oraz Rekordowy Piknik Naukowy