☰ menu

Dzisiaj narysuję…Recenzja

Dzisiaj-narysuję8230Recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
O rozwoju plastycznym dzieci opowiada autorka, która już od wielu lat pracuje z dziećmi w przedszkolu. Dzięki temu jej książka ma praktyczny charakter, bo odwołuje się do przedszkolnej rzeczywistości i doświadczeń zawodowych. Znajdziemy tutaj analizę wybranych prac plastycznych, nawiązania do historii podopiecznych autorki i badań przeprowadzonych wśród rodziców. Autorka przywołuje również teorie pedagogów, psychologów i rozmaitych badaczy. Z jednej więc strony mamy teoretyczną myśl pedagogiczną, a z drugiej – przykłady z życia wzięte. To wszystko sprawia, że książka niesie ze sobą bogactwo treści, które czyta się łatwo i przyjemnie.

Jeśli więc chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o umiejętności rysowania, posługiwaniu się przyborami plastycznymi, wyrażaniu emocji poprzez rysunki, rozwoju twórczości dziecka w wieku przedszkolnym, o przechodzeniu od bazgrot do rysunków określonych pod względem treści i formy, o okresach i fazach rozwoju twórczości – sięgnijmy po Dzisiaj narysuję…

Autorka mówi tutaj o znaczeniu sztuki dla dzieci i wychowywaniu przez sztukę oraz wpływie osobowości dziecka na jego zainteresowania. Z lektury wypływa ważne przesłanie: działalność plastyczna oddziałuje na rozwój wrażliwości estetycznej. Przykładowo obserwowanie przyrody, uważność w postrzeganiu otoczenia – pozwalają uwalniać emocje, a następnie przelewać je na papier. „Działalność rysunkowa, która jest naturalną i spontaniczną aktywnością dziecka, staje się stymulatorem rozwoju intelektualnego” – pisze autorka. Według niej to my, dorośli powinniśmy być drogowskazami i pierwszymi nauczycielami rysunku.
Niewątpliwie „Dzisiaj narysuję…” może być świetną pomocą merytoryczną dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Wiele z tej lektury wyniosą również rodzice, bo pozwoli ona świadomie zadbać o rozwój i pielęgnowanie zdolności plastycznych już u najmłodszych. Autorka opowiada o zależności poziomu wrażliwości estetycznej dzieci od treści i metod pracy w przedszkolu, ale też osobne miejsce poświęca atmosferze wychowawczej i warunkom życia w rodzinie.

Jak zachęcić dzieci do rysowania i malowania?

Jak pobudzać je do wyrażania swoich emocji poprzez prace plastyczne? Odpowiedzi na tego typu pytania udzielane są w sposób praktyczny i konkretny. Możemy się dowiedzieć, czego nie robić, co hamuje rozwój plastyczny naszych pociech. Ważne jest na przykład, aby nie krytykować, nie zniechęcać i nie narzucać własnych wizji. Dziecko powinno uruchamiać swoją wyobraźnię, a rodzic powinien pozwalać mu na ekspresję swoich myśli. W rysunkach nie ma bowiem fałszu, a jedynie szczerość i prostota. Dobrze jest podziwiać prace, chwalić je, nawet jeśli nie wyglądają jak dzieła sztuki. Ważna jest też rozmowa ze swoją pociechą o jego pracach. Należy jednak pamiętać, aby nie dokonywać nad interpretacji rysunków. „Dziś wiem, że rysunek dziecka to rozmowa z samym sobą, a także przekazywanie myśli” – przekonuje autorka „Dzisiaj narysuję…”.

Zachęcając dziecko do uzewnętrzniania emocji, uwrażliwiając na otaczający świat, ucząc uważnej obserwacji – wspieramy jego rozwój.

Katarzyna Klimek-Michno

Dzisiaj narysuję… Rozwój plastyczny dziecka
Anna Drewecka
Format: 145x205mm
Liczba stron: 202
Wydawnictwo Novae Res

 

 

Exit mobile version